Koronavirüs domatesin kilosunu 1 liraya düşürdü

Geçtiğimiz aylarda halde kilosu 4 lirayı bulan domates de corona virüs salgınından etkilendi. Domates üretim merkezlerinden Mersin'in Erdemli ilçesinde domatesin hal fiyatı 1 liraya kadar düştü.

Koronavirüs domatesin kilosunu 1 liraya düşürdü
Koronavirüs domatesin kilosunu 1 liraya düşürdü
GİRİŞ 25.03.2020 10:09 GÜNCELLEME 25.03.2020 10:10
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, korona virüsten dolayı ihracatın durması, iç piyasadaki tüketimin azalması nedeniyle domates fiyatının düştüğünü söyledi. Her şeyden önce beklentinin korona virüsü ülkeden ve dünyadan defetmek olduğunu ifade eden Şahin, "Dünyayı kasıp kavuran corona virüsten Erdemlili çiftçiler de etkilenmiştir. İlçemizde domates hasadımız yeni başladı. Hasat başladı ancak korona virüsten dolayı domatesimiz yurt dışına gidemiyor, iç piyasada da tüketim düştü. Dolayısıyla fiyatı 1 TL'ye kadar düşmüştür. İnşallah bu belayı ülkemizden ve dünyadan biran önce defederiz" dedi.

 

"FİYATLAR 1 LİRA İLE 1.5 LİRA ARASINDA SEYRETMEKTEDİR"

Erdemli Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Bülent Dölek ise, dünyada salgın haline gelen korona virüsten tarım sektörünün de etkilendiğini belirtti. Dölek, "Tarım sektörümüz etkilenmekle birlikte sebze ve meyve fiyatlarımız düşmüştür. Bundan 2 ay, 3 ay önce 3 lira ile 4 lira arasında seyreden domates fiyatları virüsün salgın haline gelmesiyle hallerdeki alışverişin düşmesiyle 1 lira ile 1.5 lira arasında seyretmektedir" dedi.

 

 

Dölek, "Esnaflar ve çiftçiler olarak tek dileğimiz bu virüsün bir an önce Türkiyemizden ve dünyamızdan temizlenmesi. Çiftçilerimizin eski günlerine, vatandaşlarımızın sağlıklı günlerine kavuşmasını istiyoruz" diye konuştu.

Açık ve örtü altı olmak üzere yaklaşık 50 bin dönüm arazide domates üretimi yapılan Erdemli'de yıllara göre ortalama 325 bin ton domates üretimi gerçekleştiriliyor

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 8
 • ismail Sert 4 ay önce Şikayet Et
  Almanyada ALdI de 2.79€ kilosu
  Cevapla
 • Kazim Peker 4 ay önce Şikayet Et
  Amerikada lb 16 lira suan bu sabah aldim
  Cevapla
 • Ali38hatay 4 ay önce Şikayet Et
  Pazarcıda manavcıda halciside fırsatçı kardeşim kimse kimseyi aldatmasın. Serbest piyasa ekonomisi istemiyoruz yeter artık
  Cevapla
 • Kederli 4 ay önce Şikayet Et
  İstanbulda 10 tl hala ...
  Cevapla
 • emekçi 4 ay önce Şikayet Et
  pazar ve markette ise sebze , meyvede zam var.
  Cevapla
 • Cezmi 4 ay önce Şikayet Et
  Güya denetlenecekti ...
  Cevapla
 • Türk Vatandaşı 4 ay önce Şikayet Et
  Halde şu kadar Mersin'de bu kadar bizim pazarda milim indirim yok.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle