Türk Bilim insanlarının ürettiği kit 10 dakikada sonuç veriyor

Tüm dünyayı tehdit eden yeni tip koronavirüse karşı Türk bilim insanları kolları sıvadı. Ankara’da bir biyoteknoloji firması tarafından geliştirilen tanı kiti hastanın enfekte durumuna göre 10 ile 20 dakika arasında sonuç veriyor. Araştırmacı Doktor ve Genetik Mühendisi Senem Şimşek, şu ana kadar belli başlı Avrupa ülkeleri ile Orta Doğu ülkeleri başta olmak üzere kiti 7 ülkeye gönderdiklerini kaydetti.

Türk Bilim insanlarının ürettiği kit 10 dakikada sonuç veriyor
Türk Bilim insanlarının ürettiği kit 10 dakikada sonuç veriyor
GİRİŞ 24.03.2020 13:24 GÜNCELLEME 24.03.2020 13:24
Bu Habere 78 Yorum Yapılmış

Çin’de ortaya çıkan yeni tip koronavirüs tüm dünya için tehdit oluşturmaya devam ederken, Tük bilim insanları yerli tanı kiti çalışmalarına başladı.

 

10 ile 20 dakika arasında sonuç çıkıyor

Ankara’da faaliyet gösteren bir biyoteknoloji firması da COVID-19’un teşhisine yönelik bir tanı kiti geliştirdi. Üretimi 3 aşamadan oluşan kit, hastanın durumuna göre 10 ile 20 dakika arasında sonuç verirken, yurt dışından da talep görüyor.

 

Birikimlerimizi sağlık alanına taşıyoruz

Konuya ilişkin açıklama yapan Araştırmacı Doktor ve Genetik Mühendisi Senem Şimşek, öncesinde farklı alanlarda yerli üretim yaptıklarını ve koronavirüs gündeminden dolayı birikimlerini sağlık alanına da taşımaya karar verdiklerini belirtti.

Koronavirüsün dünyada ilk göründüğü andan itibaren çalışmalara başladıklarına işaret eden Şimşek, “Aralık ayında bizler bir kit geliştirdik. Hepsini Türkiye’de bu kendi laboratuvarlarımızda geliştirdik.

Koronavirüs çalışmalarına başladık

Kesinlikle vakalar daha Türkiye’ye gelmedi ama bizler hem kendi milletimize hem de dünya sağlığına hizmet etmek üzere zaten gönüllü neferlerdik. Çalışmalarımıza bu şekilde devam etme kararı aldık. Şu anda bizler diğer çalışmalarımız devam ederken koronavirüs üzerinde de çalışmaları başlattık” diye konuştu.

Haftada 30 bin kit üretiliyor

Haftada 30 bin tanı kiti üretimi yaptıklarını aktaran Şimşek, bu üretimin tüm aşamalarını kendi laboratuvarlarında bulunan özel cihazlar ile sürdüklerini belirtti.

Bağımlılık söz konusu bile olmaz

Yerli üretimin önemine dikkat çeken Şimşek, “Bizler de kendi kitlerimizi oluşturursak hem bir dahaki salgınlarda deneyimizi yapmayı halkımızla paylaşmak istedik hem de zamanında üretim yapılır ve zamanında testler gerçekleştirilirse dışarıya bağımlılık söz konusu bile olmayacaktır. Bu düşünceden harekete çıktık” dedi.

Kit 7 ülkeye Türkiye’den gidiyor

Bugün Romanya başta olmak üzere çeşitli ülkelere tanıtım yaptıklarını ve kit gönderdiklerini söyleyen Şimşek, şu ana kadar belli başlı Avrupa ülkeleri ile Orta Doğu ülkeleri başta olmak üzere kiti 7 ülkeye gönderdiklerini kaydetti.

Vakanın durumuna göre kit 10 ile 20 dakika arasında sonuç veriyor

Kitin çalışma prensibi ve uygulama süresiyle ilgili bilgi veren Şimşek, “Öncelikle kitten bahsederken virüsün ne kadar sürede insan vücuduna girdikten sonra kendisini çoğalttığını bilmemiz çok önemli. Ne kadar çok virüs molekülü varsa o kadar kısa sürede siz özel kitinizle bunu yakalayabilirsiniz. Bizler en düşük olanı hesaplayarak yani hasta ilk 48 saat içinde virüsle enfekte olur ve olduktan sonra da kopya sayısı çok azdır.

15 kopyayı hedefliyoruz

10-15 kopya kadar. Bizler bu kiti üretirken bu 10-15 kopyayı hedefleyerek yola çıktık. Ama bugün virüs ilk giriş yeri boğazdır ve yüzlerce kopyasını girdiği andan itibaren üretebilir. En düşük ilk girdiği zaman yaklaşık 10 partikülde 20-23 dakika içerisinde belli bir değerde görebiliyorsunuz.

12 dakikada tespit ediliyor

Fakat virüs seyir değiştirdi yüzlerce kopyasını oluşturuyor. Bunun için de insanlar 5-6 gün içinde artık tüm belirtileri gösterebiliyor bunun için de milyonlarca virüs sayısı gerekmekte. O yüzden de biz 10-12 dakika içerisinde virüsü bu kitimizle tespit edebilmekteyiz” şeklinde konuştu.

15 araştırmacı 100 çalışanımız var

Çok kısa süre içinde kiti hastanelere ve birçok merkeze anında gönderme şansına sahip olduklarını vurgulayan Şimşek, “Hatta deneyimli ekibimiz giderek sağlık çalışanlarını da yönlendirebilir. Kit üretiminde yaklaşık 100 kişi çalışanımız var genetik laboratuvarımızda da 15 araştırmacımız var.

İlk olarak burada virüsü yakalayabilecek özel dizayn sistemleri geliştiriliyor. Bu ilk aşama. Arkasından toz halinde üretim devam ediyor ve daha sonra sistemi burada makinelerde çalışıyor” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: İHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 78
 • mustafa .. 9 ay önce Şikayet Et
  niye 2 milyon aldik? cunku gunde 30 bin veya 60 bin kullanilacak belki ne kadar test o kadar kontrol ınşallah
  Cevapla
 • Murat Sahin 9 ay önce Şikayet Et
  Cuma gununden beri annemin sonucunu, dunden beri de oglumun sonucunu alamıyorum.
  Cevapla
 • Turuncu 9 ay önce Şikayet Et
  bunlar var ama piyasada kullanılmıyormu
  Cevapla
 • cetin 9 ay önce Şikayet Et
  gunluk kapasite 30 000 , yani dusuk oldugu icin disardan 2 milyon test aldik
  Cevapla
 • Tahir 9 ay önce Şikayet Et
  Haftalık 30000 yazıyor
  Cevapla
 • kanuni 9 ay önce Şikayet Et
  Madem kit üretiyoruz. Sağlık bakanlığına versenize. Adamlar çinden alacağız diye uğraşıyorlar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle