Canlarını hiçe saydılar, şimdi hastaneye kabul edilmiyorlar

Hava İş Sendikası, koronavirüs sebebiyle yurtdışından tahliye edilen Türk vatandaşlarının seferlerinde görev yapan Türk Hava Yolları (THY) personelinin hastalık riskine karşı hiçbir hastanenin THY personelini kabul etmediğini açıkladı. THY yönetimine çağrıda bulunan sendika, THY personelinin gidebileceği yetkili hastaneler belirlenmesini istedi.

Canlarını hiçe saydılar, şimdi hastaneye kabul edilmiyorlar
Canlarını hiçe saydılar, şimdi hastaneye kabul edilmiyorlar
GİRİŞ 23.03.2020 10:51 GÜNCELLEME 23.03.2020 10:51
Bu Habere 29 Yorum Yapılmış

Türk vatandaşlarının Türkiye getirilmesi esnasında THY personelinin ciddi risk aldığı belirtilen açıklamada daha önce yaklaşık 34 ek seferle yapılan tahliye işlemine bu hafta da 8 ülkeyle devam edilecek olması sebebiyle ilave tedbirler alınması gerektiğine vurgu yapıldı.

 

Hava İş Sendikası’ndan koronavirüs tahliyeleri sebebiyle üyelerine için yapılan açıklama ve THY yönetimine gönderilen uyarıyı aynen yayınlıyoruz:

“Değerli üyelerimiz;

 

Covid-19 virüsünden dolayı yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızı ülkemize getirmek amacıyla geçen hafta tahliye uçuşları başlatılmıştı. Yaklaşık 34 seferle sonlandırılan tahliye uçuşlarının bu hafta da 8 ülkeden devam edeceğini öğrenmiş bulunmaktayız

Tahliye uçuşlarında kabin ve kokpit ekibi üyelerimizi virüsten olabildiğince korumak ve gerekli ekipmanları sağlamak işverenin görev ve sorumluluklarında olup konuyla ilgili gerekli uyarıları daha önce maille hem işverene hem de siz değerli üyelerimize bildirmiştik.Ancak gelinen süreçte tahliye uçuşları esnasında yaşanan sıkıntılar ve üyelerimizden aldığımız geri bildirimler neticesinde operasyonda yaşanan sorunların önüne geçilmesi için alınması gereken tedbirleri içeren metni işverene iletmiş bulunmaktayız.

Bilgilerinize sunar emniyetli uçuşlar dileriz.”

THY yönetimine Hava İş Sendikası’nın koronavirüs riski sebebiyle ilettiği uyarı ve talepler ise şöyle:

“Sayın Yetkili;

 Covid-19 tedbirleri kapsamında geçtiğimiz hafta içerisinde gerçekleştirilen Suudi Arabistan ve Avrupa çıkışlı tahliye operasyonlarında görevli ekiplerle yapmış olduğumuz görüşmelerde alınan sağlık tedbirlerinde aksaklıkların yaşandığı tespit edilmiştir.

 20.03.2020 tarihinde Cumhurbaşkanımızın talimatıyla İngiltere, İrlanda, İsviçre, Polonya, İtalya, Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde geçici olarak bulunan ve ülkemize dönmek isteyen öğrencilerin 21.03.2020 tarihinden itibaren ülkeye dönüşleri için uçuşlar icra edileceği ve ülkeye getirilecek vatandaşlarımıza daha önceki operasyonlarda olduğu gibi 14 günlük karantina uygulanacağı kamuoyuna duyuruldu.

 Yapılacak bu uçuş operasyonlarında görev alacak ekip üyeleri (Kabin – Kokpit) bulaşma riskini yüksek taşıyan grupta bulunmaktadır. Karantinaya alınan uçuş ekip sayılarının gün geçtikçe arttığı, Bilim Kurulu ve Bakanlıkların aldıkları kararlar ortada iken bu uçuşlarda görev alacak olan ekiplerin daha ciddi tedbirler alması mecburiyet halini almıştır.

İşveren tarafından 20.03.2020 tarihinde yayınlanan “KORONAVİRİS (COVİD 19) TEDBİRLERİ EKİP-YOLCU BİLGİLERİ” konulu duyuru ve daha önce yayınlanan duyurular virüs bulaşma riskine karşı alınacak önlemler ve bu durumların bildirilmesini kapsamaktadır. Ancak içinde bulunduğumuz şartlar altında yapılacak bu tahliye uçuşları daha fazla risk taşımakta ve daha ciddi önlemler alınmasını gerektirmektedir.

Zira her ne kadar bu uçuşlardan sonra ekipler de dahil karantina uygulanacak olsa da unutulmamalıdır ki birçok ekip üyesi arkadaşımızın eşleri de aynı şekilde ekip üyelerinden oluşmaktadır.

Bu süreçte sendika olarak işverenden ivedi olarak uymasını istediğimiz maddeler aşağıda sıralanmıştır.

Yolcu ile teması artıran İkram uygulaması en azından bu uçuşlarda iptal edilmeli, (Yemek servisinde ekiplerin yolcu olan temas mesafesi yaklaşık 30 cm dir)

Kabin ekiplerine uçak içerisinde giyebilmesi için tam koruma sağlayacak full body maskeler dağıtılmalı,

İlgili uçuşlarda uçuş ekibinin asli görevi olan uçuş emniyeti ve güvenliği çerçevesinde minimum sayılarla ekip görevlendirilmesi yapılmalı,

Bu uçuşlarda görevli olacak ekip üyeleri uçuş tebliği esnasında detaylı olarak bilgilendirilmeli (karantina ve diğer konularda tedbir alabilmesi için)

İlgili uçuş sonunda arkadaşlar sadece Sağlık Müdürlüğü yetkilileriyle görüşmeli (temas etmeli), bu arkadaşlar Ekip Tahsis ve diğer birimlere gitmek zorunda bırakılmamalı,

Görevli ekiplerin uçağa transferi sürecinde kullanılan ekip araçlarının dezenfekte edilmesi,

Ekip terminalindeki bulunan soyunma odaları ve duş alanlarının ekiplerin uçuşlardan dönüşte kullanabilecekleri ve dezenfeksiyon uygulanabilecek hale getirilmesi gerekmektedir,

Uçuş ekiplerinin üniformalarının ekip terminalinde giyilip çıkarılması gerekmektedir,

Uçuştan dönen ekiplerin üniformalarının dezenfekte edilmiş olması için Ekip Terminalinde kuru temizleme hizmeti verilmesi,

Türk Hava Yolları personelinin hastalık riskine karşı hiçbir hastane THY personelini kabul etmemektedir. Bu sebepten THY personelinin gidebileceği yetkili birer hastane belirlenmelidir.

Bu saydığımız tedbirler konusunda alınacak olan aksiyonlar hayati önem arz etmektedir. Bilindiği üzere İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda önlemler almak öncelikli olarak işverenin görevidir.

Bu konuda ivedi bir şekilde önlemlerin alınması ve tarafımıza bilgi verilmesi önem arz etmektedir. Gereğinin yapılmasını arz/rica ederiz.”

YORUMLAR 29
 • toto 2 yıl önce Şikayet Et
  herkes can derdinde bir tek sokak köpekleri rahat. onlarda ezeli aş derdindeler
  Cevapla
 • Fatih 2 yıl önce Şikayet Et
  Bulun bir ada atın orda yaşasınlar bir kaç ay
  Cevapla
 • Levrok 2 yıl önce Şikayet Et
  Airport Otellerini, Karantina Otel ine dönüstürün. Zaten, Turist filan gelmiyor su an.
  Cevapla
 • Vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  Sendika kimin elinde cahepenin mi?
  Cevapla
 • Mehmet 2 yıl önce Şikayet Et
  Getirmeyin kardeşim zaten salgın yurt dışından gelenlerden bulaştı
  Cevapla
 • serkam balci 2 yıl önce Şikayet Et
  senin Memleketinde benim degilmi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle