Ankara ve İzmir'de 65 yaş üstüne ücretsiz yolculuk uygulaması durduruldu

Ankara ve İzmir'de belediye otobüslerinde ücretsiz yolculuk yapan 65 yaş üstü vatandaşlara yönelik uygulama tedbir amaçlı olarak geçici süreyle durduruldu.

Ankara ve İzmir'de 65 yaş üstüne ücretsiz yolculuk uygulaması durduruldu
Ankara ve İzmir'de 65 yaş üstüne ücretsiz yolculuk uygulaması durduruldu
GİRİŞ 21.03.2020 18:34 GÜNCELLEME 21.03.2020 19:35
Bu Habere 40 Yorum Yapılmış

Ankara Büyükşehir Belediyesi, belediye otobüslerine ücretsiz binen 65 yaş üstü vatandaşlara yönelik uygulamayı tedbir amaçlı olarak geçici süreyle durdurdu. Belediyeden yapılan açıklamada, “Salgının en çok etkilediği ve en yüksek risk grubunda yer alan 65 yaş üstü vatandaşlarımız, 4736 sayılı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Ürettikleri Mal ve Hizmet Tarifeleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 1’inci maddesi ve bu Kanuna dayanılarak çıkartılan 'Ücretsiz Veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği' uyarınca demir yolları ve deniz yollarının şehir içi ve şehirlerarası hatlarından, belediyelere, belediyeler tarafından kurulan şirketlere, birlik, müessese ve işletmelere veya belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehir içi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanmaktadır. Salgın kapsamında Sağlık Bakanlığı ve devletimizin tüm kademeleri tarafından ısrarla evde kalınması ve toplu halde bulunmaların önlenmesi talep edilmesine rağmen Ankara’da 65 yaş üstü vatandaşlarımızın yoğun olarak toplu taşımayı kullanmaya devam ettikleri gözlenmektedir. Nitekim 20.03.2020 tarihinde Ankara’da 65 yaş üstü 36 bin 630 vatandaşımızın raylı sistemler ve otobüsler ile toplu taşımayı ücretsiz kullandığı tespit edilmiştir. Toplu taşımdan ücretsiz yararlanma hakkının toplu taşımı artırdığı anlaşılmış olup bu durumun salgın riskini arttırdığı değerlendirilmektedir. 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 'Belediye başkanının görev ve yetkileri' başlıklı 38’inci maddesinin M bendi 'Belde halkının huzur, esenlik, sağlık ve mutluluğu için gereken önlemleri almak' hükmünü amirdir. Salgının yayılmasını engellemek ve başta 65 yaş üstü vatandaşlarımızın sağlığının korunması amacıyla alınan önlemler kapsamında Ankara’da tüm toplu taşıma araçlarından 65 yaş üstü vatandaşların ücretsiz olarak yararlanmalarının tedbir amaçlı olarak geçici süreyle durdurulması kararı alınmıştır” denildi.

 

İZMİR'DE DE ASKIYA ALINDI

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi kabul edilen koronavirüs nedeniyle olağanüstü süreç yaşandığını vurguladı.

Özellikle ileri yaşlardaki bireylerin yer aldığı birinci derecede riskli gruba yönelik koruma tedbirleri aldıklarına dikkati çeken Soyer, "65 yaş ve üstü vatandaşlarımızın toplu ulaşımda kullandığı avantajlı kartlar İzmir'de geçici olarak askıya alınmıştır." ifadesini kullandı.

KAYNAK: AJANSLAR

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 40
 • Kadir 6 ay önce Şikayet Et
  Serbest kart yerine indirimli kart verilmeli tamamen kaldırılır umarım..
  Cevapla
 • belkide 6 ay önce Şikayet Et
  geçici deyil kalıcı olsun bedava diye gezip duruyorlar
  Cevapla
 • Hsn 6 ay önce Şikayet Et
  Aslında, sınırsız, bedava kart yerine ayda belli sayıda, bin işlik kart verilse daha, iyi olur bence. Mesela, 10 , 15 biniş bedava,
  Cevapla
 • Reis C* 6 ay önce Şikayet Et
  2 ilde değil sıkıntılı dönem geçene kadar 81 ilde iptal edilmeli ömre den gelenler ve Yurt dışından gelenler zaten hastalığı yaydılar zararın neresinden dönersek kar sıkı tedbirler almalıyız...
  Cevapla
 • hakan 6 ay önce Şikayet Et
  Bütün illerde durdurulsun inşallah. Şirketlerini yönetmeyemi gidiyorsun amca ne işin var ,her gün otobüslerdesin. Çık balkona otur. Her kes senin için fedakarlıkta sen ise keyiftesin. keyfin sırası mı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle