Kırmızı et üreticilerinden 'sıkıntı yok' mesajı

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle birçok ürüne yönelik talep artarken, kırmızı et sektörü temsilcileri tüketim için yeterli miktarda hayvan bulunduğunu ve tedirginliğe gerek olmadığını bildirdi.

Kırmızı et üreticilerinden 'sıkıntı yok' mesajı
Kırmızı et üreticilerinden 'sıkıntı yok' mesajı
GİRİŞ 21.03.2020 12:40 GÜNCELLEME 21.03.2020 12:42
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği (TÜKETBİR) Başkanı Bülent Tunç, ülkede kırmızı et üretiminde bir sıkıntı yaşanmadığını söyledi.

 

2019 yılı genelinde toplam kırmızı et üretiminin, bir önceki yıla göre yüzde 7,4 artışla 1 milyon 201 bin 469 ton olarak tahmin edildiğini belirten Tunç, 2018'de üretimin 1 milyon 118 bin 695 ton olarak kayıtlara geçtiğini aktardı.

Tunç, Kovid-19 nedeniyle kırmızı et piyasasında panik havası yaratılmaya çalışıldığına işaret ederek, "Kırmızı et ve ürünleri için tüketimimizi karşılayacak kadar hayvan varlığımız var. Kimse endişe etmesin. Rant sağlamak için 'hayvan ithal edilecek' diye söylenti çıkaranlara prim vermeyeceğiz. Tüketicilerimizin de içi rahat olsun." dedi.

 

"HAYVANCILIKTA GEREKLİ TEDBİRLER ALINDI"

Ulusal Kırmızı Et Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hacı İnce de küresel bir sorun haline gelen Kovid-19 salgını sebebiyle tüm sektörlerde olduğu gibi hayvancılıkta da gerekli tedbirlerin alındığını dile getirdi. İnce, şöyle konuştu:

"Kırmızı et üretiminde herhangi bir problem bulunmamaktadır. Şu an itibarıyla besi sektöründe faaliyet gösteren yetiştiricilerimizin işletmelerinde 2020 yılı için tüketicilerimizin ihtiyaçlarını karşılayacak miktarda besi hayvanı ve buna bağlı olarak da kırmızı et tüketimini karşılayacak kadar üretimimiz bulunmaktadır."

"KÜÇÜKBAŞ HAYVAN SAYISI YETERLİ"

Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, mart itibarıyla sektörde yaklaşık 50 milyon koyun, yavrulama zamanından dolayı 15 milyon civarında kuzu olduğuna dikkati çekerek, "Türkiye'de küçükbaş hayvan varlığı kırmızı et tüketimini karşılayacak durumda. Tüketicimizi ithalata muhtaç edecek herhangi bir durum söz konusu değildir. Salgın nedeniyle piyasada herhangi bir tedirginliğe, stok yapmaya da gerek yok. Kimse paniğe kapılmasın." değerlendirmesinde bulundu.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de katıldığı bir televizyon programında, Et ve Süt Kurumunun depolarının yeteri kadar dolu olduğunu ve fahiş fiyat artışlarına müdahalede bulunacaklarını ifade etmişti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 12
 • hakan yilmaz 2 yıl önce Şikayet Et
  Fiyatlari ucurmuslar buyuk marketlerde urun kalmamis ac gozlu olanlar 5 er 10 ar urun almis ihtiyaci olanin hakkina giriyorlar bari 2 ser tane alin yapmayin boyle
  Cevapla
 • metin 2 yıl önce Şikayet Et
  Bursada kasapta dana kiyma 64 tl
  Cevapla
 • chn krn 2 yıl önce Şikayet Et
  aldığın ürünü ayni fiyata alamiyorsun tekrar. ramazanda geliyor fırsatçı çok 55 di 58 oldu simdide 60 et fiyatları sürekli yükseliyor
  Cevapla
 • kasap 2 yıl önce Şikayet Et
  kesime hayvan bulamuyoruz
  Cevapla
 • kayserili 2 yıl önce Şikayet Et
  bu hayvanların virüslü olmadığı nerde belli.kesilmeden tahlil yapılmalıdır.
  Cevapla
 • vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  bu saatte gülümsedim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle