Bakanlık duyurdu! Fiyat artırmayacaklar...

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca, COVID-19 salgın riski ile mücadele sürecinde vatandaşların ihtiyaç ve taleplerinin karşılanabilmesi için özel sektörle işbirliği ve koordinasyon içinde çalışmaların sürdürüldüğü belirtildi. Bakanlık, bazı kolonya üreticilerinin fabrika ve perakende satış fiyatlarını artırmayacaklarını taahhüt ettiklerini duyurdu.

Bakanlık duyurdu! Fiyat artırmayacaklar...
Bakanlık duyurdu! Fiyat artırmayacaklar...
GİRİŞ 20.03.2020 16:18 GÜNCELLEME 20.03.2020 17:23
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Kovid -19 ile mücadele sürecinde vatandaşların ihtiyaç ve taleplerinin karşılanabilmesi için özel sektörle iş birliği ve koordinasyon içinde çalışmaların sürdürüldüğü belirtildi.

 

 

Açıklamada, kolonya ve dezenfektan üretiminin ham maddesi etil alkolün üreticilere arz edilebilmesi için Hazine ve Maliye, Ticaret ve Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanlıkları ile koordinasyon halinde 13 Mart tarihinde Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan (EPDK) benzine etil alkol karıştırılması zorunluluğunun askıya alınmasının talep edildiği, EPDK'nin aynı gün tarihli toplantısında bu yönde karar aldığı ve böylece kolonya ve dezenfektan üretiminde arz güvenliğinin önemli ölçüde sağlandığı ifade edildi. 

Bu süreçte, etil alkol üreticisi olan Konya Şeker, Türk Şeker, Tezkim ve Tarkim firmalarının arz talep dengesizliği dolayısıyla oluşan fiyat artışlarının önüne geçme konusunda milli bir duruş sergileyerek irade gösterdikleri belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

 

 

"Günlük üretimleri toplam 335 bin litre olan bu firmalarımız, piyasada oluşan yüksek fiyatlarda indirime gittiler. Bu firmalarımız, ulusal ve bölgesel ölçekte çalışan kolonya ve dezenfektan üreticilerimizin tümüne en üst düzeyde gayret göstererek ürün tedarik etmektedirler." 

Bunun yanında kolonya üreticilerinden Deva Holding (Boğaziçi Kolonyaları), Eczacıbaşı (Selin Kolonyaları), Eyüp Sabri Tuncer, Evyap (Duru Kolonyaları), Eser, Marmara Kolonyaları-Senso Kozmetik, Pereja, Rebul firmalarının salgın öncesi dönemde uyguladıkları fabrika ve ulusal zincir perakende satış fiyatlarını artırmayacaklarını taahhüt ettiklerine işaret edilen açıklamada, "Diğer kolonya ve dezenfektan üreticilerimizin de aynı duyarlılık ve dayanışmayı göstereceklerini biliyoruz." değerlendirmesinde bulunuldu.  

Açıklamada, şunlar ifade edildi:

"Kovid-19 salgın riskine karşı başta sağlık emekçilerimiz olmak üzere tüm kurumlarımızın olağanüstü çabaları ve milletimizin katkılarıyla ulusal bir mücadele yürüttüğümüz bu dönemde, fırsatçılık yapanların da Ticaret Bakanlığına şikayet edilmesi gerektiğini bir kez daha hatırlatıyoruz. Kovid-19 salgın riski ile mücadelede halkımızın sağlığı için katkı sunan tüm üreticilerimize teşekkür ederiz."

KAYNAK: AA
YORUMLAR 20
 • bulent 1 yıl önce Şikayet Et
  her eve kolonya maske verilse daha ıyıydı.hıc bır markette kolonya yok.eczanede maske yok.ınternette pahalı satılıyor.ınternette alısverıs sıtelerınde.50 lik maskeye 200 -230 tl fiyat konulmus.en dogrusu devlet parasız maske ve kolonya her eve yollamalı.en azından maske eldıven kullanımı yaygınlasır vırusun bulasması onlenilebilir
  Cevapla
 • Altaylar 1 yıl önce Şikayet Et
  Kolonya olmadan da yaşamayı sürdürebiliriz, kolonya karın doyurmuyor. Gıdaya yapılan zamları durdurun
  Cevapla
 • adil konyalı 1 yıl önce Şikayet Et
  Hadi üreticiler normal 2 ay önceki fiyattan üretti, peki son kullanıcıya kadar aradaki toptancı, market, bakkal fiyatları denetlenecek mi? esas kan emici bunlar, bence ürünlere perakende satış fiyatı konsun ve bu etiket fiyatından satılsın
  Cevapla
 • Bbbbbb 1 yıl önce Şikayet Et
  Ya faturalar nolucak zaten birikmiş onca faturalar var
  Cevapla
 • Uğur 1 yıl önce Şikayet Et
  Anca uzaktan talimat verin gidip bi kontrol ediyor musunuz? Değişen bişey yok fiyatlar fahiş. Yaptırım uygulamazsanız bildiklerini okurlar. Rabbim bizim bu içimizde hain olan milletimizin şerrinden korusun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle