Pazarlarda seçmeceye yasak

Ticaret Bakanı Pekcan, market, pazar ve manavlarda sebze-meyvelerin seçilerek alınmasının corona virüs önlemleri kapsamında yasaklandığını duyurdu.

GİRİŞ 20.03.2020 13:37 GÜNCELLEME 20.03.2020 16:54
Bu Habere 65 Yorum Yapılmış

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Bakanlık olarak yaş sebze ve meyvelerin toptan ve perakende satışına yönelik bazı tedbirler aldıklarını belirterek, bu tedbirlerin uygulanması konusunda 81 İl Valiliğine gerekli talimatın gönderildiğini açıkladı.

Pekcan, yaptığı yazılı açıklamada, Çin’de başlayarak, dünyaya yayılan koronavirüs tehdidine karşı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde ve kararlığında, Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere tüm Bakanlıklar ve kamu kurum, kuruluşlarınca çok önemli tedbirler ve hızlı kararların alındığını vurguladı.

Pekcan, hastalık nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet, tedavi altındaki vatandaşlara da acil şifalar dileyerek, bu süreçte büyük bir özveriyle çalışan sağlık çalışanlarına da teşekkür etti.

Bu süreçte Ticaret Bakanlığı olarak da gerek tüketicilere ve ticaret erbabına yönelik tedbirleri vakit kaybetmeden hayata geçirdiklerini belirten Pekcan, iç ve dış ticaretin kesintisiz akışını sağlamak ve sektörlerin olumsuz etkilenmemesi için çalıştıklarını ifade etti.

Yeni tip koronavirüsün yayılmasının engellenmesi amacıyla Ticaret Bakanlığı olarak yaş sebze ve meyvelerin toptan ve perakende satışına yönelik de bazı tedbirler aldıklarını dile getiren Pekcan, bu tedbirlerin uygulanması konusunda 81 İl Valiliğine gerekli talimatın gönderildiğini bildirdi.

Pekcan, perakende ve toptan satışlara yönelik alınan tedbirleri şöyle sıraladı:

“- Market, manav ve pazar yerlerinde ambalajsız şekilde satılan yaş sebze ve meyveler tüketicilerce seçilmeden, satıcılarca gerekli hijyen koşullarına dikkat edilerek satışa sunulacak.

- Belediyelerce pazar yerleri ile toptancı hallerinde dezenfeksiyon çalışmaları ihmal edilmeyecek gerekli ve yeterli hijyen önlemleri alınacak.

- Pazar yerlerinde tezgah aralıkları mümkün olduğunca geniş tutulacak, tezgah aralarında geçiş yerlerinde sıkışıklığa neden olacak kasa ve ambalajlar bulundurulmayacak.

- Pazar yerleri, toptancı halleri ve diğer satış yerlerinde çalışan ve görev yapan herkes hijyen konusunda bilgilendirilecek ve hijyen kurallarına uygun davranacak.”

Pekcan, virüsün yayılmasını önlemek adına vatandaşların alınan tedbirler konusunda gerekli hassasiyeti göstermesi önem arz ettiğini ifade etti.

-Şirketlerin Genel Kurullarına ilişkin tedbirler

Diğer taraftan Pekcan, şirket genel kurullarının yoğunlukla gerçekleştirildiği bu dönemde şirketlerin genel kurul toplantıları bakımından bazı tedbirler alındığını kaydetti.

Pekcan, bu kapsamda Anonim ve limited şirketlerde yönetim organları tarafından çağrısı yapılan ancak henüz gerçekleştirilmeyen genel kurul toplantılarının, yönetim kurulu veya müdürler kurulu kararıyla ileri bir tarihte yapılmak üzere iptal edilmesi imkanının tanındığını bildirdi.

Bakan Pekcan ayrıca, şirket sözleşmelerinde hüküm bulunmasa dahi, şirketlerin elektronik ortamda genel kurul veya yönetim/müdürler kurulu toplantısı gerçekleştirebilmelerine olanak sağlandığını ifade etti.

 

 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
yasak seçme
YAZDIR
YORUMLAR 65
 • yook 10 ay önce Şikayet Et
  millete çürük mal yedirecekler o koronavirüsten daha kötü
  Cevapla
 • Adalet 10 ay önce Şikayet Et
  Pazarlarda denetlenmeli, ön tarafa iyileri koyup pazarcıların ortak (istisna olabilir) hastalığı arkadan çürük çarıkları koydurmamalı
  Cevapla
 • Momedo 10 ay önce Şikayet Et
  Paralar? Elden ele geziyor ne olacak. Domates biberden farkı ne? Domates el süremeyen parayı el sürmeden verecek veya alacakmı peki.
  Cevapla
 • Misafir 10 ay önce Şikayet Et
  60 derecede ütüleyin
  Cevapla
 • SANANE 10 ay önce Şikayet Et
  aynen
  Cevapla
 • ibrahim 10 ay önce Şikayet Et
  pazarcılar hangi ilde ürün seçtiriyordu. Bu kadar acıtasyona ne gerek vardı tek ürünleri seçebildiğimiz yer marketler di . Kurallar her yer için aynı olmalı. Son söz devletimizin
  Cevapla
 • vatandaş 10 ay önce Şikayet Et
  herkes devletimizin verdiği alınan kararlara göre uymak zorunda
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle