Son dakika haberi: Türkiye'nin 3'üncü sondaj gemisi Kanuni geldi

Enerji Bakanı Dönmez'den son dakika açıklama: Sondaj çalışmalarını Fatih ve Yavuz gemileriyle sürdüren Türkiye'nin satın aldığı üçüncü sondaj gemisi "Kanuni" Türkiye'ye geldi.

Son dakika haberi: Türkiye'nin 3'üncü sondaj gemisi Kanuni geldi
Son dakika haberi: Türkiye'nin 3'üncü sondaj gemisi Kanuni geldi
GİRİŞ 15.03.2020 13:39 GÜNCELLEME 15.03.2020 14:08
Bu Habere 48 Yorum Yapılmış

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Kanuni" adını verdikleri üçüncü sondaj gemisinin bu sabah Taşucu Mersin açıklarındaki demir sahasına ulaştığını belirterek, "35 Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) personeliyle Türkiye'ye giriş yapan Kanuni'ye koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri çerçevesinde giriş ve çıkış yasak olacak. Kovid-19 önlemleriyle ilgili sürecin tamamlanmasının ardından gemimizin bakım, güncelleme ve geliştirme süreci başlayacak." ifadelerini kullandı.

 

Dönmez, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Doğu Akdeniz'de hidrokarbon arama ve sondaj faaliyetlerinin daha güçlü bir şekilde sürdürülmesi için üçüncü sondaj gemisinin 31 Ocak'ta teslim alınarak TPAO envanterine kaydedildiğini hatırlattı. 

"Kanuni" adı verilen geminin seyir için gereken bakım, tedarik ve test işlemlerinin Birleşik Krallık'ta tamamlandıktan sonra Türkiye'ye doğru yola çıktığını ifade eden Bakan Dönmez, şunları kaydetti:

 

"18 günlük seyrinin ardından 13 Mart'ta Doğu Akdeniz'deki kara sularımıza giriş yapan gemimiz, bu sabah Taşucu Mersin açıklarındaki demir sahasına ulaştı. 35 TPAO personeliyle Türkiye'ye giriş yapan Kanuni'ye koronavirüs tedbirleri çerçevesinde giriş ve çıkış yasak olacak. Bu süre zarfında açıklanan tedbirler gereği gemi ve mürettebatla ilgili uygulamalar hayata geçirilecek. Kovid-19 önlemleriyle ilgili sürecin tamamlanmasının ardından gemimizin bakım, güncelleme ve geliştirme süreci başlayacak. Milletimizin desteği, Sayın Cumhurbaşkanımızın güçlü iradesiyle Kanuni yeni ultra derin deniz sondajlarına en kısa zamanda başlayacak." 

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 48
 • TuncTunc 1 yıl önce Şikayet Et
  Ak denizin dibine dibine vurcak petrol cikarcak. yunanda bakip "vayybeee diycek"
  Cevapla
 • Nazım Zengin 1 yıl önce Şikayet Et
  Benim sabrım kalmadı artık. 50 yaşıma geldim; ne adam gibi bir otomobile binebildim, ne bir kere olsun tatile gidebildim, ne de canımın istediği yiyecekleri alabildim. Petrol mü buluyorsunuz; ne buluyorsunuz bilmem ama bulunacak şeyin bana bir fayda sağlayacağına inancımı yitirdim ben. Sizin olsun!
  Cevapla
 • İstanbullu 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye Cumhuriyetinin almış olduğu 2 adet sismik araştırma gemimiz ve 3 adet derin sondaj gemimiz ile Akdeniz de enerji kaynaklarımıza petrol ve doğalgaz rezervi sahalarımıza çok yaklaştığımızın sanki yavaş yavaş ayak sesleri geliyor gibi, bir gün Tv lerde sondakika haberi ile Akdeniz de ülkemizin 50 yıllık doğalgaz rezerv sahalarını bulduk haberlerini duyar gibi oluyorum, haydi hayırlısı,...
  Cevapla
 • Necati 1 yıl önce Şikayet Et
  İnşallah bu haberleri dört gözle bekliyoruz.
  Cevapla
 • Unsall 1 yıl önce Şikayet Et
  Maşaallah, nerdennn nereye
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  4.gemiyi de alalım adını da Abdülhamid olsun Allah ım o günleri göster bize
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle