Makarna üreticileri: Kimse panik yapmasın, Türkiye'yi makarnaya boğarız

Koronavirüsün Türkiye'de de görülmesinin ardından vatandaşlar marketlerdeki rafları boşaltırken, e-ticaret sitelerinden 17 TL'ye varan fiyatlarla satılan makarna, ülkenin gündemine oturdu. Makarna üreticileri, "İç piyasa tüketimi yıllık 650 bin ton. Üretim kapasitesi ise 2.9 milyon ton. Kimse panik yapmasın. Her ev makarnaya boğulur" dedi.

GİRİŞ 15.03.2020 10:13 GÜNCELLEME 15.03.2020 10:16
Bu Habere 101 Yorum Yapılmış

Makarna Üreticileri Sanayicileri Derneği Başkanı ve Nuhun Ankara Genel Müdürü Nihat Uysallı, makarna tartışmalarıyla ilgili Hürriyet'ten Eray Görgülü'ye açıklamalarda bulundu.

 

 

Uysallı, "Bugüne kadar rafta makarnanın fiyatı belliydi. Kargo ve komisyon ücretlerini bunun üzerine ekleyen e-ticaret sitelerinde de raf fiyatının biraz üzerinde fiyatla satılıyordu. Çok basit bir ticaret kuralı işliyordu ve rafta 3 TL’ye makarna varken kimse buralardan makarna almayacağı için sorun olmuyordu. E-ticaret sitelerin makarna satışındaki hacmi o kadar düşük ki. Kimse bugüne kadar kaça sattığıyla ilgilenmiyordu. İnsanlar ne zaman raftaki makarnaya hücum etti, kaotik bir ortam oluştu. E-ticaret siteleri de 17 TL’ye varan fiyatlarla makarna satmaya başladı" diye konuştu.

'BU SÜREÇTE ZAM YAPMADIK'

 

 

"Bu süreçte biz hiçbir zaman makarnaya zam yapmadık" diyen Uysallı, şöyle devam etti:

"Vatandaşlar rahat olsun, panik yapmasın. Türkiye'de şu anda 800-900 bin tonluk atıl durum var. Yıllık ihracatımız 1.3 milyon ton, iç piyasa tüketimimiz 650 bin ton. Yıllık üretim kapasitemiz de 2.9 milyon ton. Geçici olarak ihracatı durdurduk. Tutup da kaos planı yapmamıza gerek yok. Gerekirse 15 gün daha ihracatı daha durdururuz, Türkiye’de her ev makarnaya boğulur."

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 101
 • Hikmet 6 ay önce Şikayet Et
  Yapmayın Allah rızası için biz aç gözlü millet değiliz bizler her canlıyı düşünen şerefli bir milletiz bizlerin açgözlü olan bir geçmişimiz yok biz kurda kuşa nimet dağıtmış bir milletiz ihtiyacımız olursa gider marketten yarım kilo makarna alırız bir çuval alıp fakir insanlar zor durumda bırakmayalım tamam şöyle yapalım erzak depoliyalım piyasada birşey bırakmayalım komşun aç kalsa vermiyecekmisin vereceksin o zaman komşunun hakkını alıp eve depolamaya gerek yok
  Cevapla
 • Misafir 6 ay önce Şikayet Et
  Dürüst olun yeter, makarna fazlalığı şurda kalsın.
  Cevapla
 • Mustafa 6 ay önce Şikayet Et
  Makarna yiyen kim. Yiyenin aklina sasarim. Dunyanin en sagliksiz yiyecegi. Kerameti olsa İtalya'da virüs olmazdi
  Cevapla
 • Hasan 6 ay önce Şikayet Et
  Saçmalamada nirvanaya ulaştın. Tebrikler
  Cevapla
 • qwerty 6 ay önce Şikayet Et
  Ayrıca stokları geç, bir tek makarna mı var gıda olarak. Hadi et pahalı anladık, meyve sebze yiyin, makarna kilo yapar, obez olursunuz. Üşenmeyin adam gibi yemek yapın.
  Cevapla
 • Lolo 6 ay önce Şikayet Et
  Makarnaya boğun beni :D
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle