Çekirge istilası devam ediyor! BM 11 riskli ülkeyi açıkladı

Türkiye sınırına geldiği söylenen Suudi Arabistan, Pakistan ve Irak gibi pek çok ülkede büyük ekonomik kayıplara neden olan çekirge istilası ile ilgili son rapor vatandaşları rahatlattı. Daha önceleri Türkiye'ye gelme ihtimali bulunan çekirgeler rotalarını değiştirdi ve Türkiye riskli ülkeler grubundan çıkış yaptı. BM Gıda ve Tarım Örgütü'nün hazırladığı listede de Türkiye, riskli ülkeler arasında yer almadı.

GİRİŞ 14.03.2020 18:40 GÜNCELLEME 14.03.2020 19:10
Bu Habere 93 Yorum Yapılmış

Dünya korona ile mücadele ederken, Afrika ülkeleri de çekirge sürüleri tarafından işgal edildi. Bir günde 150 km gidebilen çekirgeler günde 35 bin kişiye yetecek gıdayı tüketiyor. Peki hangi ülkeler risk grubunda? Birleşmiş Milletler, Doğu Afrika ülkelerindeki çiftçilerin hayatını aylardır kabusa çeviren çöl çekirgesi sürülerinin yeniden etkisini artırabileceğini duyurdu. BM Gıda ve Tarım Örgütü, yayımladığı durum raporunda, Kenya, Somali ve Etiyopya'da durumun kritik olduğuna ve yeni çekirge sürülerin oluşmaya başladığına dikkati çekti.

11 ÜLKE RİSK GRUBUNDA

Durum alarm verici boyutta. Çünkü çekirgeler yeniden üremeye başladı ve gıda güvenliğini tehdit ediyor. Çekirgelerin etkisini göstereceği ülkeler arasında Kenya, Somali, Etiyopya, Sudan, Eritre, Suudi Arabistan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, İran ve Pakistan gösterildi.

ÇEKİRGELER, BİR GÜNDE 35 BİN KİŞİLİK YİYECEK TÜKETİYOR

Bir kilometrekarede yer alan 40-80 milyon çekirge, sadece bir günde 35 bin kişiye yetecek gıdayı tüketebiliyor. Çekirge sürüleri, her gün 150 kilometre yol katedebiliyor. Son olarak sürüler Irak'ın güneyini işgal etti. Tarım arazilerine saldıran çekirgeler ekinlerin zarar görmesine neden olurken, durumdan mağdur olan halk yönetimin çekirgelere karşı önlem almasını istedi.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
Türkiye sınır İstila
YAZDIR
YORUMLAR 93
 • ZEYZEY 3 ay önce Şikayet Et
  Ay oluş Ağustos halen hiç bir şey ortada yok. İnşallah da olmaz.
  Cevapla
 • Abdullah 8 ay önce Şikayet Et
  Recep tayyip erdoğan gibi bir liderimiz varken hiç birşey olmaz bize allahın izniyle
  Cevapla
 • Ahmet 8 ay önce Şikayet Et
  duman yayin ates yakın
  Cevapla
 • Lokman 8 ay önce Şikayet Et
  Yangın çıkarak
  Cevapla
 • Hakkari 8 ay önce Şikayet Et
  Hele bir Hakkari'ye gelsin. Yaza kadar çözülmezler.
  Cevapla
 • Vatandaş 2 8 ay önce Şikayet Et
  Cekirgeler türkiyeye gelirken yolunu degistirdiyse Allah bizi koruyor demektir Allahın büyüklüğünü görmek lazim. Çok şükür halimize... cokca dua edelim inşallah.
  Cevapla
 • Mustafa 8 ay önce Şikayet Et
  Allah'ın merhameti olduğu gibi gazabı da var. Dualarımız tüm Ümmet için olursa merhamete daha layık olacağımız aşikar... Annenin evladını daha büyük bir tehlikeden korumak için tokatlaması gibi Rabbimiz de Ümmetçe / milletçe düştüğümüz kibrin, ayrılığın dünyevi ve uhrevi acı neticelerinden bizleri sakındırmak için bazı musibetleri gönderebilir. Bizlere her durumdan ders çıkarmayı nasip etsin inşâAllah...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle