ABD ve İngiltere dahil toplam 26 ülke Türkiye'den yardım istedi

Türkiye’nin koronovirüse karşı mücadelesi dünyaya örnek oldu. İtalya, Çin, İran, İngiltere ve ABD dahil 26 ülke, Sağlık Bakanlığı’ndan bilgi ve tecrübe paylaşımı istedi. Dünyada virüsün bulaştığı kişi sayısı 100 bini geçti, 3 bin 533 kişi öldü. İran’da Tahran Milletvekili Fatma Rehber, koronavirüsten hayatını kaybetti.

ABD ve İngiltere dahil toplam 26 ülke Türkiye'den yardım istedi
ABD ve İngiltere dahil toplam 26 ülke Türkiye'den yardım istedi
GİRİŞ 08.03.2020 08:07 GÜNCELLEME 08.03.2020 09:48
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Türkiye’nin yeni tip coronavirüse (Covid-19) karşı yürüttüğü başarılı mücadele dünyaya örnek oldu. Sağlık Bakanlığının Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünya genelinde 3 bin 398 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadelesi sürüyor.

 

Bu kapsamda, Dünya Sağlık Örgütü’nün yeni tip koronavirüs salgınına karşı acil durum ilan etmesinden önce havalimanlarında termal kamera ve karantina uygulamasını başlatan Sağlık Bakanlığı, daha sonra virüsün görüldüğü yüksek riskli ülkelerle uçuşları durdurdu, İran ve Irak’la kara sınırlarını kapattı. Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda ayrıca sınır bölgelerine sahra hastaneleri kurdu, virüsün görüldüğü ülkelerden Türkiye’ye giriş yapanlar için de 14 günlük karantina ve gözlem sürecini başlattı. Başta Çin ve İran olmak üzere virüsün görüldüğü ülkelerdeki Türk vatandaşları gelen talepler doğrultusunda Türkiye’ye getirildi. Yurt dışından getirilen Türk vatandaşlarına 14 gün boyunca belirlenen hastanelerde karantina uygulanarak olası hastalık durumuna karşı tedbirler uygulandı. Bakanlığın aldığı önlemlere son 14 gün içinde İran, Çin, İtalya, Irak, Güney Kore’de bulunanların, müracaatları halinde Türkiye’ye giriş tarihinden itibaren 14 güne tamamlanacak şekilde raporlu sayılmaları da eklendi.

26 ÜLKE İŞ BİRLİĞİ TALEP ETTİ

 

Dünya Sağlık Örgütünün önerisinden önce başlatılan ve alınan bu önlemler dünyanın dikkatini çekti. Türkiye’de başarıyla yürütülen yeni tip koronavirüs salgını ile mücadele birçok ülke tarafından yakın takip ediliyor. Bu kapsamda, ülkeler Sağlık Bakanlıkları ve Ankara’daki büyükelçilikleri aracılığıyla, bilgi ve tecrübe paylaşımı, malzeme yardımı ile ortak çalışma talebinde bulundu. Arnavutluk, Azerbaycan, Bulgaristan, Çin Halk Cumhuriyeti, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Karadağ, İran, Irak, Kore Cumhuriyeti, Libya, Lübnan, Kırgızistan, Kolombiya, İtalya, Kosova, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Moğolistan, Moldova, Cibuti, Özbekistan, Türkmenistan, Katar, Kuveyt, Vietnam ve Tacikistan’ın da aralarında bulunduğu 26 ülke, Türkiye’den iş birliği talep etti.

YERLİ KİTE BÜYÜK TALEP

Sağlık Bakanlığı tarafından Kovid-19 (yeni tip koronavirüs) için yerli tanı kiti geliştirildi. Yerli kaynaklarla üretilen Kovid-19 için geliştirilen tanı kiti, 90-120 dakika arasında sonuç veriyor. Kaynak israfının önüne geçen ve virüsün tespitinde hızlı sonuç veren yerli kit için de 7 ülke Sağlık Bakanlığı’na bağlı, Uluslararası Sağlık Hizmetleri Anonim Şirketiyle (USHAŞ) temasa geçti. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) için geliştirilen yerli kiti satın almak için aralarında Azerbaycan, Japonya, Kırgızistan, Vietnam, Cibuti, Türkmenistan ve Katar’ın da bulunduğu ülkelerle müzakere süreci devam ediyor.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK GAZETESİ
YAZDIR
YORUMLAR 18
 • Aynurrr 1 yıl önce Şikayet Et
  Turkiyede de var. Koronavirüsün burdaki mutasyon geçirmiş adı ( kemolovid20 ). Allah kimsenin başına vermesin böyle bir virüsü. Çok tehlikeliymiş
  Cevapla
 • Fly 1 yıl önce Şikayet Et
  Aynen
  Cevapla
 • Yakup 1 yıl önce Şikayet Et
  Hangi konuya hangi başarıya inanıyorlarki, Perde inmiş bir kere önlerine.
  Cevapla
 • Kasıtlı Komplo 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu yaşlı idareci, yönetici, alim, bilginlerin ölmesi için yapılmış bir virüs gibi geliyor bana@
  Cevapla
 • GerÇeK 1 yıl önce Şikayet Et
  kemal gitsinler kemale yada imamoğluna sihahahaha :)
  Cevapla
 • Sakarya54 1 yıl önce Şikayet Et
  Bizdeki olumler dogal Isim vermiyoruz....takdiri ilahi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle