Sayılı günler kaldı ama fiyatlar hala yüksek

Denizlerdeki av yasağının başlamasına sayılı günler kalırken balıkçılar, satışların geçen yıllara göre düşük olduğunu söyledi.

Sayılı günler kaldı ama fiyatlar hala yüksek
Sayılı günler kaldı ama fiyatlar hala yüksek
GİRİŞ 01.03.2020 17:01 GÜNCELLEME 01.03.2020 17:04
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Denizlerde 1 Eylül tarihinde başlayan avlanma sezonu, 15 Nisan tarihinde sona erecek. Geçtiğimiz yıllarda palamut balığı ile yüzleri gülen balıkçılar, bu sezonun geçtiğimiz yıllara göre hareketsiz geçtiğini belirterek, yükselen fiyatların da satışları etkilediğini aktardı. Olumsuz hava şartları, denizlerdeki düşük avlanma ve artan fiyatlar nedeniyle insanların azar azar balık satın aldığını belirten balıkçılar, gelecek sezondan umutlu olduklarını ifade etti.

 

Ordulu balıkçı Aydın Ceylan, hava muhalefeti, bilinçsiz avlanma nedeniyle balığın az olduğunu belirterek, çıkan balıklara da talebin geçtiğimiz yıllara göre zayıf olduğunu aktardı.

Ceylan, “Zaten Karadeniz bölgesinde vatandaşlarımız belirli türdeki balıkları tüketiyor. Buralarda balık çeşitlerimiz fazla ama insanlarımız daha çok hamsi ve mezgit balığını ağırlıklı olarak tüketiyor. Pahalı balıkları zaten insanlara bazen yarım kilo olarak satıyoruz. Balıklara talep şu anda yine de güzel. Vatandaşlar tüketiyor ama geçen yıllara göre azalma var. İnsanların alım gücü düştü diye düşünüyoruz. Yükselen fiyatlar balık piyasasını da etkiledi. İnsanlar yüksek fiyatlara balık alıp tüketmekten çekiniyor” dedi.

Fiyatlara değinen Ceylan ayrıca, hamsinin 15, mezgitin 25, istavritin 25, kefalin 20, tirsinin 20, çinekopun 100, barbunun 30-40, levreğin 30, somonun 30 çupranın 35, uskumrunun 25 liradan satıldığını da sözlerine ekledi.

 

Bazı vatandaşlar fiyatları yerinde bulurken, kimisi ise yüksek olduğuna dikkat çekti.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 7
 • okkes 4 yıl önce Şikayet Et
  kendiniz yiyin hamsi olmus 25 lira kışın bu ne la. dalga mi geciyirsunuz milletle. insallah kara borsacilari rabbim bir lokma ekmege muhtac eder.
  Cevapla
 • AKBeyaz 4 yıl önce Şikayet Et
  Fırsatçıların stokçuların karaborsacıların Ahirette hesabı çok çetin olacak çok...
  Cevapla
 • Balık mi 4 yıl önce Şikayet Et
  Hamsinin, istavritin kilosu 28 TL olmuş nasıl yesin millet balık. Kendileri yesin..
  Cevapla
 • yurttaş 4 yıl önce Şikayet Et
  Fiyat düşmesin diye tutulan balığı piyasaya sürmüyorlar.Tezgahta taze diye sattıkları buzhane balıkları piyasada artık.Çok ararız biz artık o eski dönemleri...
  Cevapla
 • Hasan 4 yıl önce Şikayet Et
  Yazik yazik halkimizin balik yemeklerinin ne kadar faydali ve saglaga yararli oldugini maglesef bilmiyor...
  Cevapla
 • Fehmi 4 yıl önce Şikayet Et
  Halkımız balık yemenin faydalarını senden daha iyi bilir. Bir ürün fiyatının üzerinde satiliyorsa tepki göstermesini de bilir. Alsın kendileri yesin o paralara. Bir kilo hamsi 15₺ olur mu? Sezonunda 20₺ ye sattılar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle