35 liradan satılıyordu! Fiyatı arttı

Kastamonu Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur, Taşköprü sarımsağının kilogram fiyatındaki artışa ilişkin, "Geçen yıl ekim ayından sonra kilogram fiyatı 15 ila 35 lira arasında kaldı. Şu anda ise fiyatlar biraz daha yükselerek 20 ila 40 lira arasında seyrediyor." dedi.

35 liradan satılıyordu! Fiyatı arttı
35 liradan satılıyordu! Fiyatı arttı
GİRİŞ 01.03.2020 11:23 GÜNCELLEME 01.03.2020 11:26
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Önemli sarımsak üretim merkezlerinden Taşköprü ilçesinde şubat ve mart aylarında ekilen sarımsak, temmuz ayı başlarında hasat ediliyor.

 

Bölgede "beyaz altın" olarak adlandırılan Taşköprü sarımsağında rekolte, 2018 ve 2019'da 25 bin ton dolayında gerçekleşirken, hasat sonrası fiyatta yaşanan artış üreticiyi sevindiriyor.

Kastamonu Ziraat Odası Başkanı Butur, sarımsağın ilçede yaklaşık 25 bin dekar alanda üretildiğini söyledi.

 

Sarımsak fiyatlarının geçen yıl hasadın ardından ekim ayına kadar sürekli yükseldiğini, ardından belirli bir yerde sabitlendiğini anlatan Butur, "Geçen yıl ekim ayından sonra kilogram fiyatı 15 ila 35 lira arasında kaldı. Şu anda ise fiyatlar biraz daha yükselerek 20 ila 40 lira arasında seyrediyor. Bu artış çok fazla değil. Dünyada gelişen olaylar da mutlaka etki yaptı. Çin'deki virüs kaynaklı etkinin olduğunu düşünüyoruz." ifadesini kullandı.

Sarımsakta el emeğinin fazla olduğunu, bunun da maliyeti yükselttiğini vurgulayan Butur, yeni ürünlerin hasadına kadar sarımsak fiyatının bu seviyede seyredeceğini öngördüklerini belirtti.

Çiftçiler, bu yıl sarımsağın, fiyatıyla yüzlerini güldürmesini bekliyor

Sarımsak üreticisi Metin Özbay da 2019 yılında dolu nedeniyle rekolte kaybı yaşadıklarını hatırlattı.

Fiyat artışının rekolteyle ilgili olduğunu dile getiren Özbay, "Sarımsak dikim zamanının gelmesi ve Çin'deki virüsten dolayı fiyatlarda artış oldu. Sarımsağın toptan fiyatı, iriliğine göre 40 liraya kadar ulaşıyor. Bizim sarımsağımızın 100 gramı diğer sarımsakların 1 kilosuna bedel." diye konuştu.

Sarımsak üreticisi Lütfiye Acar ise sarımsağın çok zahmetli bir ürün olduğuna işaret ederek, bu yıl fiyatıyla çiftçinin yüzünü güldürmesini beklediklerini kaydetti.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 7
 • Yorumcu baba 6 ay önce Şikayet Et
  burda 50 ..60 liraydı kilosu, almadım almayacağımda, aracının elinde patlasın, insanlar ekmek bulamıyor suriyede , bizde 50 tl ye sarımsak alıyorlar, utanın biraz,
  Cevapla
 • Abdullah 6 ay önce Şikayet Et
  edirne sarımsağını tüketin daha ucuz lezzeti güzel
  Cevapla
 • özkonyalı 6 ay önce Şikayet Et
  sarımsaklar çin malı bilginiz olsun. file icerisinde olup görselliği güzel tadi berbat kısa zamanda filizlenen hemende çürüyen bir özelliği vardır. etiketinde cin malı yazar
  Cevapla
 • Seyfi 6 ay önce Şikayet Et
  Çok bilindik yerli bir marketten sarımsak aldım, alırken dikkatimi çekmedi ama sonradan fark ettim ki, sarımsak çinden ithal edilmiş. Lafa gelince yerliyiz derler ama bir sarımsağı bile, 2 kuruş ucuz diye, çinden getirirler. Yerli üretici nasıl kazanacak...
  Cevapla
 • hakan 6 ay önce Şikayet Et
  Pazaryerleri yerliüretim sarımsak dolu oradan al. Afyonda pazarda köylünün sarımsağı 25 ile 40 lira arasında değişiyor.
  Cevapla
 • Bey 6 ay önce Şikayet Et
  Esnaf tüccar milleti soymayın be bir e alıp 25 e satıyonuz,sonrada vatan millet sakarya türküsü,zulüm etmeyin millete.
  Cevapla
 • Metin 6 ay önce Şikayet Et
  esnaf anca ağlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle