Çalışan yeni anneye en az 9 bin 299 TL ödeme

Annelere yapılacak çocuk, doğum ve süt parası gibi ödemeler ocak itibarıyla asgari ücrete ve enflasyona göre arttı. Ocak itibarıyla doğum yapacak çalışan annelerin eline tüm hakların kullanılması halinde en az 9 bin 299 lira geçecek.

Çalışan yeni anneye en az 9 bin 299 TL ödeme
Çalışan yeni anneye en az 9 bin 299 TL ödeme
GİRİŞ 24.02.2020 10:19 GÜNCELLEME 24.02.2020 10:20
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Devlet, nüfusun yaşlanma hızının artması üzerine aileleri çocuk yapmaya teşvik etmek için annelere 'çocuk parası', 'doğum (rapor) yardımı', 'süt ve emzirme parası', 'yarım gün çalışma desteği' ve 'kreş yardımı' adı altında katkıda bulunuyor.

 

 

NTV’nin haberine göre bu ödemeler her yıl artıyor. Bu desteklerden birisi olan çocuk parası, doğum yapan tüm annelere veriliyor. İlk çocukta 300, ikincide 400 ve üçüncüde 600 lira ödeniyor. İkiz, üçüz gibi çoklu doğumlarda da çocuk başına 150 lira veriliyor.

HER DOĞUMDA 7.325 TL

 

 

Doğum (rapor) parası, maaşa göre değişiyor ve 112 gün üzerinden hesaplanıyor. En düşük tutar 1 Ocak itibarıyla 7 bin 325 liraya yükseldi. Brüt maaşı 7 bin lira olan bir anne ise 17 bin 422 lira alacak. Para, annenin adına açılan Ziraat Bankası hesabına yatıyor. Paranın yatıp yatmadığını, doğum izniniz biter bitmez 'turkiye.gov.tr'den kontrol edilebilir.

SÜT PARASI İÇİN 5 YIL

SGK, halk arasında süt parası olarak bilinen emzirme ödeneği de veriyor. Bu para için anne veya eşinin SSK veya Bağkurlu olması ve en az 120 gün prim ödemesinin olması yeterli.

SGK il müdürlüğü veya sosyal güvenlik merkezine 5 yıl içinde başvuru yapılabilir. 1 Ocak itibarıyla 202 liraya çıktı. Bağkurlu anneler de süt parası alabiliyor. Emzirme ödeneği her doğumda bir kere veriliyor.

İSTEYENE YARIM GÜN ÇALIŞMA HAKKI

SSK'lı çalışırken doğum yapan kadınlar, analık izni sonrasında birinci doğumda 2 ay (15+15 gün), ikinci doğumda 4 ay, sonraki doğumlarda ise 6 ay süreyle yarım gün (part-time) çalışıp tam maaş alabiliyor. Engelli çocuğu olanlarda ise bu süre 12 ay olarak uygulanıyor. Coğul gebelikte 30'ar gün ekleniyor. Kadın isterse haftalık çalışma süresi olan 45 saati ikiye bölebiliyor.

YORUMLAR 6
 • adanalı 3 yıl önce Şikayet Et
  eş olarak cocuklarımızı büyütüyorsak demekki suc işliyoruz yazik bize
  Cevapla
 • ulu 3 yıl önce Şikayet Et
  Hayırlı işler söylenecek çok fazla bir şey yok artık bu işin sonu uçurum birilerinin basireti bağlanmış anlamak mümkün değil
  Cevapla
 • acaip 3 yıl önce Şikayet Et
  çalışan kadına niye para veriyorsunuz asıl çalışmayn kadıan verilemsi gerekir acaipsiniz vallahi
  Cevapla
 • halk tabanı 3 yıl önce Şikayet Et
  Evde çocuklarına bakıp evinin işiyle meşgul olan bayanların bu gibi ödeneklere çok daha fazla ihtiyaçları varken onlar için 300+200 tl olan yardım tutarı çalışan bayanlar için 10bin ila 20bin arasında değişiyor. Yöneticilerin izanı bozulmuş, devlet kime destek olacağını şaşırmış.
  Cevapla
 • Ahmet 3 yıl önce Şikayet Et
  Oh ne güzel tek taraflı dünya miş bu devletin ayıbı kimse busura bakmasın çalışmayan anneye hem iş verme hemde ayrımcılık yapın adalet deyil.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle