Koronavirüs nedeniyle Çin'e kayısı ihracatı durdu

Çin’de binlerce kişiyi etkileyen ve her geçen gün birçok insanın ölümüne yol açan koronavirüsü (Covid-19), Malatya’nın en önemli ihracat ürünü olan kayısıyı da etkiledi. Geçen yıl 3 bin 200 ton kayısının ihraç edildiği Çin ile virüs nedeniyle ihracat durdu.

GİRİŞ 21.02.2020 14:24 GÜNCELLEME 21.02.2020 15:08
Bu Habere 28 Yorum Yapılmış

2018 de girilen Çin Pazarı’na geçtiğimiz yıl 3 bin 200 ton kuru kayısı ihracatı gerçekleştirilirken, ortaya çıkan virüs salgını nedeniyle şuan ihracat durma noktasına geldi.

 

 

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, Çin’in Hubei eyaleti Wuhan şehrinde ortaya çıkan salgın nedeniyle bu ülkeye şuan kayısı ihracatının durmuş durumda olduğunu ifade etti.

İHRACAT DURDU!

 

 

Uzun zamandır uzak doğu pazarında Çin’e kayısı ihracatı üzerinde çalıştıklarını belirten Özcan, “2019 yılında kayısı ihracatında Çin’de adeta bir patlama yaşandı. 2018’de 600 ton olan kayısı ihracatı 2019’da 3 bin 200 tona kadar ulaştı. Ama maalesef yaşanan bu virüs salgını ile ihracat durmuş durumda” dedi.

FUAR İPTAL OLABİLİR

Çin’de yaşanan bu krizin ister istemez kayısıyı da etkilediğini belirten Başkan Özcan, önümüzdeki Mayıs ayında Çin’in Şanghay şehrinde yapılacak gıda fuarının da iptal edilme riskinin olduğunu söyledi. Bu fuara Malatyalı kayısı ihracatçılarının ciddi şekilde hazırlandığını ifade eden Özcan, “Bizim ihracatçılar ciddi anlamda hazırlık yaptı bu fuar için. Bu yaşanan krizden dolayı fuarın büyük ihtimal iptal olma durumu söz konusu. Henüz resmi bir iptal söz konusu değil ama bu krizin bu hızla devam ettiğini düşünürsek çok önemli gördüğümüz bu fuarda iptal edilebilir” ifadelerine yer verdi.

DİĞER PAZARLAR İLE KAPATILACAK

Uzak Doğu pazarına açılma konusunda yaşanan bu salgından dolayı kayısının da nasibini aldığını dile getiren Özcan, buradaki açığı ise diğer pazarlarda kapatmak için çalışacaklarını söyledi. Malatya’dan şuanda 112 ülkeye kuru kayısı ihracatının yapıldığını belirten Özcan, geride kalan Ocak ayında 700 ton artış ile 9 bin tonluk bir ihracat rakamına ulaştıklarını da söyledi.

Noel tatili dolayısıyla ABD ve Avrupa da ciddi bir kayısı satışının olduğunu ifade eden Özcan, “Ocak ayında 24 milyon dolarlık bir ihracat girdisi sağlandı. Ayrıca şuan üretici fiyatlarına da yüzde 15 artış yaşandı. 4 numara dediğimiz kayısının üreticideki fiyatı 11 TL’den 12,5 TL’ye çıktı” diye konuştu.

KAYNAK: İHA
ETİKETLER
Türkiye koronavirüs
YAZDIR
YORUMLAR 28
 • IRAK 1 yıl önce Şikayet Et
  Rotasyon Bakanlığı sakın tedbir almamaya devam etsin, İran oradan Irak oradan da Türkiyeye Zombi Virüsü olarak girer, Ülkenin yarısı telef olur artık. Tüm Gümrük Kapılarında yolcu araç vs giriş çıkışları acilen kısıtlansın hatta yasaklansın. Risk çok büyük. Tüm Parasal işlemler makinalarla HGS veya Pulmatik gibi makinalarla yapılmalı. Virüs en çok para ile yayılır.
  Cevapla
 • IRAK 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiyenin yarısı kırılacak Virüs VTR ye dönüşebilir. önemli olan ihracat zaten nüfus fazla biraz azalmış olur. Virüs en çok ve en hızlı NAKİT PARA dan geçiyor..
  Cevapla
 • HASO 1 yıl önce Şikayet Et
  Virüs Irak tarafından korkunç gelecek, Türkiyenin yarısı gider.
  Cevapla
 • Mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye ve Çin Halk Cumhuriyeti yani PRC arasında Ticaret 20 Milyar $ çinden ithalat 1 Milyar $ ihracat yani 19 milyar $ dolar ticarete bize zarar
  Cevapla
 • Aşağılayan 1 yıl önce Şikayet Et
  sorun yok. çinden elma alalım, sorun bitsin. büyütmeyin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle