Giresun Adası için müthiş 2 proje

Giresun Adası'da en az 4 bin kişiye iş imkanı sağlayacak teleferik ve yat limanı projeleri için start verildi. Teleferik sisteminde yılda en az 1 milyon kişi taşınabilecek, 'Gemilerçekeği Yat Limanı' ise bin tekne kapasiteli olacak.

Giresun Adası için müthiş 2 proje
Giresun Adası için müthiş 2 proje
GİRİŞ 20.02.2020 12:29 GÜNCELLEME 20.02.2020 12:34
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Giresun Sanayici ve İş Adamları Derneği (GİSİAD), Giresun Adası'na teleferik ve yat limanı projeleri için çalışma başlattı.

 

 

GİSİAD Yönetim Kurulu, Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu’nu ziyaret ederek, en az 4 bin kişiye iş imkanı sağlayabileceği belirtilen “Ada’ya Teleferik ve Gemilerçekeği Yat Limanı” projelerinin raporlarını sundu. Ziyaret sırasında Başkanı Şenlikoğlu’na hazırladıkları taslak projelerin görselleri ile birlikte raporlarını sunan GİSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Aykut Gezmiş, “Bölgeler arası kalkınmışlık farkını ve Giresun’un ekonomik yönden geri kalmışlığını ortadan kaldırmak için ilimize istihdam oluşturacak makro yatırımlar yapılmalıdır. Aksi halde nüfusu yıldan yıla küçülen ilimizde göç durmayacaktır. GİSİAD olarak bu konu hakkında üzerimize düşen görevi yapıyor ve şehrimiz için istihdam sağlayıcı, katma değer katacak yeni bir makro hedef öneriyoruz” dedi.

 

 

“DÜNYADA İKİNCİ PROJE OLACAK”

“Ada’ya Teleferik ve Gemilerçekeği Yat Limanı” projelerinin dünyada ikinci proje olacağını kaydeden Gezmiş, “Karadeniz’in tek adası olan Giresun Adası’na teleferikle ulaşım projesi, Hong Kong’dan sonra dünyada ikinci örnek olacaktır. Giresun’u çekim merkezi haline getirecek olan bu teleferik sisteminde yılda en az 1 milyon kişi taşınabilecektir. Yaklaşık bin 400 dönüm alana kurulacak olan 'Gemilerçekeği Yat Limanı' ise bin tekne kapasiteli olacaktır. Bin araçlık otoparkı, 50 dönümlük tersane alanı, 15 bin metrekare büyüklüğündeki restoran ve kafe alanları ile şehrin çehresini değiştirecek olan bu proje, Giresun halkı ile denizi buluşturacaktır. Bu projelerle yaklaşık olarak 4 bin kişiye iş imkanı sağlanacak, şehir ekonomisine yılda en az 500 milyon TL’lik katma değer katacaktır. En fazla 8-10 yıl gibi çok kısa bir sürede kendini amorti edecek olan bu projeler, Giresun’un kaderini değiştirecek ve göç veren değil, göç alan bir şehre dönüştürecektir. Yeter ki şehir olarak bu makro hedeflere inanalım ve sahip çıkalım” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Selman 1 yıl önce Şikayet Et
  buna zaten para bulamazlar Cancanli de karşı çıkar
  Cevapla
 • Levrok 1 yıl önce Şikayet Et
  cok güzel olmus, agaclari kesmissiniz görselde. Agaclar cok cirkin ve gereksizler, hepsini kesin gitsin :(
  Cevapla
 • aser 1 yıl önce Şikayet Et
  bir kaç agaç var adada onuda kesin gitsin
  Cevapla
 • adem 1 yıl önce Şikayet Et
  insanoğlu her yere ayak basmak istiyor. yeter artık kirlettiğiniz yerleri. bazı yerlere de uzaktan bakın be. kalsın ben şahsen istemiyorum bu projeyi. proje kelimesi kulağa hoş geldiği için insanlar gerçekleri göremiyor.
  Cevapla
 • Mizah 1 yıl önce Şikayet Et
  Ada çok küçük kabaran denize karşı koyabilecek durumda değil.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle