Nargile içenler dikkat! Yeni düzenleme hayata geçiyor

Tütün ürünlerinin paketlerinde değişikliğe gidilmesinin ardından nargile şişelerine de sağlık uyarısı konulması kararlaştırıldı.

Nargile içenler dikkat! Yeni düzenleme hayata geçiyor
Nargile içenler dikkat! Yeni düzenleme hayata geçiyor
GİRİŞ 19.02.2020 09:30 GÜNCELLEME 19.02.2020 09:30
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Tarım ve Orman Bakanlığı, tütün ürünleri paketlerindeki resimli sağlık uyarılarının alanının yüzde 85'e çıkarılmasının ardından, nargile şişelerine ilişkin usul ve esasları da yeniden belirlendi.

Bakanlığın konuya ilişkin tebliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 

 

Tebliğ, Tütün Mamullerinin Üretim Şekline, Etiketlenmesine ve Denetlenmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik hükümlerine dayanılarak hazırlandı. Yönetmelikle, Türkiye'de piyasaya arz edilen tütün mamullerinin paketlerinde, ön ve arka yüzeylerine yüzde 65 oranında uygulanan birleşik (resimli) sağlık uyarısı mesajlarının kapladığı alan yüzde 85'e çıkarılmıştı.

Buna göre, sunum esnasında nargile şişeleri üzerinde tebliğle belirlenen usul ve esaslar dahilinde sağlık uyarılarının bulunması zorunlu olacak.

Sağlık uyarıları, karton üzerine ofset baskı, polivinil klorür (PVC) tabaka veya PVC boru üzerine serigrafi, tampon baskı veya yapıştırma şeklinde olabilecek. Uyarılar sabit ve silinemez nitelikte basılacak.

Sağlık uyarılarının basımı için asgari gereklilik "dört renk/mavi-kırmızı-sarı-siyah (CMYK)" olarak belirlendi. Uyarı ölçüleri, 5'er santimetre kesim payı ile birlikte, silindirik biçimli uyarıda asgari brüt 365 x 250 mm, konik biçimli uyarıda asgari brüt 360x217 milimetre şeklinde olacak.

Nargile şişeleri üzerine konulacak sağlık uyarıları ve bunların kesim ölçüleri Bakanlığın internet sitesinde ilan edilecek ve elektronik ortamda Bakanlık tarafından sağlanacak. Bu uyarıların, içerdikleri metinsel veya görsel unsurun formatı, orantıları, renkleri ve grafiksel bütünlükleri değiştirilemeyecek.

Sağlık uyarılarından her biri nargile şişeleri üzerinde dönüşümlü olarak uygulanacak. Sağlık uyarılarının nargile şişeleri üzerine uygulanmasından iş yerlerindeki Nargilelik Tütün Mamulü Sunum Uygunluk Belgesi sahibi sorumlu olacak.

Tebliğde hüküm bulunmayan hallerde Bakanlıkça yapılan diğer düzenlemelerde yer alan genel hükümler uygulanacak.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Yakub 4 ay önce Şikayet Et
  Nargile de uyuşturucu dönüyor diye duydum doğru mu?
  Cevapla
 • FIRTINA 61 4 ay önce Şikayet Et
  Üniversitelerin olduğu mahallelerde özellikle cafe, nargile salonlarında, kapalı alanlarda sigara ve nargile içmek maalesef serbest! Kimse yasak dinlemiyor, sırf sigara içmek için oralara geliyorlar...
  Cevapla
 • S.şahin 4 ay önce Şikayet Et
  Sigara yasağı çıkdı uygulayan yok uyanda,halede nargile kafelerden saçılan iğrenç duman ve kokunun etrafı nasıl rahatsız ettiğini görmek isteyenleri Ankara-Balgata bekliyoruz..
  Cevapla
 • Nargile tiryakisi 4 ay önce Şikayet Et
  Lanet olsun şu nargileyi bırakamadım gitti sigarayı bıraktım ama maalesef nargileyi bırakamadım iradem çok yetersiz..! Pişman oldum her gün en az 50 tl para neyime güveniyorum bilmiyorum ya Arkadaşlar uzak durun vallahi billahi ailenizin evinizin rızkını sizi yaratan Rabbinizin bu güzel bedenine zarar vermeyin ben çok pişmanım
  Cevapla