Bakanlıktan soğan ve patates açıklaması!

Tarım ve Orman Bakanlığı Ürün Takip Masası tarafından hazırlanan analizde, ülkede soğan ve patates üretiminin turfanda ürünlerin çıkacağı mayısa kadar yeterli olacağı belirtilirken, patateste ihracatın taze ürün yerine dondurularak yapılması önerildi

Bakanlıktan soğan ve patates açıklaması!
Bakanlıktan soğan ve patates açıklaması!
GİRİŞ 18.02.2020 11:46 GÜNCELLEME 18.02.2020 11:46
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Stratejik ve fiyatı en çok değişim gösteren ürünlere yönelik gelişmelerin izlenmesi için "takip masaları" oluşturan Tarım ve Orman Bakanlığından, soğan ve patateste üretimin turfanda ürünlerin yetişeceği mayısa kadar yeterli olacağı bildirildi.

Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan analizden derlenen bilgiye göre, patates ve soğan, üretici ve tüketici fiyatı en fazla dalgalanma gösteren ürünlerin başında geliyor.

Bakanlık, ihracat nedeniyle Türkiye'de arz açığı oluşmaması, dış talebin iç piyasa fiyatlarını etkilememesi ve tüketici fiyatlarında dalgalanma yaşanmaması amacıyla ocak ayında iki ürünün ihracatını ön izne bağlamıştı. Söz konusu karar da ülkenin üretim, tüketim, stok, ihtiyaç ve yurt içi-dışı piyasa fiyatları düzenli takip edilerek alındı.

DEPOLANMIŞ PATATES YETERLİ

Bu iki üründe de üreticinin üretim kararı, bir önceki yıl oluşan fiyatlara göre belirleniyor. Geçen yıl patateste yaşanan fiyat artışına bağlı olarak üreticilerin patatese yönelimi yüksek olurken, iklimin de elverişliliği nedeniyle verimli bir sezon yaşandı. Geçen yıl 71 ilde 141 bin hektar alanda 4,98 milyon ton patates üretimi gerekleştirildi. Ülke ihtiyacı göz önüne alındığında, depolanmış patatesin, turfanda üretimin olduğu bu yılın mayıs ayına kadar yeterli geleceği değerlendirildi.

Fiyatlardaki artış ve iklim şartlarının etkisiyle geçen yıl soğanda da verimli üretim gerçekleşti. 2019'da 61 bin 358 hektar alanda 2,2 milyon ton soğan üretimi yapılırken, ülke ihtiyacı göz önüne alındığında, turfanda soğanın üretiminin başlayacağı mayıs ayına kadar stokların yeterli olacağı belirlendi.

Bakanlık, soğan ve patates üretiminin teşviki için mazot, gübre, toprak analiz ve organik tarım destekleri veriyor.

DONDURULMUŞ ÜRÜN ÖNERİSİ

Patates ve soğan ihracatının, taze olarak yapılması yerine, katma değeri yüksek dondurulmuş ve işlenmiş ürün olarak teşvik edilmesi ve yönlendirilmesinin ülke ekonomisi açısından önem taşıyor. Dünya ticaretine konu dondurulmuş patatesin tonunda ortalama fiyat 2017'de 911 dolar, taze patatesin ise 309 dolar olarak gerçekleşti.

Tarım ve Orman Bakanlığı, stratejik ve fiyatı en çok değişim gösteren ürünlere yönelik gelişmelerin izlenmesi için takip masaları oluşturmuştu.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • şehitler 7 ay önce Şikayet Et
    Ürünlerimizi hammadde olarak değil de sanayi ürünü olarak ihraç edilmesi planları bizleri çok mutlu ediyor. Başarılar Türkiye. Durmak yok yola devam .
    Cevapla