Tüm gözler Merkez Bankası'nda! Yeni faiz indirimi geliyor

Bu yılın ilk toplantısında faizi 11,25'e düşüren Merkez Bankası'nın bu ay da indirime devam etmesi bekleniyor. İş dünyasının 100 baz puanlık indirim beklediği yarınki toplantıda ekonomistlerin beklentisi ise 50-75 baz puan arasında.

GİRİŞ 18.02.2020 11:55 GÜNCELLEME 18.02.2020 11:55
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Merkez Bankası 2019’in ikinci yarısında yaptığı güçlü faiz indirimleriyle ekonominin toparlanmasına önemli bir destek verdi. 2020'nin ilk toplantısında da bunu devam ettiren Merkez Bankası politika faizini 75 baz puan indirilerek yüzde 11,25 düzeyine çekmişti.

 

 

Gözler yarınki Para Politika Kurulu toplantısına çevrildi. Politika faizini yüzde 24'ten yüzde 11,25'e düşüren Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun yılın ikinci toplantısında nasıl bir karar alacağı merak ediliyor. Hem iş dünyası hem de ekonomistlerin görüşü, Merkez Bankası'nın faizler indirimlerine devam edeceği yönünde.

21 EKONOMİST KATILDI

 

 

Anadolu Ajansı'nın yarınki toplantıya ilişkin beklenti anketine katılan ekonomistlerin 3'te 2'si faizlerde indirim bekliyor. 21 ekonomistin katılımıyla sonuçlanan ankete göre; 7 ekonomist, politika faizinde (bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı) herhangi bir değişiklik beklemezken, 14 ekonomist 25-75 baz puanlık faiz indirimi yapılacağını tahmin ediyor. Ankete katılan ekonomistlerin politika faizine (bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı) ilişkin beklentilerinin medyanı 50 baz puan indirim oldu. Ekonomistlerin 3'ü 75 baz puan, 9'u 50 baz puan ve 2'si de 25 baz puan indirim olacağını öngörüyor.

DOLARDA SON DURUM

Merkez Bankası'dan faiz indirimi bekleyen Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş' de dolarda 6 lira seviyesinin üzerindeki rakamlar yine sürpriz değil. Özellikle Euro/Dolar paritesindeki sert düşüşler 1,08 bandına kadar geriledi. Bir 12 den 1,08 bandına kadar gerilemesi ister istemez doların kuvvetlenmesine, özellikle bizim gibi gelişmekte olan ülkelere iç piyasalarında dövizin biraz daha hareketlenmesine neden oluyor. Yıl içinde Dolar/TL kurundaki yükselişlerin devam edeceğini tahmin ediyorum. Özellikle 6-15, 6-17 lira seviyeleri...

MERKEZ'DEN FAİZ İNDİRİMİ BEKLENTİSİ

Nedenlerine baktığımızda başta jeopolitik riskler sonra ABD başkanı Donald Trump’ın söylemleri  ya da oradaki haber akışları uluslararası piyasalarda dolar varlıklarının ABD’nin oynadığı tahvil faizlerinin dolar endekslerinin kuvvetleniyor olması. İç piyasalarda dolar/TL kurunu desteklemeye devam edebilir. Tabi ki zaman zaman kar satışları geri çekilişler olacaktır. Yetkili kurumlar sürekli yeni adımlar atıyor ve doları baskılamaya gayret ediyor. Alınan önlemlerle beraber dolar kurunda tekrar geri  çekilmeler olacaktır. Ancak 6 lira seviyesinin altındaki sarkmalarda çok sınırlı kalabilir. Çarşamba günü T.C. Merkez bankasının bir faiz toplantısı var. Her ay düzenli olarak bu toplantılar olacak çünkü piyasaların odağında olması, piyasaları yakından takip etmesi ve her ay da müdahale etmesi  gerekiyor. Dolayısıyla bu haftadaki toplantısında tekrar faiz indirimi gelebilir beklentisi kuvvetli. Sayın Cumhurbaşkanımızın sık sık ifade ettiği gibi “Faizler daha da düşecek” söylemleriyle Merkez Bankası faiz indirimine karşı politikalarını kuvvetlendirmiş oluyor. Faiz indirimi devam ettikçe merkez bankası iç piyasalarda dolar kurunun çok da 6 lira seviyesinin altında kalma ihtimalini zayıflatan bir gelişim olduğunu ifade etmek isterim

JP MORGAN TCMB'DEN FAİZ İNDİRİMİ BEKLİYOR

JP Morgan, TCMB'nin Perşembe günü yapacağı Para Politikası Kurulu toplantısında faiz indirimine devam etmesini beklediğini ve bankanın gösterge faizi 50 baz puan düşürerek yüzde 10,75'e indireceğini tahmin ettiğini bildirdi

JP Morgan, son dönemde piyasada yaşanan oynaklık dikkate alındığında TCMB'nin faiz indirimine ara vermesi veya daha küçük bir indirim yapmasının çok sürpriz olmayacağını da belirtti.
Bununla birlikte TCMB'nin politika faizini Temmuz'a kadar tek haneli rakamlara indirmesini bekleyen JP Morgan, 2020 sonunda faizin yüzde 9,0'a ineceğini öngördüklerini, büyümenin hayal kırıklığı yaratması veya jeopolitik risklerin artması halinde TCMB'nin daha fazla faiz indirimi yapabileceğini vurguladı.
Ancak JP Morgan, yurt içi talepte güçlü bir toparlanmanın ardından dış dengelerin keskin şekilde kötüleşmesi ve lirayı zayıflatabilecek jeopolitik kırılganlıkların artması halinde TCMB'nin daha ihtiyatlı hareket edebileceğini de ifade etti.

YORUMLAR 17
 • Türker akbulut 2 yıl önce Şikayet Et
  Faizleri indirin diyen bir ç başkanı var bu ülkede birde rantcilar var her daim ç başkanımızın yanındayız inşallah faizlerin koku kazınir
  Cevapla
 • VATANDAŞ 2 yıl önce Şikayet Et
  Devlet bir kanun çıkarsın, piyasada uygulanan aylık veya yıllık hiç bir faiz devletin açıkladığı aylık veya yıllık enflasyonun üzerinde olamasın. Tefeciler, tüccarlar, bankalar milleti soyup soğana çeviriyor.
  Cevapla
 • MİSAFİR 2 yıl önce Şikayet Et
  Faizler düşmeye, piyasa biraz canlanmaya başlamıştı ki Döviz yine çok yükseldi. Döviz düşmezse bir çuval incir berbat olacak.
  Cevapla
 • Ruhi 2 yıl önce Şikayet Et
  Vallahi ben bişey anlamıyorum. İşyerime yatırım amaçlı malzeme alacağım peşin param yok kredi kartı ile taksitli alayım diyorum 3 aylık vade farkı 10 bin lirada yüzde 5.5 Olacak iş değil. Hemde tüm bankaların yaptığı bu
  Cevapla
 • Aykut 2 yıl önce Şikayet Et
  Asıl bela olan döviz fiyatlarına da müdahale etse merkez bankası çok güzel olur.
  Cevapla
 • Remzi 2 yıl önce Şikayet Et
  Bence de. Tam piyasa açılmaya başlamıştı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle