Ulaştırmada aslan payı demir yolunun

Yüksek hızlı ve hızlı tren projelerine bu yıl yaklaşık 4,9 milyar liralık yatırım yapılacak. En fazla ödenek, 2 milyar 550 milyon lirayla Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattı için ayrıldı.

Ulaştırmada aslan payı demir yolunun
Ulaştırmada aslan payı demir yolunun
GİRİŞ 14.02.2020 11:15 GÜNCELLEME 14.02.2020 11:16
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

2020 Yılı Yatırım Programı'ndan yapılan derlemeye göre, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ödeneklerinin yüzde 42,43'ü demir yolu yatırımlarına harcanacak.

 

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolu İşletmesine (TCDD) 8 milyar 452 milyon lira, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca gerçekleştirilecek diğer demir yolu projelerine 1,6 milyar lira, TCDD Taşımacılık AŞ'ye 600 milyon lira olmak üzere toplam 10,7 milyar liralık yatırım öngörülüyor.

TCDD'ye ayrılan yatırım bütçesinin önemli bir bölümü yüksek hızlı ve hızlı tren projelerine gidecek. Bu projelere yaklaşık 4,9 milyar liralık yatırım yapılacak. Bir başka ifadeyle TCDD'nin yatırım ödeneğinin yüzde 45,8'i yüksek hızlı ve hızlı tren projelerine harcanacak.

 

Söz konusu projeler içinde en fazla ödenek, geçen yıl olduğu gibi Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattı için ayrıldı. Bu YHT hattında, 2 milyar 550 milyon lira yatırım yapılması öngörülüyor.

Adana-Osmaniye-Gaziantep Yüksek Standartlı Demiryolu'na ayrılan ödenek 650 milyon lira olurken Ankara-İstanbul Hızlı Tren için yaklaşık 629 milyon lira, Topkale-Bahçe, Nurdağı-Başpınar-Gaziantep-Mustafayavuz Demiryolu (Gaziray dahil) için 500 milyon lira yatırım öngörüldü.

Demir yolu ulaştırmasının çeşitli illerdeki projeler için 17 hızlı tren seti, kontrollük, müşavirlik ve 1 simülatör için 1 milyar 358 milyon lira ödenek ayrıldı.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Ankaralı 7 ay önce Şikayet Et
    ''KONYA+ANTALYA,...'' Turizm,tarım,yolculuk,lojistik,nakliye,güvenlik,zaman, ve benzeri bir çok ihtiyaç için İç Anadolunun Akdenize en kısa yoldan YHT demir yolu ile bağlanmasının çok elzem olacağını düşünmekle başkanımızı, hükümetimizi, bakanımızı, Konya milletvekillerini bu konu hakkında duyarlı olmaya davet ediyorum,...
    Cevapla
  • kayserili 7 ay önce Şikayet Et
    sivas komşu ama kayseriye daha önce hızlı tren gelmeliydi konya gibi sanayi kayseride havaalanı kayseride yetmiyor yetkililer bunu görmezden geliyor ama seçim zamanı eyvah derlerler reis duy sesi.
    Cevapla