Tamamlayıcı Sağlık Sigortası nedir? Özel hastaneye ne kadar ücret öderim?

Özel hastanelere gidip ücret ödemeden muayene olamak isteyen vatandaşlar Tamamlayıcı Sağlık Sigortası'na (TSS) büyük ilgi göstermeye başladı. SGK ile anlaşması olan özel hastanelerde SGK ödeneğinin üzerinde çıkan tüm masrafları poliçe kapsamında karşılayan TSS, hastaları beklenmedik faturalardan kurtarıyor. İşte merak edilen tüm detaylar...

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası nedir? Özel hastaneye ne kadar ücret öderim?
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası nedir? Özel hastaneye ne kadar ücret öderim?
GİRİŞ 13.02.2020 10:38 GÜNCELLEME 13.02.2020 14:32

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası (TSS) günümüzde birçok vatandaş en çok başvurulan bireysel sigortalar arasında yerini almaya başladı. Çeşitli sağlık problemleri ile karşılaşan hastalar, çoğu zaman özel hastanelerde muayene olma yolunu tercih ediyor. Lakin birçok özel hastane SGK anlamalı olmalarına rağmen hastalara ciddi oranlarda fark çıkarabiliyor. Hele ki yatarak tedavi gören hastalarda bu rakamlar bazen işin içinden çıkılamaz hale dönüşebiliyor. İşte tam bu sırada sigorta firmaları tarafından sunulan Tamamlayıcı Sağlık Sigortası devreye giriyor.

 

TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASI NEDİR? 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası (TSS) Sosyal Güvenlik Kurumu’nun karşılamadığı ya da ücret limitlerini aşan tedavi giderlerini karşılamak amacıyla vatandaşlara sunuyor. Yani SGK anlaşmalı özel hastanelerde muayene sonrası SGK ödeneğinin yeterli olmadığı kısımlarda devreye girerek hasta adına geriye kalan ücret farkını ödüyor. Hastaya ise sadece katılım ücretini ödemek düşüyor.

2020 KATILIM ÜCRETİ NE KADAR?

TSS sigortasından faydalanan hastalar ayakta tedavi için hastaneye başvurduklarında devlete sadece katılım ücreti ödüyor. 2020 itibari ile katılım ücreti ise 15 TL olarak belirlendi.

 

 

Bu ücret haricinde hastaya fatura edilen tedavi masraflarının tamamı SGK ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası tarafından karşılanıyor. 

TSS HANGİ TEDAVİLERDE GEÇERLİ?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası (TSS) ayakta ve yatarak tedavi sonrası oluşacak masrafları karşılıyor. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli durumların başında sigorta firmalarının da belirttiği gibi hastalığın sigorta poliçe başlangıç tarihinden sonra gerçekleşmiş olması gerekiyor.

Bu kapsamda sigorta firması  cerrahi veya dahili yatışlar, yoğun bakım, kemoterapi, radyoterapi, diyaliz, koroner anjiografi giderleri ile sigortalının acil sağlık giderleri ve küçük müdahale giderlerini poliçe dahilinde ödüyor.

TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASI HANGİ HASTANELERDE GEÇERLİ?

Tamamlayıcı sağlık sigortasının geçerli olduğu hastaneler, sigorta şirketlerinin anlaşmalı olduğu özel hastanelere göre gösteriyor. Öncelikle sigortanın geçerli olabilmesi için söz konusu özel hastanenin SGK ile anlaşması olması gerekiyor. Sonrasında ise sigorta firmasının hangi hastaneler ile anlaşmalı olduğunun öğrenilmesi gerekiyor.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR