Emekliye 4 bin 100 lira ek ödeme

2020 yılında emeklilere 3 farklı ek ödemenin yolu açılacak. Bunlardan ilki promosyon. Promosyon Mart 2017’den itibaren emeklilere ödenmeye başlamıştı. SGK, Bankalar Birliği ile masaya oturacak ve yeni promosyonun miktarı belirlenecek. Bankalar da kesenin ağzını açtı. 2 bin 100 liraya kadar promosyon öneren var. Bu yıl içinde iki bayram ikramiyesi de emeklilerin hesabına yatacak.

Emekliye 4 bin 100 lira ek ödeme
Emekliye 4 bin 100 lira ek ödeme
GİRİŞ 07.02.2020 08:56 GÜNCELLEME 07.02.2020 12:12
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Emeklilerin gözü o toplantıda. 2020 emekliler için 3 farklı ek ödemenin yapıldığı bir yıl olacak. Bunlardan ilki promosyon. Promosyon Mart 2017’den itibaren emeklilere ödenmeye başlamıştı. Sözleşme gereği promosyon 3 yıl için geçerli olacaktı. Yani sürenin dolmasına sayılı günler kaldı. Bu ayın sonundan itibaren emeklilere, ikinci promosyonları ödenmeye başlayacak. SGK, Bankalar Birliği ile masaya oturacak.

Emekliler taahhüt süresi dolar dolmaz, bankasını seçip promosyonunu alacak. 300-450 lira arasında olan taban promosyonların artırılması gündemde.

Şu anda bazı bankalar 1.250 liraya kadar promosyon verirken müşteri getirenlere ödeme de yapıyor ve bu tutar 2.100 liraya kadar çıkıyor.

 

İlk ikramiye mayısta

Diğer yandan emeklilere bu yıl da iki kez bayram ikramiyesi ödenecek. Tutarlarda değişiklik yapılmazsa 1000’er lira ödenecek. Ancak emekliler, ikramiyeye ‘enflasyon güncellemesi’ ya da ‘her yıl vergi ve harçlara yapılacak artışı gösteren yeniden değerleme oranının yansıtılması’ beklentisini taşıyor. Enflasyon oranında bile artış olsa 100-150 liralık fark eklenmesi anlamına gelir. Artışla ilgili net bir açıklama henüz yok. Ramazan Bayramı ikramiyesinin 18-22 Mayıs, Kurban Bayramı ikramiyesinin 27-30 Temmuz tarihleri arasında ödenmesi bekleniyor. Yani toplamda emekliye bu yıl 4.100 liraya varan ek ödeme yapılması mümkün olacak.
 
13 milyon emekli yararlandı 
 
Yaklaşık 13 milyon emekliye geçen yıl aylıkları karşılığında 300 milyar lira civarında ödeme yapan SGK'nin emeklilere bu yıl 350 milyar lira aylık ödemesi öngörülüyor.Kurum, geçen yıl Ramazan ve Kurban Bayramı ikramiyeleri kapsamında da emeklilere 21,4 milyar lira ödeme yapmıştı.
 
Emekliye hangi banka ne kadar ödeme yapacak?
 
Şekerbank'a maaşını taşıyan emekliler toplamda 2 bin  100 TL'ye kadar nakit promosyon kazanabilecek. Bankadan yapılan açıklamaya göre, Şekerbank, Kazandıran Emekli Paketi  ile maaşını Şekerbank'a taşıyan emeklilere 3 yıllık taahhüt karşılığında maaş  tutarlarına göre 375 ila 450 TL arasında değişen promosyon ödemeleri sunuyor. Maaşını Şekerbank'a taşıyan emekliler aynı zamanda iki otomatik ödeme  talimatı verdiğinde 150 TL, 10 adet müşteri ile sınırlı olmak üzere yönlendirdiği  her yeni emekli için de 150 TL olmak üzere toplam 1500 TL promosyona hak  kazanacak.

 

Böylece maaşını Şekerbank’a taşıyan emekliler toplamda 2 bin 100 TL'ye  kadar nakit promosyon kazanabilecek.Kazandıran Emekli Paketi'nden yararlanmak üzere maaşını Şekerbank’a  taşıyan emekliler, Şekerbank şubelerinden ücretsiz para çekebiliyor, yurt içi tüm  banka ATM’lerinden ise yine ücretsiz bakiye sorgulama ve para çekimi yapabiliyor.Emekli maaş müşterileri, internet, mobil şube ve çağrı merkezi  aracılığıyla yapacakları havale ve EFT işlemlerini de ücretsiz  gerçekleştirebiliyor.          

 
AKBANK: 450 liraya varan ödeme yapıyor. Tüm ATM'lerden ücretsiz para çekme, bedava havale ve EFT, bireysel kredilere özel faiz oranı gibi imkanlar sunuyor. Emekliler, maaşları yatmadan 2 gün önce hesaptan para çekebiliyor.
 
FİBABANKA: Maaşa göre 330, 415, 500 lira promosyon ödemesi yapıyor.
 
DENİZBANK: 450 liraya varan ödeme yapıyor. Emekli maaşı müşterisi kazandıranlara da 100 lira veriyor. Alışveriş ve faturalarda indirim, özel faizli kredi gibi uygulamaları var.
 
ING: 450 liraya varan ödemeye ek olarak emekliler, 2 otomatik fatura talimatı vererek 250 lira, bir emekli arkadaşını ING'ye getirerek 150 ve ING Mobil kullanarak 50 lira ek nakit promosyon kazanabiliyor.
 
İŞ BANKASI: 450 liraya varan ödeme yapıyor. Kredi kartı ücreti almıyor, özel faiz, ücretsiz havale ve EFT imkanları sağlıyor.
 
HALKBANK: 1.000 TL altında emekli maaşı alanlara 300 TL, 1.000 TL ile 2.000 TL arasında emekli maaşı alanlara 375 TL, 2.000 TL üzerinde emekli maaşı alanlara ise 450 TL tutarında promosyon ödemesi yapılıyor.
 
TEB: 2020 yılında en az 850 TL emekli maaş promosyon ödemesi yapan TEB, en yüksek 1.000 TL promosyon ödemesine ek 100 TL ödeme yaparak toplam promosyon ödemesini 1.100 TL'ye çıkarıyor.
 
QNB FİNANSBANK:  QNB Finansbank, emekli maaşını üç yıl boyunca kendisinden alma sözü veren emeklilere 1250 TL'ye varan nakit kazanma fırsatı sunuyor. Bankadan yapılan açıklamaya göre, QNB Finansbank, ayrıca emekli tanıdıklarının maaşını QNB Finansbank'a yönlendiren müşterilere, yönlendikleri emekli başına 125 TL olmak üzere toplamda 1250 TL nakit kazanma fırsatı sunuyor. Bu iki kampanya sayesinde bir emekli müşteri toplamda 2 bin 500TL'ye kadar nakit kazanma fırsatı yakalayabilecek. 
 
Promosyon ücreti nedir?
 
Emekli maaşlarını bankalardan alan vatandaşlar için uygulamaya sokulan promosyon; maaşlarını anlaştıkları bankadan üç yıl almak şartıyla bir kereye mahsus olarak emeklilere verilen ödemeye denmektedir.
 
Aynı bankada kalmak mecburi mi?
 
Süresi sona eren emekliler istedikleri bankayı seçip ikinci promosyonlarını oradan alabilirler. Ancak süre dolmadan da banka değiştiriliyor. Eğer kredi kullanmamışsanız kalan sürenin promosyonunu iade edip ayrılabilirsiniz.
 
Banka nasıl değiştirilir?
 
Maaşın yatırılması istenen bankanın herhangi bir şubesine başvurmak yetiyor. e-Devlet'ten de banka ve şubesi kolayca seçilebiliyor.
 
Banka seçerken dikkat!
 
Bazı bankalar, ek ürünler kullanılması ya da bazı şartlara uyulması halinde promosyon tutarını artırıyor. Emeklilerin kampanyaların şartlarını detaylıca okuyarak kararını vermesi önem taşıyor. Kelime oyunlarıyla bazı yüksek rakamlar söylense de bunu almak için çok sayıda şart koşuluyor.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
banka promosyon
YAZDIR
YORUMLAR 11
 • Hamit Çulha 7 ay önce Şikayet Et
  İnşaallah haberiniz doğru çıkar. Bir emekli olarak derim ki ülkemizde enn çok bankalar kazanıyor verseler ne olur!
  Cevapla
 • Ali 7 ay önce Şikayet Et
  Emeklinin işi zor 46 yaşinda emekli oldumda ne oldu başim gögemi erdi sanki, Inanin aldigim para 3150 tl geçmiyor. Onun icin çalişin birikimlerinizi yapin diyorum. Emeklinin işi zor
  Cevapla
 • Mustafa 7 ay önce Şikayet Et
  1700 tl ile geçinen ne yapsın ya haline sukret nankörlük yapma
  Cevapla
 • Emekli Kaptan 7 ay önce Şikayet Et
  Seninki aç gözlülük şükret şükürsüz seni sen aslında açlığa mahkum olmalısınki anlayasın...ve bide siyasi görüşünden dolayı da yazmışsındır bunu
  Cevapla
 • he mi? 7 ay önce Şikayet Et
  3150 alıyon işin zor he mi?? Allah gözünü toprakla doyursun he mi?
  Cevapla
 • İsmail 7 ay önce Şikayet Et
  Herşeye %20 zam emekli maaşlarına %5-6 zam yapıldı biz emekliler geçinemiyoruz
  Cevapla
 • Cemalettin 7 ay önce Şikayet Et
  İyide oyuda verenlerin coğulnuğu emekli.
  Cevapla
 • Git çaliş 7 ay önce Şikayet Et
  Kardesim emekli olmussun iyi güzel hoş, ya paran yetmiyorsa git caliş. Dünyanin neresinde görülmüş emekli birinin asgari ücretten fazla veya en az asgari ücret kadar emekli parasi aldigi. Avrupada 80 yaşindaki emekliler daha halen işe gidiyorlar parasi yetmiyorsa. Birakin bu soytariligi.
  Cevapla
 • Ayse 7 ay önce Şikayet Et
  Nerde %20 zam kardeş memlekette enflasyonmu var sanki,,,
  Cevapla
 • TC VATANDAŞI 7 ay önce Şikayet Et
  nerden bulacağim 10 tane müşteri her müşteri için 150 TL bu olmaz nakit verdiğiniz para 375 en fazla 450 neresi fazla bankalarin hepsi ayni ücreti veriyor sakın kanmayin nakit kim fazla veriyor ben ordayim
  Cevapla
 • mustafa 05 7 ay önce Şikayet Et
  Emeklinin promosyonlarla kurtulacağı yok. Her şeye yüzde yirmi zam geldi. Biz emekliler yüzde 6-5 zamla geçinemiyor. çok yazık Çok
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle