Türkiye'den kritik hamle! AN-178 uçağı için imzalar atıldı

Ukrayna basınından Korrespondent gazetesinin yaptığı habere göre Ukrayna ve Türkiye arasında imzalanan askeri-mali işbirliği An-178 kargo uçağı tedarikini de içeriyor.

Türkiye'den kritik hamle! AN-178 uçağı için imzalar atıldı
Türkiye'den kritik hamle! AN-178 uçağı için imzalar atıldı
GİRİŞ 04.02.2020 17:08 GÜNCELLEME 04.02.2020 19:51
Bu Habere 29 Yorum Yapılmış

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ukrayna ve Türkiye askeri-mali işbirliği konusunda bir anlaşma imzaladılar. Anlaşma, Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Zagorodniuk ve Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından imzalandı.

 

 

Zelensky anlaşmaya göre Ukrayna Ordusunun Türkiye’den yardım alacağını ve An-178 konusunda işbirliği yapılacağını kaydetti.

Zelensky’nin açıklaması şu şekilde:

 

 

“Bugün, Ukrayna ordusunun Türk ortaklardan mali yardım alacağı askeri-mali işbirliği konusunda önemli bir anlaşma imzalandı. Diğer şeylerin yanı sıra özellikle havacılık sektöründeki işbirliğine ivme kazandırmayı kabul ettik. An-178 uçağının inşası ve tedariki, Karadeniz bölgesinde güvenliğin güçlendirilmesine özel önem verdik” dedi.

Zelensky ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından gerçekleştirilen görüşmede enerji, altyapı ve savunma sanayii dahil birçok konu öne çıktı.

TÜRKİYE’NİN NAKLİYE UÇAĞI İHTİYACI

Türkiye’nin C-160 filosu başta olmak üzere yaşlanan bazı nakliye uçağı filolarını yenilemek için yeni bir uçağa ihtiyacı olduğu biliniyor.

Türkiye bu ihtiyacı azami yerli katkı ile gerçekleştirmek istiyor. Bu kapsamda Ukranya ile geçmişte farklı modeller üzerinden de ortak projeler yürütülmesi gündeme gelmişti. Mevcut konjöktürde Türkiye ve Ukrayna arasında olası An-178 alımı sürpriz oluşturmayacaktır.

AN-178 KARGO UÇAĞI

An-178, Ukrayna Antonov şirketi tarafından tasarlanan ve Antonov AN-158 (AN-148-200) bölgesel jetini temel alan kısa menzilli bir orta sınıf askeri nakliye uçağıdır.

An-178 askeri nakliye görevleri dışında yangın söndürme, arama ve kurtarma görevlerinde de kullanılabilir. Uçak; 99 asker, 80 paraşütçü taşıyabilir veya 70 hasta ve yaralı kişiyi tahliye edebilir. An-178 askerlerin lojistik desteği, platformlarda kargoların paraşütle atılması veya küçük birliklerin bölünmesi, yaralı personelin taşınması ve hafif araçların taşınması dahil olmak üzere çeşitli görevlerde kullanılabilir.

AN-178 Teknik Özellikleri

Uzunluk 32,23 m
Toplam Yükseklik 9,65 m
Kanat Açıklığı 30,57 m
Maks. seyir yüksekliği 12.200 m
Maks. seyir hızı 825 (km/sa)
10 ton yük ile uçuş menzili 3680 km
Standart Azami Kalkış Ağırlığı (MTOW) 51 ton
Aşırı Yük Azami Kalkış Ağırlığı 52,4 ton
Motor D-436-148FM Turbofan
İtki ~17.370 lbf
Maksimum Acil Durum İtkisi 19.400

KAYNAK: DEFENCETURK

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 29
 • balturk 7 ay önce Şikayet Et
  zaten füze ve motor teknolojilerinde yaralandığımız ülkelerden biri ıkrayna.
  Cevapla
 • birisi 7 ay önce Şikayet Et
  Bu uçağı yapıp, jet motorunu da öğrendikten sonra bizi kimse tutamaz. Bu uçaktan çok şey öğreniriz.
  Cevapla
 • Ugr 7 ay önce Şikayet Et
  Kısaca teknik bilgiyi askeri yardım karşılığı satıyorlar bize,yani al gülüm ver gülüm.Ama iyidir bizim için.Emek verip bu projeyi sağlayanlar var olsun
  Cevapla
 • 500 t 7 ay önce Şikayet Et
  Teknik bilgi yanında askeri yardım ve para verilecek.
  Cevapla
 • Antonov alalım 7 ay önce Şikayet Et
  Bu uçak işe yaramaz, yük taşıma uçağı olacaksa bize s400 getiren Antonov lardan almamiz lazim
  Cevapla
 • Zaten Antonov 7 ay önce Şikayet Et
  arada bir haber metninin tamamını okuyup sonra yorum yazmak gerekiyor. haberi okusaydın bu uçağın üreticisinin de antonov olduğunu görürdün. işe yaramaz dediğine göre daha iyisini yapacak bilgi ve özellikle tecrübe sahibisin. buyur........
  Cevapla
 • vatandaş 7 ay önce Şikayet Et
  bol miktarda yangın söndürme uçağı almalıyız...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle