BBC 450 kişiyi işten çıkaracak

İngiliz yayın kurumu BBC'nin tasarruf planları kapsamında 450 çalışanını işten çıkarma kararı aldığı bildirildi.

BBC 450 kişiyi işten çıkaracak
BBC 450 kişiyi işten çıkaracak
GİRİŞ 30.01.2020 09:08 GÜNCELLEME 30.01.2020 09:08

BBC’den yapılan açıklamada, kurumun haber kolu BBC News içerisinde  2022 yılına kadar yaklaşık 80 milyon sterlin tasarrufa gidilmesine karar  verildiği, bu kapsamda 450 çalışanın işten çıkarılacağı belirtildi.

Newsnight programı için üretilen yapımların sayısının azaltılacağı  ifade edilen açıklamada, BBC 2,  BBC Radyo 5 ve BBC Dünya Servisi'nde de bazı  pozisyonların kapatılacağı vurgulandı.
 
Açıklamada değerlendirmesine yer verilen BBC News Direktörü Fran  Unsworth, BBC’nin geleneksel yayından dijital yayına geçiş yaptığını söyledi.
 
Unsworth, "BBC’nin izleyici kitlesinin değişimi ile yüzleşmesi  gerekiyor. BBC News’in gelecek 10 yılını önemli miktarda tasarruf yapabileceğimiz  şekilde yeniden şekillendirmemiz gerekiyor. Kayaklarımızın çok büyük kısmını  geleneksel çizgideki yayıncılık için harcarken, dijitale yeteri kadar  harcamıyoruz." ifadelerini kullandı.
 
İngiltere'deki Ulusal Gazetecilik Sendikası (NUJ) Genel Sekreteri  Michelle Stanistreet ise "Bu son derece zararlı tenkisatlar BBC’nin varlığı için  tehlike." ifadesini kullandı.
 
Halihazırda BBC News, 1700’ü İngiltere dışında olmak üzere, toplam 6  bin kişiyi istihdam ediyor. Kurumun TV lisans ücretleri ile finanse edilen  gelirinin ilerleyen dönemde yıllık 480 milyon sterlin seviyesinde olması  bekleniyor.
 
BBC, 2016'da toplam 800 milyon sterlin seviyesinde tasarruf  yapılmasının hedeflendiğini, bunun 80 milyon sterlininin ise sadece BBC News’ten  gelmesinin planlandığını bildirmişti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL