Yeni bir dönem başladı! Kuleye milli dokunuş

Pilot ile kule arasında iletişimi sağlayan ses haberleşme sisteminde yeni bir dönem başlıyor.

Yeni bir dönem başladı! Kuleye milli dokunuş
Yeni bir dönem başladı! Kuleye milli dokunuş
GİRİŞ 27.01.2020 06:06 GÜNCELLEME 27.01.2020 06:06
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Ankara merkezli ONUR Mühendislik tarafından geliştirilen IP tabanlı yerli ve milli ses haberleşme sistemi (OCS-NG4000), bugüne kadar TSK'ya ait hava meydanlarında kullanılıyordu. DHMİ tarafından da tedarik edilen sistem; Gaziantep, Muş, Adana, Siirt, Sinop, Van, Şırnak, Bingöl, Kastamonu, Aydın ve Ordu-Giresun Havalimanlarında devreye girdi. Sistemin ilk uçuşlu kabul testi Aydın Havalimanı'nda yapıldı.

Başarıyla gerçekleşen inişin ardından ONUR Genel Müdürü Noyan Dede "Sistemimiz, yeni nesil standartların tümünü karşıladı. Aydın'daki ilk inişin ardından pilotlar 'daha önce kuleyi hiç bu kadar net duymamıştık' diyerek, bizleri tebrik etti" dedi.

Sistemin en önemli özelliği; üç-dört operatörün yapacağı işin bir operatör tarafından yapılmasına imkân vermesi ve tek bir panel üzerinden tüm haberleşmenin yönetiliyor olması. Noyan Dede "Yerli imkanlarla geliştirdiğimiz sistem, yurt dışından alınan sistemlere oranla en az yüzde 30 tasarruf sağlıyor" diye konuştu.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
havaalanı
YAZDIR
YORUMLAR 18
 • mehmet 7 ay önce Şikayet Et
  ermeniye mi kaldı bu iş aselsan ,havelsan varken ,stretejik önemi olan bir durum adamlar savaş durumunda her şekilde kontrol ederler yazık,yazık yetkilelere ihbar ediyorum
  Cevapla
 • Saracen 7 ay önce Şikayet Et
  "Yerli ve milli ses haberleşme sistemi (OCS-NG4000), bugüne kadar TSK'ya ait hava meydanlarında kullanılıyordu" Diye yaziyor bunuda mi okumadin? Eger bir risk olsa Askeriye bunu kullanır mı? Ayrica Arkadaslarin belirttigi gibi Noyan bir Turk ismi ve hic olmazsa özür dile.
  Cevapla
 • TÜRK 7 ay önce Şikayet Et
  Firmanın ermeni olduğu kanaatine nasıl kapıldınız acaba çok enteresan. Noyan Türk ismidir. Aç biraz kültürünü geliştir tarih oku. Ne mutlu ki böyle bir firma var ve bu işi yapıyor.
  Cevapla
 • Armoni 7 ay önce Şikayet Et
  Ermeniler sanatkar insanlardır. Sadıka-i Millettir. Yiğidi öldür hakkını yeme.
  Cevapla
 • osmanlı torunu 7 ay önce Şikayet Et
  bu kafada olursan senden bir şey olmaz. Yerli kavramını anlamış değilsin. Vatandaş olan ermenilerde bu ülkenin değeridir. Eğer kim ülkesine zarar veriyorsa o vatandaş değildir. Bir çok türk ülkesine zarar veriyor ne yapalım o zaman ? Etnik kimlik oluşturmayın. Aslolan devlete hizmet ve devletin yanında olmaktır.
  Cevapla
 • serkan öztürk 7 ay önce Şikayet Et
  Belki de ermenidir. YAN hecesi ermenice olduğu kanısına vardırıyor. ama NOYAN ne demek, kime denir, nedir? bunları bilmeyen bir TÜRK olmaktansa keşke ermeni olsaydın.
  Cevapla
 • ibrahim 7 ay önce Şikayet Et
  Abuk sabuk yorumlar yapıp milleti provake etmeyin, zehirlemeyin. Ermeni' de bu milletin vatandaşı. Belki senin gibi düşünenlerden daha da milli olabilir.
  Cevapla
 • Murat 7 ay önce Şikayet Et
  maşaallah tebrikler
  Cevapla
 • Mahmut Akar 7 ay önce Şikayet Et
  Hayırlı olsun
  Cevapla
 • Sınır 7 ay önce Şikayet Et
  Tebrikler tebrikler tebrikler.düşmanın önünegeçmeliyiz.
  Cevapla
 • Maşaallah 7 ay önce Şikayet Et
  Tebrikler...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle