Kaçak yapılar mercek altına alınıyor: Yıkılıp, ceza kesilecek!

Kaçak yapıların mercek altına alınmasını öngören kanun teklifinin görüşmeleri bu hafta TBMM Genel Kurulu'nda başlayacak. Kaçak yapılarla ilgili bazı cezai müeyyideler getirilecek. Para cezalarında artırıma gidilecek. Eğer kaçak yapı ortaya çıkmışsa yıkılacak ve para cezası artırılacak.

Kaçak yapılar mercek altına alınıyor: Yıkılıp, ceza kesilecek!
Kaçak yapılar mercek altına alınıyor: Yıkılıp, ceza kesilecek!
GİRİŞ 25.01.2020 17:13 GÜNCELLEME 25.01.2020 17:13
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

TBMM, bir haftalık aranın ardından mesaisine başlıyor. Salı günü TBMM Genel Kurulu’nda, İmar Kanunu'nda değişiklikler öngören Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmelerine başlanacak.

Teklif ile kaçak yapılarla ilgili cezai yaptırımlar artırılıyor

Kaçak olarak bilinen ya da ruhsatın dışında eklemeler yapılmak suretiyle, ortaya çıkan imalatlara yönelik tapuya bildirim zorunluluğu getiriliyor. Ruhsatsız yapılan ya da kaçak yapıların tespiti halinde ortaya çıkacak olan tutanağın bir kopyası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na gönderilecek.

YIKILIP, CEZASI ARTTIRILACAK

Kaçak yapılarla ilgili bazı cezai müeyyideler getirilecek. Para cezalarında artırıma gidilecek. Eğer kaçak yapı ortaya çıkmışsa yıkılacak ve para cezası artırılacak. Teklif ile bina yüksekliklerine kısıtlama getirilecek.

Yatay mimari uygulamasında da değişikliğe gidilecek, yükseklik kısıtlanacak

Teklif ile bundan sonra hiçbir belediye imar bazlı imar değişikliğine gidemeyecek. Ancak, talep olması halinde bütün maliklerin rızası alınarak ada bazlı bir değişikliğe gidebilecek.

TBMM’de salı günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yurt dışı gezisi nedeniyle AK Parti grup toplantısı yapılmayacak. Muhalefet partileri ise grup toplantılarını gerçekleştirecek.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Mehmet Çelik 7 ay önce Şikayet Et
  Biz ömür boyu çalışıp zar zor bir ev alalım, adamlar kaçak evleri apartmanları dikip bir de üstüne kira zengini oluyorlar. Devletin buna dur demesi lazım. Hakkımı helal etmiyorum.
  Cevapla
 • alışık don.ateli 7 ay önce Şikayet Et
  adamın 12 dairesi 4 dükkanı var , üstüne bir de çatı katı çıkmış... kiracin bir eksik olsun. kaçak kat cikacak kadar yoğunlaşan istanbulda. kacak pencere bile musaade edilmemeli.
  Cevapla
 • ufuk 7 ay önce Şikayet Et
  zor bu kapitalist sistemde ve idarede...
  Cevapla
 • ayna 7 ay önce Şikayet Et
  Kaçak yapıya göz yumanlar katildir, tutuklansın artık, katil bunlar.
  Cevapla
 • ufuk 7 ay önce Şikayet Et
  kapitalist sistem müsaade etmez...
  Cevapla
 • hhh 7 ay önce Şikayet Et
  kardes bu kacak yapilara yapi kulanim belgesi verdiniz nasil yikacaksiniz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle