Dünya otomobil devinden Türkiye'de üretim sinyali

PSA Grubu ve Fiat Chrysler (FCA) birleşmesi hakkında değerlendirmede bulunan PSA Türkiye Genel Müdürü Olivier Cornuaille, Fransız üreticinin Türkiye'de üretimi değerlendirebileceğini söyledi.

GİRİŞ 22.01.2020 09:17 GÜNCELLEME 22.01.2020 09:55
Bu Habere 35 Yorum Yapılmış

Citroen’in yıl sonu değerlendirme toplantısında 2019’a ilişkin bazı veriler paylaşan PSA Türkiye Genel Müdürü Olivier Cornuaille, grubun Türkiye stratejisi ve Türkiye otomotiv pazarı hakkında da önemli açıklamalarda bulundu.

 


Cornuaille, Citroen’in 2019 yılında daralan Türkiye otomotiv pazarında satışlarını bir önceki sene ile aynı seviyede tutarak pazar payını yüzde 2.5’a çıkarttığını ve markalar sıralamasında iki basamak yükseldiğini belirtti. 2020 yılı beklentilerinin de olumlu olduğunu aktaran Cornuaille, yılın ilk yarısında geçen yıla göre 2 kat daha fazla satış yapmayı hedeflediklerini dile getirdi.

 

 

TOFAŞ İLE ORTAK ÜRETİM YAPILABİLİR

PSA ile Fiat Chrysler’ın birleşmesine de değinen Olivier Cornuaille, bu durumun Türkiye için önemli bir fırsat olduğunu ifade etti. PSA’nın tüm fabrikalarında kapasitenin dolu olduğunu ve bu nedenle Fransız şirketin Türkiye’de üretimi değerlendirebileceğini söyledi. Cornuaille, “Birleşme ile 3 milyon araç ortak platformda üretilebilir. Bu noktada Tofaş’ın Bursa fabrikası çok önemli. Tofaş çok iyi bir şirket ve iyi bir üretim merkezi. Evlilikten sonra yeni fırsatlar gündeme gelecektir” ifadelerini kullandı.

UYGUN ALTYAPI OLMADIĞI İÇİN ELEKTRİKLİLERİ GETİRMEYECEĞİZ

PSA bünyesindeki markalar 2020 yılında Türkiye’de 8 yeni model satışa sunacak. Üçü tamamen yeni, beş tanesi ise makyajlı modellerden oluşacak araçlar arasında yeni Peugeot 208 ve Opel Corsa da bulunacak. Fakat bu modellerin yüzde 100 elektrikli versiyonları Türkiye’ye gelmeyecek. Cornuaille’in açıklamalarına göre Türkiye’de henüz elektrikli araçlara uygun bir altyapı bulunmuyor.

KAYNAK: HABERTÜRK

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 35
 • Stratejist 7 ay önce Şikayet Et
  fransız binek araç alanları Bosna'ya ziyaret etmelerini isterim bunlar Azılı Türkiye düşmanı, ilk sırada hollanda tâbi, bunlar direk infaz edilmesi gereken sırtlanlar.
  Cevapla
 • Kürşat 7 ay önce Şikayet Et
  Almayın Avrupa arabası! Japon otosu daha sağlam en azından hainlikleri yok!
  Cevapla
 • Arda 7 ay önce Şikayet Et
  Aklınca yerli üretimi engellicek hadi ordan git kendi ülkende üret bizim karnımız tok
  Cevapla
 • Asım 7 ay önce Şikayet Et
  fransız istemez. bunlar bize fransız, hayrını göremeyiz.
  Cevapla
 • sinan ay 7 ay önce Şikayet Et
  yerli otomobil bütün dünyanın dengesini bozdu özellikler içimizdeki batı sever hainlerin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle