13 milyon emekli bekliyor! Şubatta belli olacak

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Türkiye Bankalar Birliği, emeklilerin aylıkları karşılığında bankalardan aldığı yeni promosyon miktarlarını şubat ayında belirleyecek.

13 milyon emekli bekliyor! Şubatta belli olacak
13 milyon emekli bekliyor! Şubatta belli olacak
GİRİŞ 21.01.2020 11:52 GÜNCELLEME 21.01.2020 11:52
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

SGK ile bankalar arasında 2017'de imzalanan protokolle ilk defa toplu olarak başlatılan emeklilere banka promosyonu uygulamasında 3 yıl geride kaldı.

 

 

3 yıllığına 1000 lira aylık alanlara 300, 1000 ila 2 bin lira arasında aylık alanlara 375, 2 bin lira üzeri aylık alanlara ise 450 lira olarak uygulanan banka promosyonunda birçok emeklinin sözleşme süresi şubat ayı itibarıyla sona erecek.

13 milyon emekliyi ilgilendiren görüşmeler SGK ile Türkiye Bankalar Birliği arasında gelecek ay başlayacak. Müzakereler sonucunda emeklilerin aylıkları karşılığında alacakları yeni promosyon miktarları belirlenecek.

 

 

"Bankaların dayatmalarına izin verilmemeli"

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Sekreteri Gazi Aykırı, emeklilere banka promosyonu verilmesi konusunu ilk olarak kendilerinin gündeme getirdiğini söyledi.

Haklı taleplerinin 2017'de hayata geçirildiğini anımsatan Aykırı, mimarı oldukları bu hakkının takipçisi de olmaya devam ettiklerini vurguladı.

Yaşanan ekonomik gelişmeler ve aradan geçen 3 yılın ardından promosyon miktarlarının cazibesini yitirdiğini ifade eden Aykırı, şöyle konuştu:

"Promosyon konusunda bankaların tek taraflı dayatmalarına izin verilmemeli. Önümüzdeki ay başlayacak görüşmelerde TÜED olarak biz de masada olmak istiyoruz. Emekliler olmadan belirlenecek bir promosyon miktarının sosyal yanı eksik kalacaktır."

Aykırı, yeni promosyon miktarlarının tespitinde kamu çalışanlarına yapılan ödeme oranlarının da dikkate alınmasını özellikle istediklerini sözlerine ekledi.

13 milyon emekliye 300 milyar lira ödendi

Yaklaşık 13 milyon emekliye geçen yıl aylıkları karşılığında 300 milyar lira civarında ödeme yapan SGK'nin emeklilere bu yıl 350 milyar lira aylık ödemesi öngörülüyor.

Kurum, geçen yıl Ramazan ve Kurban Bayramı ikramiyeleri kapsamında da emeklilere 21,4 milyar lira ödeme yapmıştı.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
ek ödeme zam müjde
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • arkotlilli süleyman 7 ay önce Şikayet Et
  verilen para 375tl oda 3 yıllık senelik 125 tl bumu yani intibak yok 3600 ek gösterge yok ne bekliyıtrlar veya ne bekleniyor piyasada ki zamlar elkt,doğalgaz vs yüzde 60 memura emekliye işçi emeklisine özel sektör yüzde 6.5 yada 5.5 zam hangi ürüne veya nereye yüzde 5.5 zam yaopılda çocuk inanmaz da insanlar inanıyorlar anlamadım gitti
  Cevapla
 • Yorum 7 ay önce Şikayet Et
  Çalışanlara aynı banka kaç para veriyo bi bakın, emekliye çok az
  Cevapla
 • haldozlu 7 ay önce Şikayet Et
  Bevet çalışana 3 yıllık 6.500 tl emekliye 375 tl doğrusu buu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?
  Cevapla
 • islam 7 ay önce Şikayet Et
  verecekseniz bankayla anlaşma imza olmadan verilsin yoksa haram parayla milletin ahretini karatmayin
  Cevapla
 • EMEKLİ 7 ay önce Şikayet Et
  İntibaklar ?
  Cevapla