Tüketicilerin talebi: Doğalgazda KDV inmeli

Tüketici Birliği Federasyonu Başkanı Bülent Deniz “Doğalgaza geçen yılki gibi indirim yapılmalı. Mümkün olamıyorsa yüzde 18 olan KDV yüzde 1’e indirilmeli” dedi

Tüketicilerin talebi: Doğalgazda KDV inmeli
Tüketicilerin talebi: Doğalgazda KDV inmeli
GİRİŞ 21.01.2020 06:40 GÜNCELLEME 21.01.2020 06:45
Bu Habere 33 Yorum Yapılmış

Havalar soğuyunca 2019’da doğalgaza gelen zamların faturalara yansıması tepkiye sebep oldu. Kışın ilk fatura dönemi olacan ocak ayında 800 liraya varan faturalarla karşılaşan tüketiciler adına talepte bulunan Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz, vergi indirimi talep etti. Mehmet Bülent Deniz “Ocak ayında tüketiciye gönderilen doğalgaz tüketimine ilişkin faturalar büyük tepkiye sebep oldu.
Geçen yılın aynı dönemindeki faturalarla son faturasını karşılaştıranların aradaki büyük fark sebebiyle şok içinde olduğunu söyleyen Deniz “Bu yıl kış mevsiminin geçtiğimiz yıllara göre daha sıcak geçiyor olması, ülkemizin batı kesiminde henüz kar yağışının başlamamaş olması, deyim yerindeyse kara kışın henüz gelmediği bir dönemde bu fatura, çok sayıda aile için ödeme imkânlarının çok üzerindedir. Kış şartlarının ağırlaşması durumunda, ödenecek doğalgaz faturasının daha da artacağı açıktır” dedi.
TÜİK tarafından açıklanan resmi enflasyon rakamının 2019 yılı için yüzde 11,84 olduğunu, çalışan kesimin ücretlerinin bu oran dikkate alınarak belirlendiğini hatırlatan Deniz “Bu durumda yüzde 45 civarındaki artışın kabul edilebilir, açıklanabilir bir yanı bulunmamaktadır” ifadesini kullandı.

Doğalgazın, tüketicinin hayatını sürdürebilmesi için tüketmek zorunda olduğu tüketim kalemlerinden olduğunu hatırlatan Mehmet Bülend Deniz “2019/Ocak döneminde olduğu gibi birim fiyatlarda indirime gidilmelidir. Bunun imkânı yoksa, doğalgaz tüketiminden alınan yüzde 18 KDV’den derhal vazgeçilmeli. Temel tüketim maddesi olan doğalgazdan ya hiç vergi alınmamalı ya da yüzde 1 olarak uygulanmalı” diye konuştu.

Türkiye

 

 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 33
 • kurmen 8 ay önce Şikayet Et
  hayret bu haberi nasıl yaptınız
  Cevapla
 • Sivasli 8 ay önce Şikayet Et
  Geçen yila kiyasla Elekrtik ve doğalgaza yapılan zam suan da asgari ucrete yapilan zamla basabas geliyor nerdeyse(diğer zamları saymiyorum)..Allah gecimini kıt kanaat sağlayan türk milletinin yardımcısı olsun.
  Cevapla
 • lokman 8 ay önce Şikayet Et
  doğalgazda, elektrikte, suda indirim bekliyoruz.karadenizliler çok madur durumda hergün kafalarına yağmur yağar enpahalı su parası faturasını öder.
  Cevapla
 • sorgucu 8 ay önce Şikayet Et
  hani trakyada doğalgaz bulunmuştu ya böylelikle ucuzlar ucuzlamıyacaksa çinden ikinci el doğalgaz alalım nasi olsa çin malı
  Cevapla
 • hayat pahalı 8 ay önce Şikayet Et
  üşüyoruz reis
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle