THY'nin Hollanda kazasında Boeing skandalı! Yıllar sonra ortaya çıktı

2009'da Amsterdam'da düşen THY'nin uçağıyla ilgili skandal yıllar sonra ortaya çıktı. Boeing 737-800 NG tipi Türk Hava Yolları (THY) uçağının, Hollandalı yetkililerin raporunda iddia edildiği gibi başlı başına pilot hatası nedeniyle düşmediği, Boeing’in kusurunun örtüldüğü ortaya çıktı. İşte çok konuşulacak detaylar...

GİRİŞ 20.01.2020 21:04 GÜNCELLEME 20.01.2020 21:08
Bu Habere 56 Yorum Yapılmış

New York Times gazetesi, 2009'da Hollanda'da düşen Türk Hava Yolları'na ait (THY) 737-800 tipi Boeing uçağına ilişkin, sorumluluğun uçak firması ve ABD'li federal güvenlik yetkililerinin baskısı üzerine pilotlara yüklendiğini ancak kazanın, firmanın "riskli tasarım seçimleri ve hatalı güvenlik değerlendirmeleri"nden kaynaklandığını yazdı.

Gazetenin haberine göre, 9 kişinin hayatını kaybettiği uçak kazasında Boeing'in sorumluluğu, baskılar üzerine örtbas edildi ve kazanın sorumluluğu pilotlara yüklendi. 25 Şubat'ta düşen uçakta dokuz kişi hayatını kaybetmiş, 50 kişi de yaralanmıştı.

ABD BASKI YAPTI, HOLLANDA GİZLEDİ

Kaza raporunda Hollandalı yetkililerin, ABD'nin baskısıyla şirketin hatalarını gizlediği iddia edildi.

PİLOT HATASI DENMİŞTİ

Yaklaşma sırasında otopilotun bu yükseklik farklılığı nedeniyle uçağın hızını düşürdüğü ve pilotların bu durumu geç fark ederek zamanında müdahale edemediği öne sürülmüştü.

2 BOEING 737 MAX UÇAĞI DÜŞMÜŞTÜ

Şubat 2009'da meydana gelen kazada, Endonezya ve Etiyopya'da meydana gelen kazaların 346 kişiyi öldürmesi ve şirketi tarihinin en büyük krizine sokan Boeing’in 737 Max'ın selefi düşmüştü.

The New York Times tarafından 2009 yılı kazasından elde edilen kanıtlar, daha önce gizli olan bazı incelemeler, son kazalarla olan çarpıcı paralellikler ve Amerikalılar'ın neden sorunların Max modelinden olduğunu kanıtlayan bulguların ortaya çıkmasını engellediklerini açıklıyor.

2009 ve Max kazalarında, örneğin, tek bir sensörün arızalanması, sistemlerin yanlış yanmasına, felaket sonuçlarına neden oldu ve Boeing, pilotlara arızaya tepki vermelerine yardımcı olabilecek bilgiler sağlamamıştı.

YORUMLAR 56
 • Temel candan 1 yıl önce Şikayet Et
  Hollanda vs bunlar karton devlet ayni ortadoguda ki kucuk ulkecikler gibi
  Cevapla
 • tunctunc 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne olcak $imdi.?
  Cevapla
 • a123b 1 yıl önce Şikayet Et
  görüntü netleşince hep amerika çıkıyor her taşın altından. 'yaşasın zalimler için cehennem'
  Cevapla
 • Righter 1 yıl önce Şikayet Et
  Zalimler için yaşasın cehennem
  Cevapla
 • Sinan Can 1 yıl önce Şikayet Et
  Hükümet tarafından hemen tazminat davaları açılsın pilotlara iadei itibar yapılsın. Bu ülkeler tarafından.
  Cevapla
 • HAS 1 yıl önce Şikayet Et
  ABD ve Hollanda işbirliğin yapıp kazayı örtbas edebilir. bizim teknik ekip inceleme yapmadım bana göre yapmıştır yapmışsa ise ya bu teknik ekip yetersiz yada bizim teknik ekip rüşvet yemiş
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle