Bakan Albayrak'ın avukatı Özel'den açıklama

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın vekili Avukat Ahmet Özel, bugün Cumhuriyet gazetesinde yer alan haberle ilgili "Doğrudan Bakan Berat Albayrak'ın şahsını hedef alan ve Sayın Bakanımızı kamuoyunun husumetine maruz bırakmayı amaçlayan bu sözde haberdeki ithamlar ve yorumlar kesinlikle yalandır." ifadesini kullandı.

Bakan Albayrak'ın avukatı Özel'den açıklama
Bakan Albayrak'ın avukatı Özel'den açıklama
GİRİŞ 20.01.2020 10:39 GÜNCELLEME 20.01.2020 10:39
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Özel, yazılı açıklamasında, söz konusu gazetede yayımlanan ve "Bakan Albayrak'ın Kanal İstanbul Projesi güzergahında arazisi bulunduğu" yönündeki haberin tamamen algıya dönük olduğunu belirtti.

"Haber verme" kastından ziyade birtakım afaki yorumlarla gerçeklerin bağlamından kopartıldığını, açıkça yalan ve iftiradan ibaret birtakım iddiaların kamuoyuna "haber" diye sunulduğunu belirten Özel, "Doğrudan Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak'ın şahsını hedef alan ve Sayın Bakanımızı kamuoyunun husumetine maruz bırakmayı amaçlayan bu sözde haberdeki ithamlar ve yorumlar kesinlikle yalandır." değerlendirmesinde bulundu.

Avukat Özel, anılan haberdeki arsalarla ilgili şu bilgileri verdi:

"Bakan Albayrak'ın babası Sadık Albayrak tarafından 2003 yılında alınan köy tapulu arsada 1 adet prefabrik ev yer almaktadır. Söz konusu arsanın bitişiğindeki bir diğer arsa da 2012 yılında sahibi tarafından satışa çıkartıldığında, yabancı almasın düşüncesiyle imkanı olan her vatandaşın yapabileceği sıradan bir satın almayla Sayın Berat Albayrak tarafından satın alınmıştır. Bu arsa üzerinde hiçbir inşaat olmadığı gibi arsanın niteliğini değiştirecek hiçbir girişimde de bulunulmamıştır. Bitişik arsa Sayın Bakan'ın babasının olduğu için arsa fiilen tevhid ile 2003 yılında alınan ve ranta dönük hiçbir hesap olmadan kullanılan arsa ile birleşmiş, arazi üzerindeki prefabrik yapı ve köy evi muhafaza edilmiştir. Evrensel gazetecilik değerlerinden nasibini almayan, somut vakayı sadece algıyla müvekkil aleyhine kamuoyu oluşturmak amacıyla kullanan ön yargılı muhabire, bakanlıktan yetkili bir kişi tarafından olayın gerçeği ve süreç anlatılmasına rağmen gerçekler bilinçli olarak bağlamından kopartılmış ve sözde haber art niyetli olarak kamuoyuna 'nasılsa alıcısı var' mantığıyla servis edilmiştir."

Özellikle son günlerde Kanal İstanbul tartışmalarının bilinçli bir şekilde, "yalanlarla, her yol mübah" mantığıyla sanki rant projesiymiş gibi kamuoyuna sunulduğunu belirten Özel, şu ifadeleri kullandı:

"Bu sunum için en elverişli mecralardan biri olan yalan, iftira ve algı çalışmalarında mahir Cumhuriyet gazetesinin bu sözde haberi de tam olarak bunun bir parçasıdır. Kanal İstanbul'un gündeme geldiği tarihten çok geriye dayanan bir mazisi olan söz konusu bu arsa ile ilgili yapılan bu etik dışı, ahlak dışı, yalan ve iftiralara karşı tüm hukuki yolları hızlı ve etkin olarak kullanacağımızı, yalan ve algıya asla teslim olmayacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz."

KAYNAK: AA
YORUMLAR 18
 • ÇOK AYIP 4 yıl önce Şikayet Et
  CHP iktidar olsa kanal çevresindeki arazileri ne Araplara satarlar ne de AKP'lilere satarlardı, HDP'lilerle beraber hepsini de kendileri alırdı.
  Cevapla
 • hrn 4 yıl önce Şikayet Et
  Yuh artık ya, kendisi komşumuz sayılır. O yıllarda bizde kar amacı gütmeden şehir dışında babamların emekli hayatı yaşabileceği bir arazi alamıştık, Sadık hocanın da orada bir yeri olduğunu tesadüfen öğrendik. Ki o zaman bırakın kanal istabulu Ak Parti bile yoktu
  Cevapla
 • ismayıl 4 yıl önce Şikayet Et
  kanal istanbula uzaklığı atla 50 dakikalık mesafedeki arsadan bahsedenler boğazda ormanı talan ederek yapılan tamamı chp kökenli acarkent sakinleri için ne masal uyduracaklar. aynı zamanda son seçimlerde acarkent hdp için tulum oy çıkarttılar...yağmaya gellll yağmaya...
  Cevapla
 • Salih 4 yıl önce Şikayet Et
  Bu Cumhuriyet gazetesi gitsin gözü kesiyorsa kaç CHP'li kanal İstanbul lokasyonundan arsa kapatmış onu yazsın.
  Cevapla
 • SARIÇİÇEK 4 yıl önce Şikayet Et
  bunlar sagı gösterip solu vuran hainler asıl kanal istanbulun güzergahındaki tüm arsaları parselleyip alan CHP vekilleri ve başkanları....utanmaz allanmaz kanı bozuklar...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle