Doğalgaz faturaları doğal mı? Dikkat çeken rakamlar

Geçtiğimiz yıl elektrik ve gaza yüzde 30’u aşan zam geldi, faturalar isyan ettirdi. Ancak yapılan hesaplamalar, gerekli tasarruf tedbirleri hâlinde en ucuz yakıtın doğalgaz olduğunu gösterdi...

GİRİŞ 20.01.2020 08:33 GÜNCELLEME 20.01.2020 08:57
Bu Habere 68 Yorum Yapılmış

Geçtiğimiz yıl elektrik ve doğalgaza yüzde 30 zam yapıldı, geçen yıl aynı miktardaki tüketime 100 lira ödeyenin faturası 130 liraya çıktı. Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi sebebiyle kasım ayına kadar doğalgaz kombilerini yakmayanlara, ocak ayından itibaren yüksek faturalar gelmeye başladı. Bu da tüketicilerin tepkisine  sebep oldu. Son günlerde sosyal medya aracılığıyla dile getirilen tepkiler ise doğalgaz faturaları üzerinde yoğunlaştı. Geçen yıl 200 lira doğalgaz faturası ödeyen bir tüketici, bu yıl aynı tüketime 260 lira ödeyince isyan etti. Sosyal, görsel ve yazılı medyada yeniden en az 20 yıl önceki soba maliyetleri, soba yakma yöntemleri anlatılmaya, sobaya dönüş yapıldığı iddiaları ortaya atılmaya  başlandı.

DOĞALGAZ EN UCUZ ISINMA YOLU

Ancak yapılan hesaplamalar, gelen zamlara rağmen doğalgazın en ucuz ısınma yolu olduğunu gösterdi. Doğalgazın ulaşamadığı yerlerde hâlâ merkezî sistemle ya da bireysel ısıtma yapan evlerde odun ve kömür almak, taşımak, depolamak, sobayı tek odada yakmak gibi unutmak istediğimiz büyük zahmetli ve ‘sıfır konforlu’ metotlar bile doğalgazla ısınmanın birkaç katı fatura ödemeyi gerektiriyor. Üstelik kömürle ısınan evde her ay termosifon ve mutfak ocağına alınması zorunlu olan birer adet tüp de dâhil edildiğinde kömürle ısınan evlerdeki elektrik hariç enerji bedelinin 14 bin liraya ulaştığı görülüyor. Mazotlu merkezi sistemde yıllık gider 15 bin lirayı bulurken, doğalgazla mutfak ve banyo dâhil bedel 3.500 lirayı buluyor.

DOĞALGAZ, KÖMÜR VE MAZOT KARŞILAŞTIRMASI

Kömürle ısınan ev 8.780

Doğu ve batıdaki evlerin ortalaması alındığında aylık yarım ton kömür, 250 kilogram odun ihtiyacı var. Kömürün tonu 1.500, odunun tonu 1.000 lira. Kış boyunca 2,5-3 ton kömür, 1,5 ton odun tüketilen evin bu iki üründe gideri 6 bin lirayı buluyor. Mutfak ve banyoya birer tüp hesabıyla 24 adet tüp gideriyle birlikte tutar 8 bin 780 lira.

Mazotlu ısınma 9.080

Mazotla ısıtma yapılan bir dairede 6 ay boyunca aylık 1.000 liradan 6 bin lira gider söz konusu.  Söz konusu kat kaloriferinin bakım masrafları için yılda yaklaşık 200-300 lira masraf ediliyor. Bu daireye yine mutfak ve banyodoa kullanılan 24 adet tüp dâhil edildiğinde ısınma ve tüp gideri  9 bin 80 liraya ulaşıyor.

 

 

Merkezî doğalgaz 3.450

40 daireli, doğalgazlı merkezi ısıtma yapan bir apartmana ocak ayında 15 bin lira fatura geldi. 40’a bölündü, bedel 375 lira çıktı. Havalar soğuyup fatura 600 liraya çıktığında, 5 ay maksimum 600 lira doğalgaz bedeli ödeyen benzer bir apartmandaki kullanıcı, 2 ay 100 lira, 5 ay da aylık 50 lira fatura ödüyor. Yıllık gideri 3.450 lira.

Doğalgaz kombi 3.400

Daire büyüklüğü ve ısınma şartlarına göre, beş ay boyunca 600 lira fatura gelen bir daire düşünelim. Bu dairenin beş aylık doğalgazı 3 bin lira. 2 ay 100’er lira, kalan beş ay için 40’ar liralık fatura ödendiğini düşündüğümüzde yıllık doğalgaz bedeli 3.400 lira olarak gerçekleşiyor. Mutfak ve banyoda da doğalgaz kullanıldığından, mazot ve kömür kullananların yılda harcadığı 24 adet tüp bedelini ödemiyor.Petekleri de kombiyi de kapatmayın

Birçok kullanıcı, kullanmadığı odadaki peteği kapatarak tasarruf sağladığını sanıyor ama yanılıyor. Bunun yerine kombiyi bir derece kısmak çok daha fazla tasarrufa sebep oluyor. İşte uzmanından yüzde 60’a varan tasarrufu mümkün kılan uygulamalar:
¥ Odanızı 23-24 derece arasında ısıtmak en doğru uygulama.
¥ Evden ayrılırken asla kombiyi kapatmayın, akşam geldiğinizde bütün evi ısıtmak için daha fazla enerji harcayacaksınız.
¥ Mantolama yapılmış konut, diğerine göre en az yüzde 30-40 tasarruf sağlayacaktır.
¥ Pencereniz çift cam, kenar lastikleri yenilenmişse ısı kaybı önlenecektir.
¥ Isıyı her 1 derece artırmak, ısınmada yüzde 6’lık maliyete sebep olur. Yani, 22 derecede tutacağınız bir odayı 25 dereceye çıkarırsanız yüzde 12 fazla fatura ödersiniz.
¥ Peteklerin önünü kapatmayın ki ısı odaya eşit olarak dağılsın.
¥ Oda büyüklüğüne göre petek kullanmak da doğru bir yöntemdir.
¥ Evde tişörtle değil, kışlık kazak ya da hırkayla dolaşın, kombinizi 2 derece kısın.
¥ Kombi bakımını yaptırın. Aksi hâlde çok yakıp az ısınırsınız.

TÜRKİYE GAZETESİ

YORUMLAR 68
 • Vay 4 yıl önce Şikayet Et
  Asgari ücret e yaptığınız zam her sene enerji giderlerinin altında eziliyor .yakındır bir aylık asgari ücret ile bir gaz faturası ödenebilecek günlerde gelecek.
  Cevapla
 • Çok sicak 4 yıl önce Şikayet Et
  Dogalgaz m3 vergiler dahil 2 TL .birde diyolar petekleri,kapamayın,kombiyi kapatmayın.tasarruf oluyormus kapamadigimizda.kapatmayında görün Ay sonu faturayı.
  Cevapla
 • Murat 4 yıl önce Şikayet Et
  Elektriklerin sürekli kesilmesi nedeniyle kombi çalışmıyor soba ile çayını yemeğeni aradan çıkartırsın ovakta gaz harcamazsın bunları niye hesaplamıyorsunuz
  Cevapla
 • atacan 4 yıl önce Şikayet Et
  Ne yüzde 30 kardeşim epdk resmen enerji şirketlerine çalışıyor şikayet direk epdk ya yapılmadıkca halka giydiren enerji şirketlerini kontrol etmiyor kafasına göre zam yapıyor. devlet %30 doğalgaz şirketlerş %27 ve her ay değişiyor. devlet kadar kar koyuyor. bunu yapamaz 5 yıl şirketler %7 sabit faturadan kar alır. ama devlet kadar alıyor birde her yıl kontrol makanizması işlemiyor.. olan halka oluyır . sanırım elektirik te buna benzer
  Cevapla
 • aydın 4 yıl önce Şikayet Et
  Ben toki nin merkezi sisteminde oturuyorum ...adaletli bir sistem değil...aylık 500 tl fatura ödüyorum ısınamıyorum...üst kat komşularımız 150 tl fatura ödeyip ısınıyorlar...bir de merkezi sistem ısıtma varki evlere şenlik 30 tl su kullan 30 tl lik suyu ısıtmaya 90 tl ısıtma gideri öde...cimer e bimer e toki ye her yere yazdık bir sonuç alamadık...evet binanın yüzde 90 ı düşük fatura ödüyor...binaya gelen faturanın yarısı giriş ve en üst katlara fatura ediliyor...yalıtımı iyi olmadığı içiç bu daireler ısınamıyor...ısı yalıtımı olduğu halde...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle