IMF’den yeni bir kriz uyarısı

Uluslararası Para Fonu (IMF) İcra Direktörü Kristalina Georgieva olası bir uluslararası kriz uyarısında bulundu.

IMF’den yeni bir kriz uyarısı
IMF’den yeni bir kriz uyarısı
GİRİŞ 18.01.2020 21:11 GÜNCELLEME 19.01.2020 12:25
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Uluslararası Para Fonu (IMF) İcra Direktörü Kristalina Georgieva, dünyayı yeni bir küresel ekonomik krizin beklediği uyarısı yaptı. Finans sektöründeki eşitsizlik ve istikrarsızlığın yayılmasına bağlı olarak yeni bir büyük buhranın kapıda olduğunu iddia etti.

 

Georgieva, son 20 yılda ülkeler arasındaki eşitsizliğin küresel olarak azaldığını, ancak ülkelerdeki iç eşitsizliğin pek çok ekonomik parite üzerinden artmaya devam ettiğini belirtti.

 Kristalina Georgieva

Büyük Britanya’da, en zengin yüzde 10’luk topluluğun, ülkedeki en yoksulların elinde bulunan toplam servetin yüzde 50'sinden daha fazlasını kontrol ettiğini de bu duruma örnek olarak gösteren IMF direktörü, büyük ölçüde gelir ve servet eşitsizliğinin tarih boyunca rekor seviyelere ulaştığının OECD tarafından da gözlenmekte olduğunu belirtti.

Georgieva, Washington'daki Petersen Uluslararası Ekonomi Enstitüsü'nde yaptığı konuşmada, “Bir bakıma endişe verici bu eğilim bize 20’nci yüzyılın ilk bölümünü (büyük buhran) dönemini hatırlatıyor. Teknoloji ve entegrasyonun birleşik güçleri ilk altın çağına, mutlu yirmili yıllara ve nihayet finansal felakete neden olmuştu” hatırlatmasını yaptı.

 

ABD’de 19’uncu yüzyılın sonundaki ekonomik ve demografik patlama dönemlerine Altın Çağ deniyordu. İç savaştan sonra başlayan mutlu yirmili yıllar daha sonra yerini büyük ekonomik buhranlara, ardından da dünya savaşlarına sürükledi. 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 11
 • Halıl 5 ay önce Şikayet Et
  Zaten kırizleri sızler çıkarıyorsunuz..Sıyonızmın usakları sizi..Dunyada huzursuzlugun kaynagı zaten sızlersınız..hem yapıyorsunuz hemde bagırıyorsunuz..Dunya Bankası.İmf,Tıcaret orgutlerı,Doların karsılıksız basılması hepsı Sıyonıs Kururluslarıdır..
  Cevapla
 • izmir-dobracı 5 ay önce Şikayet Et
  önceden 30 yıl önce her evde 1 telefon var az yakan 1-2 elektronik eşya vardı.her yıl 1 tane ayakkabı*elbise alınırdı.huzur vardı şimdi her evde kişi sayısı kadar cep telefonu var 10 tane çok elektirik harcayan cihazlar var her yıl 10 tane ayakkabı-elbise alınıyor.maaşın yüzde 70 i araba ve ev kredisine gidiyor.millet kilitlendi.piyasada nakit para yok israf çok elbet kriz olur.
  Cevapla
 • Abdullah 5 ay önce Şikayet Et
  İnşaalh bu seferki ab ve abd nin kirizi olacak.300 Y.Y devam ettirdikleri sömürü ve emperyalist sistemleri toplum kaos ile sona erecek.
  Cevapla
 • Serdar 5 ay önce Şikayet Et
  Yahudiler piyasadan parayı çekip, ekonomik krizle halkları öfkelendirip, sonrasında büyük çaplı savaş planlıyor olabilirler.
  Cevapla
 • adalet 5 ay önce Şikayet Et
  batın inşallah
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle