Müjde geldi: 52 milyon lira hibe desteği daha!

IPARD-II Kırsal Kalkınma Destekleri 5. Başvuru Çağrısı 5. Grup sonuçları açıklandı. 38 projeye 52 milyon lira hibe desteği verilecek.

Müjde geldi: 52 milyon lira hibe desteği daha!
Müjde geldi: 52 milyon lira hibe desteği daha!
GİRİŞ 17.01.2020 19:59 GÜNCELLEME 17.01.2020 19:59
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

IPARD-II Kırsal Kalkınma Destekleri 5. Başvuru Çağrısı 5. Grup sonuçları açıklandı. 38 projeye 52 milyon lira hibe desteği ile kırsal alanlara 125 milyon lira yatırım kazandırılacak.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, IPARD-II Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Destekleri 5. Başvuru Çağrısı 5. Grubunda destek almaya hak kazanan 38 projeye 52 milyon lira hibe sağlanacağını açıkladı.

42 ilde 16 sektördeki yatırımlara hibe desteği sağlanıyor

Pakdemirli, kırsal kalkınmayı üretim ve insan odaklı bir bakış açısıyla ele aldıklarını belirterek, kırsaldan kente göçün önlenmesi, kadın ve genç girişimcilerin desteklenmesi, istihdamın artırılması ve kaliteli üretimin teşvik edilmesi amacıyla, IPARD-II kapsamında Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu aracılığıyla 42 ilde 16 sektördeki yatırımlara yüzde 40 ila yüzde 70 arasında hibe desteği sağladıklarını bildirdi.

Bu çerçevede, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK) 16 Şubat 2019 tarihinde çıktığı IPARD-II 5. Başvuru çağrı ilanı kapsamında uygun bulunan ve onaylanan projelerin 5. Grup sonuçlarının www.tkdk.gov.tr adresinden açıklandığını dile getiren Pakdemirli, şunları kaydetti:

Hibe desteğine hak kazanan projeler

“Hibe desteği alacak projelerin; 12’si meyve ve sebze soğuk hava deposu, 7’si besi çiftliği, 9’u süt çiftliği, 3’ü broyler, 1’i yumurtacılık yatırımı, 4’ü süt işleme, 1’i kırmızı et ve 1’i de kanatlı eti işleme yatırımını kapsıyor.

Bu 38 projeye toplam 52 milyon lira hibe sağlanacak. Verilen hibe sayesinde kırsal alanlara 125 milyon lira yatırım kazandırılacak.

Onaylanan projelerle ilgili yatırımcılarla hibe sözleşmesi imzalama süreci de başladı.”

Kırsalda 1,4 milyar liralık yatırım yapılacak

IPARD-II 5. Başvuru Çağrı İlanı kapsamında bugün açıklanan 5. Grupla birlikte desteklenecek proje sayısının 516’ya ulaştığını bildiren Bekir Pakdemirli, bu projelere toplam 593 milyon lira hibe verileceğini ve böylece kırsal alanlara 1,4 milyar liralık yatırım yapılacağını da ifade etti.

 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • bilal 8 ay önce Şikayet Et
    en kısa zamanda kamu alacaklarıyla ılgılı yapılandırma sart.hukumet bı sekılde buna el atmalı.pıyasalar cayır cayır yanıyor baska turlu sonmez
    Cevapla
  • hasan 8 ay önce Şikayet Et
    bu teşviklerden iç anadolu nekadar teşvik alıyor .
    Cevapla