Yerli olarak üretildi! İşte Türkiye'nin yeni radarı

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki platformların etkinliğinin ve beka kabiliyetinin artırılması amacıyla yeni teknolojiler kullanıma sunuluyor.

Yerli olarak üretildi! İşte Türkiye'nin yeni radarı
Yerli olarak üretildi! İşte Türkiye'nin yeni radarı
GİRİŞ 17.01.2020 12:09 GÜNCELLEME 17.01.2020 12:10
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Alınan bilgiye göre, Meteksan Savunma, radar sistemleri alanında yaptığı çalışmalar doğrultusunda, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için yerli imkanlarla Milimetre Dalga Radar Kesit Alanı Ölçüm Sistemi tasarlanması, geliştirilmesi ve üretilmesine yönelik 13 Temmuz 2018'de Deniz Kuvvetleri Araştırma Merkezi Komutanlığı (ARMERKOM) ile sözleşme imzaladı.

 

 

Sözleşme kapsamında geliştirilen Alaca 35 GHz Radar Kesit Alanı Ölçüm Sistemi'nin testleri, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından başarıyla tamamlanarak ürünün teslimatı Aralık 2019'da gerçekleştirildi.

Alaca'nın yapacağı tespitlerle donanmadaki platformlar olası tehditlerden kaçınabilecek, en az zarar görecek konumlanmalar ve manevralar yapabilecek. 

 

 

Alaca, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı muharip platformlarının, muhasım platformlarda bulunabilecek atış kontrol radarları ile güdümlü mermi arayıcı başlık radarlarından korunmasında önemli bir parametre olan radar kesit alanının ölçülmesinde kullanılacak. Mevcut veya yeni tasarlanacak platformların milimetre dalga radar kesit alanlarının iyileştirilmesine yönelik olarak uygulanan tedbirlerin test edilmesinde yararlanılacak sistem, bu platformları hedef alması olası güdümlü mermilerin aldatılması ve karıştırılmasına yönelik karşı tedbir dekoy sistemlerinin belirlenmesinde katkı verecek.

Sistem, ayrıca ISAR kabiliyeti ile gemilerin ISAR görüntülerinin (deniz platformunun silueti) oluşturulmasına imkan sağlayacak. Bu fonksiyonları itibarıyla Alaca, muharip platformların bekası için kritik önem taşıyacak.

Meteksan Savunma, Helikopter MİLDAR, Retinar Çevre Gözetleme Radar Ailesi ve Otomatik Kalkış İniş Sistemi (OKİS) gibi milimetre dalga bandında yaptığı ileri teknoloji çalışmaları, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının harekat ihtiyaçları doğrultusunda geliştirip kullanıma sunuyor.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 7
 • Üretelim 5 ay önce Şikayet Et
  Allah razı olsun hükümetimizin büyük çalışmaları ile savunma sanayimiz ve her alanda üretenlerimizden en son teknolojilerimizle her çeşit silah araç gereçlerimizi araçlarımızı devamlı milli yerli üretelim.
  Cevapla
 • Muhammed daşdemir 5 ay önce Şikayet Et
  Süper
  Cevapla
 • 08'Lİ 5 ay önce Şikayet Et
  Algıyı ve reklamı bilmediğimiz için bir saman ve poşet kadar değerin yok.
  Cevapla
 • samii 5 ay önce Şikayet Et
  Reklamını yapsan ne olacak ebu cehil zihniyeti bitmedi.
  Cevapla
 • fatih 5 ay önce Şikayet Et
  allahıma sonsuz şükürler olsun
  Cevapla
 • vatanislam 5 ay önce Şikayet Et
  Maşallah her gün gücümüze güç katacak yeni teknolojiler üretiyoruz. Biride çıkıp demiyor ki reis iyi ki varsın... Yıllar sonra anladık Adnan menderesi, Turgut özalı ülkene sahip çıkmazsan bir gün gelir ülkeni sahiplenirler. Sonra da deriz ahhhh ahhhh adam neler yapmış da kıymetini bilememişiz. O yüzden her şey çok geç olmadan ülkenize sahip çıkın avrupanın oyuncağı olmayın.
  Cevapla
 • Vatan evladı 5 ay önce Şikayet Et
  Elhamdülillah ilerliyoruz ve gelişiyor süper güç olma yolundayız
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle