Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan 'TOKİ ve faiz' açıklaması

Diyanet'ten TOKİ'nin sosyal konut projeleriyle ilgili faiz tartışmalarına ilişkin son dakika açıklaması geldi. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, Toplu Konut İdaresi Başkanlığının (TOKİ) sosyal konut projesi ile ilgili görüşünün ardından bazı medya organlarında çıkan haberlere ilişkin açıklama yapıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan 'TOKİ ve faiz' açıklaması
Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan 'TOKİ ve faiz' açıklaması
GİRİŞ 15.01.2020 15:45 GÜNCELLEME 15.01.2020 15:52
Bu Habere 119 Yorum Yapılmış

Açıklamada, Kurulun öteden beri verdiği fetvalarda, İslam'da faizin kesin olarak haram kılındığını açıkça ifade ettiği belirtildi.

 

 

TOKİ tarafından uygulanan "sosyal konut projesi" özelinde vatandaşlardan gelen yoğun sorular sebebiyle Din İşleri Yüksek Kurulunun söz konusu projenin dini hükmünü bütün boyutlarıyla değerlendirdiği bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Kurulumuz, halkımızla paylaştığı görüşünde, öncelikle faizin kesin olarak haram kılındığını, konut veya araç satın almak için faizli kredi kullanmanın caiz olmadığını çok açık ve kesin bir dille belirtmiştir. Bahse konu projenin, kira ödediği takdirde asgari geçimini zorlukla sağlayan ve ev sahibi olabilmek için faizsiz ödünç borç bulamayan alt veya orta gelirli vatandaşlara yönelik üretilen bir sosyal proje olduğu kanaatine ulaşmış ve bu projeden yararlanarak ev sahibi olmanın, dinen haram kılınan faizli işlem kapsamında değerlendirilmeyeceği sonucuna varmıştır."

 

 

Faizin, taraflardan birinin, sözleşmede karşılığı olmayan bir fazlalığı şart koşması ve bununla haksız bir kazanç elde etmesi anlamına geldiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Oysa bu projede devletin, verdiği borçtan kar etmek gibi bir amacı olmadığı gibi aksine peşin verdiği paranın yıllar sonra değer olarak daha düşük bir şekilde tahsili söz konusudur. Dolayısıyla İslamın haksız kazanç olarak gördüğü ve kendisine şiddetle savaş açtığı faiz, bu sosyal konut projesinde sonuç itibarıyla gerçekleşmemektedir. Nitekim Kurulumuz, daha önce de devletin yatırımları teşvik etmek, istihdam sağlamak ve kalkınmayı temin etmek amacıyla verdiği teşvik kredilerinin, şartlarına uygun şekilde alınıp kullanılmasının caiz olduğu ve bunun faiz kapsamında değerlendirilmeyeceği yönünde görüş bildirmiştir.

Kurulumuzun dar gelirli vatandaşlarımızın devlet desteğiyle ev sahibi olmasını amaçlayan TOKİ'nin sosyal konut projesi özelindeki son görüşü de bu kapsamda görülmelidir. Söz konusu görüş üzerinden Başkanlığımızın ve Din İşleri Yüksek Kurulumuzun faize cevaz verdiği veya devlet bankalarından alınan faizli kredilerin caiz olduğunu söylediği iddiası asılsız olduğu kadar kurumlarımızı yıpratma amacı taşıyan iyi niyetle bağdaşmayan bir algı operasyonu olarak değerlendirilmiştir."

Açıklamada, konuya ilişkin bugün saat 22.00'de Din İşleri Yüksek Kurulu üyeleri tarafından Diyanet TV'de açıklama yapılacağı bildirildi.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
ziraat
YAZDIR
YORUMLAR 119
 • Fukara 1 yıl önce Şikayet Et
  Vebale girme Başkan düpedüz faiz işte... Hadi kendimizi kandırdık, Allah'ı kandırabilir miyiz?..
  Cevapla
 • tarkan 1 yıl önce Şikayet Et
  hayatımız her noktası faiz neyin kafası bu anlamadım
  Cevapla
 • salooo 1 yıl önce Şikayet Et
  faiz derler ey dini imanı para olan kişiler onlar için hiçbişey
  Cevapla
 • Yazıklar olsun size 1 yıl önce Şikayet Et
  Ey iman edenler, Allah'tan sakının ve eğer inanmışsanız, faizden artakalanı bırakın.Şayet böyle yapmazsanız, Allah'a ve Resulüne karşı savaş açtığınızı bilin. Eğer tevbe ederseniz, artık sermayeleriniz sizindir. (Böylece) Ne zulmetmiş olursunuz, ne zulme uğratılmış olursunuz. BAKARA SURESİ 278/279
  Cevapla
 • faiz 1 yıl önce Şikayet Et
  ev fiyatlari cok yuksek, eskiden oldugu gibi degil, maaslarsa cok dusuk. ev sahibi olmak temel bir ihtiyac, yoksa acikta kalma ihtimali var. faizden mumkun oldugunca uzak durmak gerek ama ev sahibi olmak icin bir krediye cevaz veriliyor. tabi bu kredinin mumkun olan en kisa zamanda en az faizle odenmesi sartiyla. Dogrusunu Allah bilir. Allah bizi dogruya ulastirsin.
  Cevapla
 • Kerem 1 yıl önce Şikayet Et
  ev sahibi olmak nasıl bir ihtiyaç? barınma işlemi kirada oturarak da karşılanıyor. yoksa rızkı Allah'ın verdiğinden şüpheniz mi var?
  Cevapla
 • isimsiz 1 yıl önce Şikayet Et
  kredi degil tokiden alınan eve cevaz veriliyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle