Son dakika! Cep telefonu taksitleri 3 aya düştü

Fiyatı 3500 liranın üzerinde olan cep telefonlarında kredi taksit sayısı 3 oldu. BDDK sınır olarak 3500 lira seviyesini korudu.

Son dakika! Cep telefonu taksitleri 3 aya düştü
Son dakika! Cep telefonu taksitleri 3 aya düştü
GİRİŞ 14.01.2020 07:31 GÜNCELLEME 14.01.2020 07:32
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu cep telefonu kredi taksitlerine ilişkin düzenlemeye gitti. Geçtiğimiz günlerde taslağı görüşe açan BDDK kararını Resmi Gazete'de açıkladı.

 

 

Buna göre, cep telefonlarında fiyatı 3500 lira ve altındaysa kredi taksiti 12 ay, 3500 lira ve üzerindeyse kredi taksiti 3 ayı aşamayacak. Ayrıca bu kredilerin yapılandırılmasında da yeni taksit sayıları geçerli olacak.

Daha önceden bu sınır 6 ay olarak uygulanıyordu.

İşte o açıklama

Konut edinmeleri ve konut tadilatı kapsamında konutun 22/11/2001 tarihli ve 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 684 üncü maddesinde düzenlenen bütünleyici parçası niteliğini haiz olacak şekilde mal veya hizmet alımı amacıyla tüketicilere kullandırılan krediler, konutların finansal kiralama yoluyla tüketicilere kiralanması, diğer gayrimenkul alımı amaçlı krediler, eğitim ve öğrenim ücretinin finansmanı amacıyla kullandırılacak krediler ve kamu kurum ve kuruluşlarına olan borçların finansmanı amacıyla doğrudan ilgili kurum veya kuruluşun hesabına ödeme yapılmak şartıyla kullandırılan krediler ile bu kredilerin yeniden finansmanı amacıyla kullandırılan krediler hariç olmak üzere, tüketici kredilerinin vadesi altmış ayı, nihai fatura değeri yüz yirmi bin Türk Lirası ve altında olan taşıt alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi altmış ayı, nihai fatura değeri yüz yirmi bin Türk Lirasının üzerinde olan taşıt alımı amacıyla kullandırılan krediler ile taşıt teminatlı kredilerin vadesi kırk sekiz ayı, bilgisayar alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi on iki ayı, tablet alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi altı ayı, fiyatı üç bin beş yüz Türk Lirasına kadar olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi on iki ayı, fiyatı üç bin beş yüz Türk Lirasının üzerinde olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi üç ayı aşamaz. Bu kredilerin yeniden yapılandırılmasında aynı vadeler uygulanır.”

 

 

“(6) Kurul, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığının görüşünü alarak, bu maddede yer alan sınırlamaları değiştirmeye veya bu konuda ilave sınırlamalar getirmeye yetkilidir.”

TURİZM, HAVACILIK, KONAKLAMA TAKSİTLERİ DE DÜŞTÜ

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, havayolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt dışına ilişkin harcamalarda taksitlendirme sürelerinin altı aydan üç aya düşürülmesine karar verdi.

YORUMLAR 5
 • Murat 2 yıl önce Şikayet Et
  Kredi kartıyla tek çekim alıyor millet sonra bankadan faizle yine taksit yapıyor. Kazanan yine bankalar oluyor. Taksit düşürmeyle olmuyor bu işler
  Cevapla
 • Murat 2 yıl önce Şikayet Et
  çok güzel bi uygulama
  Cevapla
 • koyun savar 2 yıl önce Şikayet Et
  cari açık üreterek kapatılır,vatandaşın başına vurmayla değil.
  Cevapla
 • zfr 2 yıl önce Şikayet Et
  cep telefonunda kredi kartı taksit yoktu ki ?.. Bari garibanı ezmeyin. kazanan gsm ve bankalar oluyor. cari açık bunlara faiz olarak millet ödüyor. bu çözüm değil. zorlamadır !
  Cevapla
 • İthalata yasakkoyun 2 yıl önce Şikayet Et
  İyi uygulama, parası olmayan taksitlere güvenip çok pahalı telefon almasın tabiki, cari açığı frenlemek şart
  Cevapla