Cumhurbaşkanı Erdoğan: 55 milyar liraya çıkardık

Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Engelli Vatandaşlarımızın ve Devlet Korumasından Yararlanmış Gençlerimizin Kamu Kurumlarına Yerleştirilmesi Töreni’nde Sosyal Yardım bütçesini 2 milyardan 55 milyar liraya çıkardıklarını duyurdu.

GİRİŞ 09.01.2020 15:21 GÜNCELLEME 09.01.2020 15:53
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "100 bin konut TOKİ ile inşa edeceğiz. Öyle konutlarımız var ki yangın çıksa itfaiye giremiyor. Bunları erişebilir hale getirmemiz lazım. 2020 yılını erişebilirlik yılı olarak ilan edilmesinde fayda görüyorum. Hayırlı olsun" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları;

 

2002'den bugüne kadar kamuya yerleştirdiklerimizin sayısı 29 bine ulaştı. Hiçbir zaman engelli kardeşlerimize duyarsız olmadık. Engellilere sahip çıkıyor, kendilerini en iyi geleceğe hazırlamaya çalışıyoruz. Devlet ve millet arasındaki ilişkiler tek parti döneminde, insanına tepeden bakan bir anlayış hakim oldu. Engelli memur sayısı bizden önceki döneme göre 10 kat artarak 56 bin 500'e ulaştı. 

SOSYAL YARDIM BÜTÇESİNİ 55 MİLYAR LİRAYA ÇIKARDIK

Milli gelirimizi 3 kattan fazla yükseltirken tüm vatandaşlarımızı kucaklıyoruz. Yıllık bütçeyi 2 milyardan 55 milyar liraya çıkardık. Son 17 yılda tam 339 milyar liralık sosyal yardımda bulunduk. Sosyal yardımların payını yüzde 0,3'ten, 1,2 seviyesine yükselttik. 

Engellilerin yanı sıra kadınlara, çocuklara, dul ve yetimlere, şehit yakınlarına imkanlar sunduk. Engellilerimizin toplumsal hayatın her alanında olması için öncelikle erişebilirlik çok önemli. Bina girişi, toplu taşıma aracına kadar her alanda kolayca yaşayabileceği alanlara sahip olmalıdır. 

3 kişiye bir bilgisayar değil, hepsine bilgisayar vermeliyiz. Biz bunu başardık. Engelli ve yaşlılarımız için tüm hizmetlerin doğru tasarlanmasından geçiyor. 

Belediyelerimiz başta olmak üzere sorumluluk sahibi her kurumun bu gerçeği kabul etmesi şarttır. Bunları yaşamış kardeşiniz olarak, belediyecilik yapmış olan biri olarak söylüyorum. Geldiğimde susuz bir İstanbul vardı. O konuyu çözdük. Çöp dağlarından geçilmeyen İstanbul vardı. Biz bunu kaldırdık. HABİTAT'ın ödül verdiği İstanbul oldu.

Solunumda hava kirliliği felaketti. Gazeteler maske dağıtıyordu. Hamdolsun bundan kurtulduk. 81 ili temiz hava ile karşı karşıya getirelim dedik, onu da başardık. Şimdi tüm ilçelere doğal gazı götürmek istiyoruz. Dün İstanbul'da Rusya ile yaptığımız anlaşma gereği TürkAkım projesini Karadeniz'den Kıyıköy'e geçirmek amaçlı projemizi hayata geçirdik. Doğal gaz bizim üzerimizden Avrupa'ya gidecek. 

2020 YILI İÇİN ÖNEMLİ ÇAĞRI

100 bin konut TOKİ ile inşa edeceğiz. Öyle konutlarımız var ki yangın çıksa itfaiye giremiyor. Bunları erişebilir hale getirmemiz lazım. 2020 yılını erişebilirlik yılı olmasında fayda görüyorum. Hayırlı olsun.  Ailesi olmayan çocuklara sahip çıkmayı doğru buluyorum. Sadece kamu görevlilerin gözetiminde çocuk yetiştirilmesi yeterli olmuyor. Yurt tipi binaları terk ederek aile yaşamı süreceği yeni ortamlara geçtik. 

6 bine yakın koruyucu aile 7 bin 200'e yakın çocuğumuza sahip çıkıyor. Devlet gerektiğinde devlet baba gerektiğinde devlet baba. Anadolu demişiz. Devlet baba, devlet ana vatandaşlarımızın her zaman yakında. İnşallah önümüzdeki dönemde bu hizmetleri yaygın ve güçlü şekilde devam edeceğiz. 

Batı çöküyor neden aile diye bir kavram kalmamış. Aile bizde de şimdi çöküyor. Neden 3 çocuk diyorum, çünkü güçlü milletler güçlü ailelerden oluşur. Doğum noktasında kısırlaştırma politikası güttüler. Neden nüfusumuz azalsın diye. Nüfusumuz çoğalmalı ki ekonominin bel kemiği nüfustur. İnsan varsa para var, üretim var, tüketim var. İnsan yoksa bunların hiçbiri yok. Aile kurumu dağıldığında nüfusta azalmaya başlıyor. Pek çok batı toplumu bir süre sonra yeryüzünden silinme ihtimali ile karşı karşıya. Türkiye de aynı tehditle yüzleşmiştir. Gençlerimiz evlenmiyor, rakam yukarı çıkıyor. Çoğu 30'u aşkın yaşta evleniyor ya da evde kalıyor. Hiç evlenmeyenlerin sayısı da artıyor. Medya aracılığıyla özendirilmeye çalışılıyor. Aile kurumlarını kurutmaya çalışan semboller bilinçli kurutulmaya çalışılırken, aile kurumu küçümseniyor. 

Aile içindeki değerlere sahip çıkmanın yücelten bir durum olduğunu anlatınız. Rabbimiz ne diyor nikahlanınız, çoğalınız, nikah dışı bizim değerlerimizde yok. Kıyamet gününde diğer topluluklara karşı ümmetimin çokluğu ile övüneceğim diyor. Yeni nesil okumak, duymaktan ziyade gözlemden etkileniyor. Biz ne kadar örnek aile hayatı sunarsak, çocuklara örnek olur. 

 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
atama
YAZDIR
YORUMLAR 16
 • Dereköy altı Tatar 10 ay önce Şikayet Et
  Vallahi en acı benim.Yinede çok şükür.Şu evin kredisi bitse benden kralı olmaz.
  Cevapla
 • mmed 10 ay önce Şikayet Et
  Sayın başkan şu sosyal medya yalanları ile mücadele birimi kurmalısın yalanın biri bin para, rant iftiraları, yandaşlara peşkeş, israf , onu sattılar, bunu yediler. Ellerinde delil olmadan yüzlerce yalan bunları lütfen madde madde masaya yatırıp cevaplayın. Geçen bir hoca Çağlar Cilara denen soytarıya röportaj vermiş işin başına geçince rantı bunlar yiyor gibi saçma sapankonuşuyor yeri geldiğinde birfasık heber getirdiğinde araştırın düstürunu dilden düşürmeyen hoca takımı da zıvanadan çıktı. Eğer tedbir alınmaz ise yeni yetmeler bunlara inanıyor işimiz zor.
  Cevapla
 • Reissss 10 ay önce Şikayet Et
  işsiz kaldım kiramı ödeyemedim ve sosyal yardımlaşma vakfına gidip destek istedim. Bana verecek bir yardımımız yok diyip başlarından attılar. Otobüs param yok diye telefonumu sattım.
  Cevapla
 • Sarı 54 10 ay önce Şikayet Et
  Dişi ağrıyan dermanı devlette arıyor. Bir de bu ayıp yetmemiş gibi devleti karalıyor. Yok Almanya daha iyi Avrupa daha iyi diye sağda solda birde artistlik yapıyor. 40 senedir pkk illeti ile uğraşıyoruz. Sağımız solumuz savaş hüsran. Biz buna karşın şükürler olsun çok ama çooook iyiyiz. Hangi devlet dayanır buna. Yatıp kalkın siz çekemeyenler Reise dua edin.
  Cevapla
 • Reissss 10 ay önce Şikayet Et
  Kimse devletten Allah rızası için istemiyor. İnsanlar verdikleri vergilerin karşılığında haklarını istiyor. Reisin cebinden çıkarmıyor o parayı. Senin gibi akılsızlar rahatı yerinde olanlar hak hukuk sorgulamazlar.
  Cevapla
 • Gariban 10 ay önce Şikayet Et
  Aile kurumunun güçlenmesi ve çocukların anne ilgisiyle yetişebilmesi hatta 3 çocuk hedefi için ailenin reisi olan babanın bir maaşla 5 kişilik aileyi geçindirebilmesi lazım. Asgari ücretle ilgili bölgesel bir modele geçilerek hesap yapılmalı. Her il için aynı para aynı değeri ifade etmiyor , gıda , kira , hatta su faturası gibi bir çok gider değişkenlik gösteriyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle