İçişleri Bakanlığı 2019 yılı doğum ve isim istatistikleri

Türkiye'de geçen yıl 1 milyon 180 bin 840 bebek dünyaya geldi. Erkek bebeklere en fazla 'Yusuf', 'Eymen' ve 'Miraç', kız bebeklere ise 'Zeynep', 'Elif' ve 'Defne' ismi verildi.

İçişleri Bakanlığı 2019 yılı doğum ve isim istatistikleri
İçişleri Bakanlığı 2019 yılı doğum ve isim istatistikleri
GİRİŞ 05.01.2020 15:46 GÜNCELLEME 05.01.2020 15:46
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden alınan verilere göre, Türkiye'de geçen yıl 605 bin 310 erkek, 575 bin 530 kız bebek doğdu.

Dünyaya gelen 1 milyon 180 bin 840 bebekten, erkeklerden 8 bin 816'sına "Yusuf", 7 bin 713'üne "Eymen", 6 bin 857'sine "Miraç", kız bebeklerden de 13 bin 420'sine "Zeynep", 8 bin 586'sına "Elif", 6 bin 886'sına "Defne" ismi verildi.

Ömer Asaf, Ömer, Mustafa, Kerem, Miran, Hamza ve Emir erkek bebeklerde en fazla tercih edilen isimler arasında yer aldı.

Kız çocuklarına Zeynep, Elif, Defne dışında en çok Asel, Azra, Eylül, Ebrar, Asya, Öykü ve Ecrin ismi verildi. 

Erkeklerde "Mehmet" kadınlarda "Fatma" ilk sırada

Türkiye genelinde erkekler arasında 2 milyon 737 bin 31 rakamı ile "Mehmet" ilk sırada yer alırken, 2 milyon 68 bin 92 rakamı ile "Mustafa" ikinci, 1 milyon 724 bin 223 rakamı ile "Ahmet" üçüncü sırada yer aldı. 

Kadınlarda ise 2 milyon 678 bin 292 rakamı ile "Fatma" birinci sırada bulunuyor. Bunları 2 milyon 33 bin 814 rakamı ile "Ayşe" ve 1 milyon 594 bin 873 rakamı ile "Emine" isimleri takip etti.

Erkeklerde Ali, Hüseyin, Hasan, İbrahim, İsmail, Yusuf ve Osman, kadınlarda ise Hatice, Zeynep, Elif, Meryem, Şerife, Zehra ile Sultan yine en fazla görülen isimler arasında bulunuyor. 

Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz, İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde erkeklerde "Mehmet", kadınlarda "Fatma", en çok tercih edilen isimler arasında ilk sırada yer aldı.

Üç metropol şehirde tercih "Mehmet"

Başkentte ve İzmir'de erkeklere Mehmet, Mustafa ve Ali, İstanbul'da ise Mehmet, Mustafa ile Ahmet, kadınlarda Ankara'da Fatma, Ayşe ve Emine, İstanbul'da Zeynep, Fatma ile Ayşe, İzmir'de ise Fatma, Ayşe ve Hatice isimleri ilk sırada görülüyor.

Bu isimler sadece bir kişide var 

Türkiye'de bazı isimler ise sadece bir kişide bulunuyor.

Bunlar arasında Feratun, Dilbere, Farim, Ülçü, Selmanni, Eliyde, Mürinşah, Hörem, İsal ve Femedi isimleri dikkati çekti.

Bersıyan İsak, Öner Tugan, Alya Nursen, Necip Amir, Hayat Nuriye, Sabriye Tezer, Aylin Fügen, Hazni Ayaz, Mahmut Eyüphan ile Meşküre Canan da sadece bir kişide bulunan çift isimler listesinde yer aldı. 

KAYNAK: AA
YORUMLAR 7
 • Mehmet 4 yıl önce Şikayet Et
  Her 10 bebekten 1 ine Mehmet Ibrahim gibi isimler zorunlu olsun. Saçma isimler koymak yasaklansın. Orta-doğu karışık zaten isim meselesini standart a bağlamalıyız.
  Cevapla
 • salim 4 yıl önce Şikayet Et
  İsal ismini buyuk bir devlet hastanesinde doktora ait oldugunu görünce şaşırmışım
  Cevapla
 • Selami 4 yıl önce Şikayet Et
  Maalesef son zamanlarda moda isimler çoğaldı özellikle sonunda Can veya Nur koyuyorlar bu Mehmet Mustafa Fatma Ayşe onlar tarih olmaya doğru gidiyor öyle ki 20 yıla kadar 3-5 tane isim tek kalırsa şaşmayın cici Nur bici Nur didenur Nur Nur Murat Can Turaç Can eymencan Efecan can can isim koyma işi gençlere bırakıldı onlar da Instagram'dan aldıkları derslerle isim koyuyorlar
  Cevapla
 • Mustafa 4 yıl önce Şikayet Et
  selami kardes sen ailene istedigin ismi koy sanane elalemin isminden kafana niye takiyon eski isimler kayboldumuki bunlarda kaybolsun
  Cevapla
 • misafir 4 yıl önce Şikayet Et
  Çift isim. Türkiye de tek İlda Mila
  Cevapla
 • Evladı Fatihan 4 yıl önce Şikayet Et
  Bence Abidin Gubidin de, o daha farklı.
  Cevapla
 • Misafire cevap 4 yıl önce Şikayet Et
  Yeterki farkındalık olsun başka birşey değil
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle