KDV indirimiyle mobilya sektörü vites büyütecek

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, mobilyada yüzde 18 olarak uygulanan KDV oranının yüzde 8'e düşürüldüğünü açıkladı. MOSFED Başkanı Ahmet Güleç, kararın hem yurt içi satışlara hem de ihracata pozitif katkı sağlayacağını kaydetti.

KDV indirimiyle mobilya sektörü vites büyütecek
KDV indirimiyle mobilya sektörü vites büyütecek
GİRİŞ 02.01.2020 19:24 GÜNCELLEME 02.01.2020 19:24
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Mobilyada bir süredir beklenen KDV indirimi, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklandı. Yüzde 18 olarak uygulanan KDV oranının mobilyada yüzde 8’e düşürülmesi sektörde sevinçle karşılanırken Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç, konuya ilişkin bir açıklama yayınladı.

KDV indiriminin 2019 yılı içinde üçer aylık periyotlar şeklinde iki kere uygulandığını ve mobilya sektörünü pozitif anlamda etkilediğini, ayrıca ekonominin canlanmasına neden olduğunu aktaran Güleç, bu karar ile birlikte 2020’ye moralli girdiklerini söyledi.

"SEKTÖR YENİ YILA UMUTLA 'MERHABA' DEDİ"

Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden olan mobilyada 2019 iç satışlarının 50 milyar TL olarak gerçekleştiğini, ihracatta ise 3,5  milyar dolar hedefinin yakalandığını dile getiren Güleç, indirim kararıyla birlikte 2020’nin çok daha pozitif geçmesini umduklarını ifade etti. Desteklerinden ötürü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve tüm ilgili kurum ve kuruluşlara teşekkür eden Güleç, “En son 30 Haziran’da biten KDV indirimi nedeniyle evlenme hazırlığında olanlar, evini yenileyenler mobilyaya yüzde 20-30 daha ucuza sahip olmuşlardı. Bu durum aileleri sevindirdiği gibi sektörü 

özellikle 2019’un ilk yarısında hareketlendirmişti.  Mobilya ihracatında 2020 hedefimiz 5 milyar dolar, iç pazarda ise 55 milyar TL’lik bir işlem hacmi bekliyoruz. Hemen senenin başında böylesine bir kararın alınması hem iç pazara hem de ihracatta olumlu katkısı olacaktır” diye konuştu.

KAYNAK: HABER7

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • osmanli 8 ay önce Şikayet Et
    ya be olcekki kdv indirimi yapiyonuz kimler faturali mobilya veriyor.Ben adamla 37 bin liralik mobilya aldim izmir haba alaninin ilerisinden büyük mobilya köyünden ana yol üzerinde hava alanini gectikten sonra adam bana diyo verdiyim yazili anlasmamda kdv dahil etmedim diyo.Böyle hainler devlet düsmanlari daha dünyada görmedim
    Cevapla