Ve başladı! Milyonlarca kişi sağlık hizmetinden yararlanamayacak

SGK tarafından prim borcu olanlara tanınan sağlık hizmeti hakkı 31 Aralık 2019 itibarıyla sona erdi. Prim borcu olanlar 1 Ocak 2020 günü itibarıyla sağlık hakkından yararlanamıyor. Ancak Prim borcu ödemesini yapılandırarak ödeyenler haklarını koruyacak.

Ve başladı! Milyonlarca kişi sağlık hizmetinden yararlanamayacak
Ve başladı! Milyonlarca kişi sağlık hizmetinden yararlanamayacak
GİRİŞ 02.01.2020 13:07 GÜNCELLEME 02.01.2020 13:07
Bu Habere 74 Yorum Yapılmış

Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) prim borcu bulunanların sağlık hizmetlerinden yararlanması için tanınan süre 31 Aralık 2019 tarihinde doldu. Yeni bir uzatma kararı alınmadığı için prim borcu bulunanlar yıl başından itibaren sağlık hizmeti alamayacaklar. Peki, SGK Bağ-Kur, GSS prim borcu sorgulama nasıl yapılır? İşte SGS sağlık hizmeti ile ilgili detaylar..

 

 

GEÇEN YIL SÜRE UZATILMIŞTI

Kanun uyarınca Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) BAĞ-KUR veya genel sağlık sigortası (GSS) prim borcu bulunanlar sağlık hizmetinden yararlanamaz. Ancak, bu kişilerin mağdur olmamaları için bir süredir geçici düzenlemelerle sağlık hizmetinden yararlanma hakkı tanınıyor. En son 29 Mart 2019 tarihinde yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı uyarınca, prim borcu bulunanların sağlık hizmetlerinden yararlanma süresi 31 Aralık 2019 tarihine kadar uzatılmıştı.

GSS İÇİN İLK ÇAĞRI GELDİ

 

 

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Sağlık güvencesi olmayan ve sağlık primi borcunu zamanında ödeyemeyen herkesin sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için verilen süre yeniden uzatılmalıdır." ifadesini kullandı.

Bu uygulamanın ertelenmesini isteyen Palandöken, prim borcu bulunan esnaf ve sanatkarlar ile yakınlarının genel sağlık sigortasından (GSS) yararlanmaya devam etmesi talep etti. 

GSS borç sorgulama nasıl yapılır?

GSS prim borcu sorgulama için turkiye.gov.tr adresinin ana sayfasında sol üst köşedeki düğme ile önce sisteme giriş yapmalısınız.

İki aydan fazla sağlık prim borcu olan Bağ-Kur'luların, sağlık hizmetlerinden yararlanma süresinin 31 Aralık 2019 itibarıyla sona erdiğini hatırlatan Palandöken, şunları kaydetti:

"Sağlık güvencesi olmayan ve sağlık primi borcunu zamanında ödeyemeyen herkesin sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için verilen süre yeniden uzatılmalıdır.  Sağlık primini ödeyemeyen yaklaşık 5 milyon genel sağlık sigortalılar ile Bağ-Kur'lu vatandaşımızın uğrayacağı mağduriyetin önüne geçilmesi için yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar uygulama ertelenmeli ve sosyal devlet ilkesine uygun olarak herkes sağlık hizmetinden faydalanmalıdır." 

KAYNAK: HABER7

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
hastane borç e-devlet
YAZDIR
YORUMLAR 74
 • Metin 8 ay önce Şikayet Et
  Kendi vatanımızda mülteciyiz, merak etmeyin hastalanırsak Bi kenarda sessizce ölmeyi bekleriz artık
  Cevapla
 • AYKIRI 8 ay önce Şikayet Et
  geçin bunları, devlet çatır çatır benden vergiyi alıyor, bana vereceği parayı fetöcüleri içerde besliyor, sonrada ben primimi ödeyemiyorum diye defol git diyor.
  Cevapla
 • maraşlı 8 ay önce Şikayet Et
  bizim memleket pahalılıkta başı çekiyor Türkiye'nin en pahalı şehri haline geldi İstanbul'dan pahalı insanlar geçinemez oldu sgk pirimi yatıramayan olabilir
  Cevapla
 • Malatya 8 ay önce Şikayet Et
  Ne olacak şimdi Has pirim borcu olanlar hastalıktan ölecek mi. Hanı hastane kapılarından dönmek yoktu. Parası işi yoksa nerden ödeyecek borcunu. Suriyelinin özel sağlık merkezi bedava. İlacı alıyor bedava.
  Cevapla
 • Gelinen nokta 8 ay önce Şikayet Et
  Suriyelilere beleş bize paralı. Gerçi biz artık ikinci vatandaş olduk.
  Cevapla
 • A. Celil 8 ay önce Şikayet Et
  Sende suriyeye gidebilirsin orda herşey bedava
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle