2020'de hangi kurum kaç personel alacak? Erdoğan imzayı attı

Yeni yılda öğretmenden hemşireye, doktordan emniyet görevlisine, eczacıdan din görevlisine kadar binlerce personel alınacak.

2020'de hangi kurum kaç personel alacak? Erdoğan imzayı attı
2020'de hangi kurum kaç personel alacak? Erdoğan imzayı attı
GİRİŞ 31.12.2019 09:27 GÜNCELLEME 31.12.2019 10:42
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan Kararname’ye göre 2020’de 16 bin sözleşmeli sağlık personeli tayini de gerçekleştirilecek. Bu çerçevede 6 bin 676 doktor, 8 bin 288 uzman doktor alınacak. Ayrıca 1.000’e yakın diş hekimi, diyetisyen, ebe, psikolog, hemşire, sağlık memuru, sağlık teknikeri istihdam edilecek.

Emniyet’e de üniversite mezunu 7 bin polisle 8 bin bekçi alınacak. 500 özel harekât kadın polis, 2 bin komiser yardımcısı alım süreci de devam ediyor. Gelecek altı senelik dönemde 17 bin komiser ve 100 binin üzerinde polis memuru ile 20 bine yakın bekçi yetiştirilerek Emniyet’e alınacak.

Kamuya sözleşmeli olarak tayin edilecek öğretmen sayısı da 20 bin olacak. Öğretmen tayinleri için 6-10 Ocak’ta ön başvuru alınacak, imtihanlar 5-22 Şubat’ta yapılıp sonuçlar 25 Şubat’ta açıklanacak. Ardından 3 bin 7 sınıf öğretmeni, 1.836 din kültürü ve ahlak bilgisi, 1731 İngilizce öğretmeni ve diğer dallardan tercihler 9-13 Mart’ta alınıp sonuçlar 18 Mart’da duyurulacak.

PTT  de 2023’e kadar 55 bin personel alacak. Kadro, maaş ve sosyal güvencesi bulunmayan 10 bine yakın süreli sözleşmeli personel meselesi de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla çözülüyor. Makyöz, kuaför ve senaristlik yapan 10 bin sözleşmeli personel 2020’de haklarına kavuşacak, sigortaları 30 gün üzerinden yatırılacak, izin hakları bulunacak.

12 kamu kurumu da İŞKUR üzerinden  60, 70 KPSS puanı şartı ile ya da KPSS şartı olmaksızın 1.000’in üzerinde memur alacak. Aynı zamanda 7 bin 200 vasıflı-vasıfsız, 1.380 temizlik görevlisi işbaşı yapacak.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) Genel Müdürlüğünce, Türkiye'nin çeşitli yerlerinde değerlendirilmek üzere 154 personel alınacak.  kurumdaki mühendis, teknisyen ve uzman yardımcısı pozisyonlarına elektrik elektronik, inşaat, makine, enerji sistemleri, jeofizik, jeoloji, gemi makine, gemi ulaştırma ve işletme, harita, bilgisayar mühendisliği ile bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği, matematik, fizik, hukuk, işletme, iktisat, maliye ve kamu yönetimi gibi çeşitli lisans programlarından mezun olanlar başvuruda bulunabilecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ankara'da ve İstanbul'da görevlendirilmek üzere 100 uzman yardımcısı istihdam edecek. 

ilana göre, Ankara'da 63 ve İstanbul'da 37 olmak üzere merkez teşkilatında boş bulunan kadrolar için yapılacak sınav sözlü usulle gerçekleştirilecek. Adaylarda, en az 4 yıllık lisans eğitimi veren hukuk, iktisat, işletme, maliye, uluslararası ilişkiler, ekonometri ile makine, bilgisayar ve endüstri mühendislikleri veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulunca kabul edilen yurt içindeki veya dışındaki öğretim kurumlarının ilgili bölümlerinden mezun olmaları şartı aranıyor.Bakanlığın, "www.hmb.gov.tr" internet sayfası üzerinden elektronik ortamda yapılacak başvurular, 27 Ocak 2020'de başlayacak ve 7 Şubat 2020 saat 17.30'da sona erecek.

 

Hangi meslekten kaç kişi?

Doktor    6.676
Uzman doktor    8.288
Diğer sağlık alanları    1.000
Üniv. mezunu polis    7.000
Bekçi    8.000
Komiser yardımcısı    2.000
Öğretmen    20.000
Vasıflı-vasıfsız personel    7.200
Temizlik görevlisi    1.380

 

 

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
personel alımı
YAZDIR
YORUMLAR 21
 • Dayın varmı 6 ay önce Şikayet Et
  Kardeşim asil 1. Sıradaydı kesin işe alınacak gözüyle bakıyorduk. Neymiş efendim okulunu 3 sene okumuşsun, diplomasını almışsın ama MEB halk eğitimden 1- 2 saatlik kurs belgen yokmuş. Ölmüş. Bitmiş.
  Cevapla
 • Çalışma Hayatı 6 ay önce Şikayet Et
  Devlet kurumlarımızdaki gibi özel sektör kurumlarımız özellikle özel bankalarımız emeklilik yaşı gelinceye kadar insanlarımızı çalıştırmalıdır, yani devlet ve özel sektör aynı uygulamayı yapmalıdır, hükümetimiz gerekiyorsa bunun için kanunlar çıkartmalıdır İnşallah.
  Cevapla
 • oben 6 ay önce Şikayet Et
  sağlık meslek liselerinden mezun olanlar yüksek puanla işe giremiyor neden 4 yıllık üniversitelerden ebe ve hemşire düşük puanla alınıyor çokta bilgileri yok sağlık meslek lisesini bitiren öğrenciler iki yıllık ön lisans okuyor 80 üzeri puan almasına rağmen atanamıyor büyük ölçüde madem öyle kapatılsın sağlık meslek liseleri nedenmi meslek liselerinde okuyan öğrenciler 1 sınıftan sonra matematik gibi önemli dersleri görmüyorlar ve üniversite sınavlarında ve kpss de çakılıyorlar lütfen bir araştırın en rüküş bakanlık milli eğitim ve tarım bakanlığıdır
  Cevapla
 • Türk 6 ay önce Şikayet Et
  Maaşallh emmi!! Sağlık meslek lisesinden girdin.. Tarım ve Milli eğitim bakanlığımdan çıktın.. Gürül gürül akan fikirler için teşekküüürrr!!!
  Cevapla
 • KAPAK 6 ay önce Şikayet Et
  Emeklilik şartları oluşanlar, başvuru yapmaları beklenmeden otomatikman emekli olsunlar. Gençlerin önü açılır, Türkiye'de işsiz kalmaz.
  Cevapla
 • Bursalı Nevin 6 ay önce Şikayet Et
  Malesef ülkemizde cok yuksek oranda genc işsiz var 9000 gun prim gün odeyen yaşa bakilmaksizin emekli olabilmeli
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle