Son dakika haberi: Asgari ücrette tarih belli oldu!

Son dakika haberine göre, doğrudan 7 milyona yakın çalışanın maaşının belli olacağı Asgari Ücret Tespit Komisyonunun dördüncü toplantısının yarın saat 14.00'te yapılacak.

Son dakika haberi: Asgari ücrette tarih belli oldu!
Son dakika haberi: Asgari ücrette tarih belli oldu!
GİRİŞ 25.12.2019 10:30 GÜNCELLEME 25.12.2019 10:41
Bu Habere 41 Yorum Yapılmış

Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı ilgilendiren asgari ücret görüşmelerinde, yeni rakamı belirleme çalışmalarında sona gelindi.  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun dördüncü toplantısının yarın saat 14.00'te yapılacağını bildirdi. 

Toplantılarının ilkini 2 Aralık'ta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında, ikincisini 10 Aralık'ta Türk-İş'te, üçüncüsünü 17 Aralık'ta Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunda (TİSK) yapan komisyon, dördüncü toplantı için yine Bakanlıkta toplanacak.

 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk başkanlığındaki toplantıda, işveren heyetine TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, işçi heyetine Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat başkanlık edecek.

Toplantıda, 2020 yılında geçerli olacak asgari ücret rakamının Bakan Selçuk tarafından açıklanması bekleniyor.

GÖZLER HÜKÜMETTİN ATACAĞI ADIMDA

Son görüşme öncesi, hükümet, işçi ve işveren tarafından gelen açıklamalar, dikkatleri yeni asgari ücret rakamına çevirdi.

Önceki yıllardan farklı olarak bu yıl asgari ücret sürecini Hak-İş ve DİSK ile iletişim halinde yürüten Türk-İş'in, bir kişinin yaşam maliyeti olarak belirlenen 2 bin 578 liranın altındaki bir rakamı konuşmama ısrarı sürüyor.

Asgari ücret desteğinin 2020'de 200 liraya yükseltilip tüm işletmeleri eşit kapsayacak şekilde devam etmesi, yüzde 2 olan İşsizlik Sigortası İşveren Payı'nın 2020'de alınmaması gibi talepleri bulunan TİSK, asgari ücrette dengelerin gözetilmesini istiyor.

TİSK, geride kalan görüşmelerde kamuoyuna bir rakam telaffuz etmemekle birlikte, Türk-İş'in 2 bin 578 liralık rakamını yüksek buluyor.

Bu süreçte, işçi ve işveren tarafı kadar hükümetin tutumu da ayrı bir merak uyandırıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Malezya temaslarının ardından asgari ücretle ilgili "Bakalım, son geldikleri nokta nedir, onu da bir kendilerinden görelim. İnşallah, tarafları memnun edecek bir adımı atarız." açıklaması asgari ücret görüşmelerini yeni bir boyuta taşıdı.

ÖNCEKİ TOPLANTILARDA NE OLMUŞTU?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığındaki ilk toplantıda, Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, tarafların bakış açısını dikkate alarak ortak bir noktada buluşmak istediklerini belirterek, "Komisyonda tıpkı geçtiğimiz yıl olduğu gibi asgari ücretin tüm tarafların uzlaşısı ile tespit edilmesini canıgönülden diliyorum." ifadesini kullanmış, işçi ve işveren temsilcileri de toplantıda görüş ve taleplerini dile getirmişlerdi.

Türk-İş'in ev sahipliğindeki ikinci toplantıda ise Hazine ve Maliye ile Ticaret Bakanlıkları ve TÜİK temsilcileri, ekonomik veri ve raporları sundu.

TİSK'te yapılan üçüncü toplantıda, TÜİK temsilcisi bir işçinin aylık gıda harcama tutarını komisyona sundu. Söz konusu tutar, ağır statüdeki işlerde 2 bin 331 lira, orta statüdeki işlerde 2 bin 86 lira 80 kuruş, hafif statüdeki işlerde bin 940 lira 70 kuruş olarak açıklandı.

KOMİSYON 15 KİŞİDEN OLUŞUYOR

Asgari ücret, yasa gereği 5'er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirleniyor. Bu komisyonda, işveren tarafını TİSK, işçi tarafını ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için Türk-İş temsil ediyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

MEVCUT ASGARİ ÜCRET NET 2 BİN 20 LİRA

Halen bekar bir işçi için aylık brüt 2 bin 558 lira 40 kuruş olan asgari ücret, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 20 lira 90 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediğinden net 2 bin 174 lira 64 kuruş olarak hesaplanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 3 bin 6 lira 12 kuruş. Bunun 2 bin 558 lira 40 kuruşunu brüt asgari ücret, 396 lira 55 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 51 lira 17 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 41
 • selahattin 7 ay önce Şikayet Et
  Bizim toplum olarak 5000 tl olsa yine yetmez.Ama gerçekci olmak gerekirse asgari ücret en az 3000 tl olmalı.Ama olacak olan 2370 tl dir.En fazla 2400tl olur.
  Cevapla
 • Dursun YILMAZ 7 ay önce Şikayet Et
  İngiltere de asgari ücret ile bir aylık 185 kg et alırsınız.2018 yılına göre.
  Cevapla
 • Nnn 7 ay önce Şikayet Et
  2500 tl altı bir rakam .olursa jest değil hayal kırıklığı olur.
  Cevapla
 • Ayhan 7 ay önce Şikayet Et
  vala tamam 2940 oldun da gelen zam oranında Bağkur primlerine yansıyacak arkadaşlar esnafın hali zaten duman şuan ki Bağkur primi 755 TL. peşin ödeyene bin lirayı geçerse kimse ödeyemez
  Cevapla
 • EAGLEEYE 7 ay önce Şikayet Et
  asgari ücret 2500 tl olmasi lazim herseye zam geldi gecen yildan bu yana elektrik suya dogalgaza %100 zam gelmis ev kiralari arttı hayat cok zorlasti asgari ücretlerin hic tatil hayati yok nasil tatile gitsin zaten asgari ucretle herkesin allah yardimcisi olsun
  Cevapla
 • Isveren 7 ay önce Şikayet Et
  Devlet şirketlerden vergiyi azaltsin ucuz elektrik versin ve desinki asgari ücret 2800 vereceksiniz ,bakin ben işyeri sahibi olarak seve seve vermeye raziyim ,bakin herkes ekmek derdinde ,bende millete ekmek yedirme derdindeyim ,öyle patronlar yatlarla falan o dediginiz 5 .10 kisi gerisi standart isveren ve işler gercekten cok zor ,para kazanamiyoruz ve haliyle millete maas vermekte zorlaniyoruz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle