SGK prim borcu olanlar dikkat: 1 Ocak'tan itibaren...

SGK tarafından prim borcu olanlara tanınan sağlık hizmeti hakkı 31 Aralık 2019 itibarıyla sona erecek. Prim borcu olanlar 1 Ocak 2020 günü itibarıyla sağlık hakkından yararlanamayacak.

SGK prim borcu olanlar dikkat: 1 Ocak'tan itibaren...
SGK prim borcu olanlar dikkat: 1 Ocak'tan itibaren...
GİRİŞ 24.12.2019 17:34 GÜNCELLEME 24.12.2019 17:34
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

31 Aralık itibarıyla prim borcu olanlara SGK tarafından tanınan sağlık hizmeti hakkı sona erecek. Bağ-Kur ve GSS prim borcu ödemesini 31 Aralık'a kadar tamamlamayan vatandaşlar 1 Ocak 2020 günü itibarıyla sağlık hizmetinden muaf tutulacak. Prim borcu olanlara büyük kolaylık sağlanmış, yapılandırmaya gidilmişti. Yapılandırmaya riayet eden vatandaşların sağlık hizmetleri bu yıl olduğu gibi sürecek. Yapılandırması bozulan vatandaşlar için bir düzenleme bekleniyor. Ancak genel bir düzenlemeye sıcak bakılmıyor. Peki, SGK Bağ-Kur, GSS prim borcu sorgulama nasıl yapılır? İşte SGS sağlık hizmeti ile ilgili detaylar...

Kanun uyarınca Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) BAĞ-KUR veya genel sağlık sigortası (GSS) prim borcu bulunanlar sağlık hizmetinden yararlanamaz. Ancak, bu kişilerin mağdur olmamaları için bir süredir geçici düzenlemelerle sağlık hizmetinden yararlanma hakkı tanınıyor.

En son 29 Mart 2019 tarihinde yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı uyarınca, prim borcu bulunanların sağlık hizmetlerinden yararlanma süresi 31 Aralık 2019 tarihine kadar uzatıldı. Yeni bir karar alınmadığı veya kanun değişikliği yapılmadığı takdirde, prim borcu bulunan BAĞ-KUR'lular ile herhangi bir işte çalışmayıp GSS primine tabi olanlar, prim borçları varsa yeni yıldan itibaren sağlık hizmetinden yararlanamayacaklar.

Prim borcunu yapılandırmış ve taksitini düzenli olarak ödeyenler ise sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edecekler.

ÖZEL HASTANELERDEN HİZMET ALAMAZLAR

SGK'ya prim borcu bulunanlar sadece Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarına ait hastaneler ile devlet üniversitelerine ait hastanelerden tedavi hizmeti alabiliyorlar. Özel hastaneler ile vakıf üniversitesi hastanelerinden hizmet alamazlar.

YAPILANDIRMASI BOZULANLAR

Kamuoyunda bir süredir, vergi ve prim borçları için yine af beklentisi oluşmaya başladı. Ancak, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, en son Plan Bütçe Komisyonu'ndaki bütçe görüşmelerinde, 2020-2022 yıllarını kapsayan Yeni Ekonomi Programı (YEP) döneminde bir yapılandırma yasası çıkmayacağını vurguladı.

Bununla birlikte, daha önce çıkartılan yapılandırma kanunlarından yararlanmak için başvuran fakat taksitlerini aksattıkları için yapılandırması bozulanlara yönelik yeni bir hak tanınması bekleniyor.

İŞTEN AYRILANLAR SAĞLIK HİZMETİNDEN NE KADAR SÜREYLE YARARLANABİLİR?

4/a, 4/b ve 4/c kapsamında çalışan herkes, işten ayrıldıkları tarihten itibaren on gün süreyle genel sağlık sigortasından yararlanırlar.

Bu kişilerin işten ayrıldıkları tarihten geriye doğru bir yıl içinde 90 gün çalışmaları varsa, hem kendileri hem de bakmakla yükümlü oldukları kişiler 90 gün süreyle sağlık hizmetlerinden yararlandırılırlar.

İşsizlik maaşı alanlar ise maaş aldıkları dönem boyunca bakmakla yükümlü oldukları kişiler dahil sağlık hizmetlerini almaya devam ederler.

MEZUNLARA İKİ YIL SAĞLIK HİZMETİ

Herhangi bir işte çalışmayan kişiler açısından GSS primi yükümlülüğü 18 yaşında başlıyor. Bu süre lise ve dengi okul mezunları için 20, üniversite mezunları için ise 25 yaş olarak uygulanıyor. Öğrenciler, okuldan mezun oldukları tarihten itibaren iki yıl süreyle, prim ödemeden sağlık hizmeti alabiliyorlar. Ancak, bu ilave süreler hiçbir şekilde, öğrenim görenlere tanınan 20 ve 25 yaş sınırını aşamıyor.

ETİKETLER
SGK prim borcu
YAZDIR
YORUMLAR 10
 • Renat 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu faiz sistemi devam ettiği sürece kimse memlekette aydınlık güzel günler duslemesin bile
  Cevapla
 • Tayfun 2 yıl önce Şikayet Et
  Gss borcum var ama bir süredir sigortalıyım,iş buldum çalışıyorum.O borcu ödemezsem,şu ana sigortalı olduğum halde sağlık hizmetlerinden yararlanamayacak mıyım? Bilen var mı?
  Cevapla
 • Melih 2 yıl önce Şikayet Et
  e-Devletten gir ve MÜSTEHAKLIK SORGULAMA yaz. Eğer provizyon alabiliyorsan, hakkın var demektir.
  Cevapla
 • Misafir 16 2 yıl önce Şikayet Et
  Tekrar taksit sayısı fazla olan vergi borcu yapılandırması gelmesi lazım çok sıkıntılı durumu olan esnaf var
  Cevapla
 • yunus 2 yıl önce Şikayet Et
  Söylenecek söz yok
  Cevapla
 • Beş minare 2 yıl önce Şikayet Et
  Keyfimizdenmi yatırmıyoruz Yetmiyor kardeşim Yetmiyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle