Bu kadar pahalısını görmedim, kilosu 120 bin liraya bal olmaz

Geçtiğimiz günlerde Ankara’da düzenlenen bal günlerinde Artvin bölgesine ait olduğu iddia edilen ve kilosu 10 bin ile 120 bin liraya satılan ballarla ilgili Artvin Arı Yetiştiriciler Birliğinden açıklama geldi. Birlik Başkanı İbrahim Durmuş, "Kilosu 120 bin veya 10 bin liraya bal olmaz" dedi.

Bu kadar pahalısını görmedim, kilosu 120 bin liraya bal olmaz
Bu kadar pahalısını görmedim, kilosu 120 bin liraya bal olmaz
GİRİŞ 23.12.2019 10:33 GÜNCELLEME 23.12.2019 10:33
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Bu yıl ikincisi düzenlenen “Bal günleri” 12-15 Aralık tarihleri arasında Ankara’da düzenlendi. Fuarda Artvin’in Sarıçayır bölgesine ait olduğunu iddia edilen bal 120 bin liraya, bir başka Artvin bölgesine ait Zekerya köyü balının ise 10 bin liraya satılması haber konusu oldu.

Artvin’in Sarıçayır ve Zekerya köyüne ait olduğu iddia edilen ballar hakkında Artvin Arı Yetiştiriciler Birliği’nden açıklama geldi. Birlik Başkanı İbrahim Durmuş yönetim kurulu üyeleriyle birlikte yaptığı açıklamada, “Bu balları satanlar bizim üreticilerimiz değil. Bizim bölgemize de ait bal değil. Kilosu 120 bin veya 10 bin liraya bal olmaz. Bahsi geçen bölgede üreticilik yapan arkadaşlarımız ballarını kilosunu 250 liradan satmaktadır” dedi.

"Bu ballar Artvin bölgesine ait bal değil"

Başkan Durmuş açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Geçtiğimiz günlerde Ankara’da düzenlenen bal festivalinde, Artvin balı adı altında 120 bin ve 10 bin liraya bölgemizde bulunan Sarıçayır ve Zekerya köyüne ait balların satıldığını fark ettik. Konuyla ilgili kendimizi açıklama yapmak zorunda hissettik. Bu balları satanlar birliğimize üye 1200 arıcıdan biri değil, hatta Artvinli değil. Konusu geçen ballar açıkta satılan, etiketi olmayan, markası olmayan, uyduruk şişeye konmuş ballardır. Bu ballar 35 yıllık ve 5 bin yıllık olduğu iddia ediliyor. Bakanlık verilerine göre iki yıldan sonra saklanan bal, bal değildir. İçindeki mineralleri ölür, değerini kaybeder kanserojen maddeye döner. Bu vatandaşlar Artvin’in ismini kullanarak insanları kandırıyor. Bu birçok kanalda haber konusu olmuştur, bu bilgi kesinlikle doğru değildir” diye konuştu.

"Bakanlığı göreve çağırıyorum"

Durmuş, “Fuarda kilosu 120 bin liraya satılan, Artvin Sarıçayır’da ve kilosu 10 bin liraya satılan Zekerya köyünde üreticilik yapan arkadaşlarımıza sorduk. Onlardan kimse fuara katılmamış. Artvin’in ismini kullandıkları için biz çok rahatsızız, bakanlığı bir an önce konuyla ilgili göreve çağıyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

"Yalanın bu kadar pahalısını görmedim"

Artvin’in Şavşat ilçesi Sarıçayır bölgesinde arıcılık yapan ve Sarıçayır Balı’nın isim patenti alan 20 yıllık arıcı Kemal Saraç ise yaptığı açıklamada, “Yalanın bu kadar pahalısını görmedim. Sarıçayır’da bal üreten iki kişiyiz. Evet oranın bal kalitesi iyi analizleri yaptırıyoruz. Değerleri baya yüksek ama yine de 120 bin liraya satılacak kadar değil” dedi.

Saraç, "Beş sen önce bir ağaç kesiliyor içinden 16 kilo bal çıkıyor. Bu bal da ‘peribalı’ adı altında piyasaya sürülüyor. Bu 16 kilo bal yıllar geçti bitmedi. Sonuçta bu baldır. Bizim peteklerde aynı ağaçtan yapılmış arılarımız aynı çiçeğe konuyor. Ben Sarıçayır balını 250 liraya satıyorum. 120 bin liraya bal olmaz. Tüketici aldanmasın öyle bir şey yok. Bakanlığın bu işe el koyması gerekir. Bizden başka bal üreten yok o bölgede. Sarıçayır’ın patenti bana ait” diye konuştu.

"Fiyat farklılıkları olabilir ama 10 bin lira anormal bir fiyat"

Şampiyon bal olarak kilosu 10 bin liraya satılan Artvin’in Ardanuç ilçesi Zekerya köyünde arıcılık yapan ve aynı zamanda köy muhtarı olan Ahmet Pehlivan, “Biz satanları tanımıyoruz, bizim köyde 10 üretici var ve Ankara’daki fuara katılmadılar. Bizim ballarımız açıkta satılmaz, üretim tarihi var, seri numarası var. Üreticinin bilinçli olduğu kadar tüketicinin de bilinçli olması gerekiyor. Her ilin birliği var, bu birliklere sorabilirler. Biz ballarımızı 200 liraya satıyoruz, fiyat farklılıkları olabilir değerine göre ama 10 bin ve 120 bin anormal bir rakamdır” ifadelerine yer verdi.

Artvin Arı Yetiştiriciler Birliği, organik ve doğal bal satın almak isteyen üreticilere şu uyarıda bulundu:

"Bal damak tadıyla anlaşılmaz, akışıyla, kokusuyla anlaşılmaz analiz raporlarıyla anlaşılır. Açıkta bal satılmaz mutlaka sertifikalı, barkotlu ve ürün belgeli olması lazım."

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 17
 • isimsiz 1 yıl önce Şikayet Et
  bende balcıyım güneydoğu da bizde 70 ila 100 TL arası satıyoruz ama 10 bin 100 bin veya 120 binmiş nedir ya siz altınmı satıyorsunuz kim alıyorki düzenbaz lar sahtekarlar milletin kafasını karıştırıyorsunuz değerli yorumcular benbir balcı olarak size samimi bir şey söyleyeyim siz siz olun hayata kimseye güvenmeyin yazın ortasında dahi şeker şurubunu verenler çoğunlukta sonbaharda ikinci hasat için gerçek bal diye piyasaya satıyorlar çünkü tüketici sahtesiyle gerçeğini ayıramaz ya güzel bir laboratuvar yada yıllarca arıcılık yapmış biri diyer söylentiler hikaye.
  Cevapla
 • 43Qtahya 1 yıl önce Şikayet Et
  100 tl ye 1 değil 2 değil 3 değil 4 hiç değil tam 7 kavanoz bal veriyolar, balcı dediğin böyle olmalı :)) reçelden ucuz ha.
  Cevapla
 • Kutluay 1 yıl önce Şikayet Et
  Biz Hakkari ve Van bölgesinde organik çiçek sepet karakovan balı üretiyoruz. Fiyatı 150 ile 250 lira arasında prolin değerinin yüksekliğine göre değişiyor. Bölgede 20 liraya ıran balı da satanlar var. Anlatan aradaki kaliteyi biliyor zaten
  Cevapla
 • Fatih 1 yıl önce Şikayet Et
  Barkod koyunca sahtecilik olmuyor mu sanıyonuz. Piyasadaki balların çoğu sahtedir. Heleki marka olanlar en çok hile katanlardır.
  Cevapla
 • Evet 1 yıl önce Şikayet Et
  Giresun balcisi oldugun belli
  Cevapla
 • Real Fb li Samuel 1 yıl önce Şikayet Et
  Balın kralı bizde organik kestane balı 150TL alan bilir almayan kendi bilir
  Cevapla
 • Real Fb Samuel 1 yıl önce Şikayet Et
  Aksekinin bali bizde, herkes gelsin herkes yesin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle