'Yeni asgari ücrette dengeler gözetilmeli'

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu, ülkedeki mevcut ekonomik tablonun üretim, istihdam ve rekabet edebilirlik açısından vergisini düzenli ödeyen, çalışanın sigorta primini düzenli yatıran işletmelerin varlığını sürdürebilmesini gerekli kıldığını belirterek, yeni asgari ücretin dengeler gözetilerek belirlenmesinden yana olduklarını bildirdi

'Yeni asgari ücrette dengeler gözetilmeli'
'Yeni asgari ücrette dengeler gözetilmeli'
GİRİŞ 22.12.2019 12:20 GÜNCELLEME 22.12.2019 12:21
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

TİSK Yönetim Kurulunca, AA muhabirine yapılan açıklamada, asgari ücrete son beş yılda dört kez enflasyonun üzerinde artış yapıldığına dikkat çekilerek, bu dönemde yüzde 74'lük TÜFE artışına karşın asgari ücrete yüzde 113 zam yapıldığı vurgulandı.

 

 

Geçen yılki yüzde 26'lık artışta işverenler olarak kendilerinin de katkı verdiği anımsatılan TİSK açıklamasında, şu ifadeler yer aldı:

"Ülkemizin bugün ulaştığı ekonomik değerde, işçinin de işverenin de çok büyük payı var. Çalışanların yaşam koşullarının da farkındayız. Gönül ister ki tüm ücretler yükselsin. Ancak, gerçekçi ve stratejik bakış açısı ile yeni yatırım çekmemiz için, yanı başımızdaki ülkelere yatırım kaptırmamak için, makul ve dengeli bir asgari ücretin tespit edilmesi elzem."

 

 

"ASGARİ ÜCRET YATIRIM KARARLARINI ETKİLEYEN BİR KRİTER"

Asgari ücretin başta istihdam olmak üzere birçok ekonomik göstergeyi etkilediğine dikkati çeken TİSK Yönetim Kurulunca şunlar kaydedildi:

"Yeni Ekonomik Program'ın hedeflerine ulaşmak, yeni yatırımlar çekmek, rekabet edilen ülkelere yatırım kaptırmamak, zor durumdaki sektörlerin üzerindeki baskıyı rahatlatmak için yeni asgari ücrette dengeler gözetilmeli. Mevcut ekonomik tablo, üretim, istihdam ve rekabet edebilirlik açısından vergisini düzenli ödeyen, çalışanın sigorta primini düzenli yatıran işletmelerin varlığını sürdürebilmesini gerekli kılıyor. Bu işletmeler yüzde 36’ya ulaşan kayıt dışılıkla da mücadele ediyor. Bu sebeple yeni asgari ücret, gerçekçi bir bakış açısıyla mevcut istihdamı koruyacak, 1,5 milyonu genç olmak üzere 4,5 milyon işsize iş sağlayacak düzeyde olmalı."

TİSK, yeni asgari ücretin istihdama katılmayı bekleyen işsizler ve bilhassa gençler için anahtar nitelikte olduğunu ifade ederek, "Asgari ücret sadece bu ücretle çalışanların ücretini değil, aynı zamanda, diğer tüm çalışanların ücretini etkileyen bir gösterge, iş arayışında olan işsizlerimizin potansiyel ücreti, yatırımcıların yeni yatırım kararlarını etkileyen en temel kriterdir." değerlendirmesinde bulundu.

"DESTEK 200 LİRA OLMALI VE TÜM İŞLEMLERİ KAPSAMALI"

Asgari ücret rakamı dışında hükümet ile komisyondan birtakım talep ve beklentilerinin olduğunu vurgulayan TİSK, taleplerini şu şekilde sıraladı:

"Son dört yıldır işverenlere verilen asgari ücret desteği için hükümetimize tekrar teşekkür ederiz. İşveren olarak yüzde 2 ile en yüksek katkı sağladığımız İşsizlik Sigortası Fonu'ndan bu yıl 150 lira olarak karşılanan bu desteğin, 2020'de 200 lira ve tüm işletmeleri eşit şekilde kapsayıp devam etmesini bekliyoruz. Ayrıca destekten yararlanma koşulları kapsamında toplu iş sözleşmeli iş yerleri için uygulanan prime esas günlük kazançtaki üst limitin artırılarak sürmesini istiyoruz. Yüzde 2 olan İşsizlik Sigortası İşveren Payı'nın 2020 yılı için alınmamasını, SGK İşveren Desteği'nin yüzde 5'ten yüzde 6'ya yükseltilmesini ve bu oranın toplu iş sözleşmeli işyerlerinde yüzde 7 olarak uygulanmasını talep ediyoruz. Rekabette olduğumuz çoğu ülkeden ve OECD ortalamasından oldukça yüksek olan ücret üzerindeki vergi yüklerinin de tekrar gözden geçirilmesini bekliyoruz."

"İŞÇİ DOSTU" İŞVERENE HAKSIZLIK YAPMAMALI

TİSK, topluma fayda odaklı yeni nesil sendikacılık anlayışıyla hareket ettiklerini belirterek, işçi olmadan işverenin, işveren olmadan işçinin başarıya ulaşamayacağına işaret etti.

Herkesin ailesinde işçinin de işverenin de bulunduğunu anımsatan TİSK yönetimi, bazı kesimlerin müzmin işveren karşıtlığına anlam vermenin zor olduğunu kaydetti.

İşverenleri ötekileştiren bakış açısının, vergisini düzenli ödeyen, çalışanın sigorta primini ve ücretini düzenli yatıran "işçi dostu" işverenlere yapılmış en büyük haksızlık olduğunu ifade eden TİSK Yönetim Kurulu, camia olarak her zaman sendikal örgütlülüğü ve toplu iş sözleşmesini önemsediklerini vurguladı.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 12
 • imran 7 ay önce Şikayet Et
  askeri ücret bence en düşük memur maaşı kadar olmalı vede memur ne kadar zam alıyorsa onlarda zam yapılsın...
  Cevapla
 • misafir 7 ay önce Şikayet Et
  bir çok işveren 12 saat çaliştirip asgari ücret veriyor hesap soran yok yol yemek parasi diye maaşina katiyor aç susuz birakyor asgari ücret veriyor işçi hakini vermedigi gibi devletende vergi kaçirmiş oluyor gariban işçinin maaşina güz dikip merhamet diyor el insaf
  Cevapla
 • işçi 7 ay önce Şikayet Et
  niye çaşıyor.işmi yok
  Cevapla
 • Bir öneri 7 ay önce Şikayet Et
  Nasıl Emekli maaşları enflesyon oranina göre otamatik belirleniyorsa Asgari ücretde öyle belirlensin örnek yıllık enflesyon rakamlarinin üzerine %7 artırarak asgari ücret otomatik belirlensin örnek yıllık enflesyon %10 çıktı bu oranın üzerine %7 ilave yapıp asgari ücreti %17 olarak belirlemek daha mantıklı toplantılar zaman kaybı 2020 için enflesyon %12 +%7artış yaparak %19artış
  Cevapla
 • Gökhan Ünal 7 ay önce Şikayet Et
  Mevzu bahis işçiler olunca herkes iflas ediyo dimi?Işçi olmasa bu işverenler kimden veya nelerden tasarruf ederlerdi çok merak ediyorum.Tasarruf dedin mk hemen işçi giderleri dusunulur.Halbuki beyaz yakaya vip imkanlar sabah aksam acik kalan klimalar luks ihtiyaclar.isciye gelince bardak bile sorun olur. Allah var Gam Yok!
  Cevapla
 • İşsiz 7 ay önce Şikayet Et
  Asgari ücretin vergi dilimi ayarlansin vergi dilim oranları bir duzenlensin asgari geçim indirimleri layıkıyla odensin 150 tl zam yapsalar bile 2500 net asgari ücrete çalışanın eline para geçer yetmez lakin ilk çözüm bu olur. Kiralar konusunda düzenleme yapılması lazım asgari ücretli bir kişinin toplu ulasimdan sadece kendi öğrenci fiyatından yararlansin elektrikte %5 %10 indirim yap doğalgaz ve suda indirim yap birşeyler düzelir. Amma biz millet olarak yinede nankörlük yaparız. Kaddafi tüm imkanları millete sundu lakin millet kendisi surukluye surukleye öldürdü. Allah rızkımızı helâlinden bereket kilsin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle