Aracı çekilenlere önemli uyarı! Her araç çekilmez

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, "Bir aracın çekilebilmesi için okul, ambulans, itfaiye, kamu binaları gibi giriş çıkışı engellenmemesi gereken yerlere park etmiş olmalı ya da trafiği engelleyecek ikinci sıra yapılan araçlar çekilebilir" dedi

Aracı çekilenlere önemli uyarı! Her araç çekilmez
Aracı çekilenlere önemli uyarı! Her araç çekilmez
GİRİŞ 22.12.2019 11:05 GÜNCELLEME 22.12.2019 11:05
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Örneğin park yasağı olay yere park etmiş araca sadece trafik cezası uygulanır araç kaldırılıp götürülmez . Bu ikinci kez cezalandırma olur ki böyle bir durumda tüketici çekiciye ödediği bedeli tüketici hakem heyetine başvurarak iadesi talep edebilir

 

 

İstanbul Trafik Vakfı'nın faaliyetinin durdurulması tekrar çekicileri gündeme getirdi. Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Her çekici her yerde park etmiş araçları çekemez. Park yasağı olan yerlerde park etmiş araçlara elbette ki trafik cezası kesilir. Karayolları trafik kanunun öngördüğü cezadan hariç aracın oradan kaldırılıp götürülmesi ikinci ceza olur dedi.

İstanbul Trafik Vakfı'nın park yasağını ihlal eden araçları çekme, taşıma ve kurtartma faaliyetleri sona erdirildi. İstanbul Valiliği tarafından alınan karar doğrultusunda 1996 yılında kurulan İstanbul Trafik Vakfı'nın faaliyetlerinin 30 Kasım 2019 tarihi itibariyle sonlandırıldığı aktarıldı. Karar tekrar çekicileri gündeme getirdi.

VATANDAŞ ARACINI CEBİNE GÖTÜRECEK HALİ YOK

 

 

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, Belediyeler yeni yapılan binalarda alınmış olan otopark bedellerinin başka kalemlere sarf edilmesi yasal olarak yasak. Buna rağmen belediyeler topladıkları bedellerle o parselde, o parselde mümkün değilse en yakın parselde otopark yapması gerekirken başka yerlerde harcanıyor. Büyük şehirlerde özellikle İstanbul'da yaşayan vatandaşlar yeterli otoparka sahip değiller. Belediyeler parselleri birleştirerek otopark yapacak şekilde imkan verirse ve bu şekilde düzenleme yaparsa otopark sorunu asgariye iner. Vatandaş aracını cebine koyup yanında götürecek hali yok. Sokağa bırakacak. En yakın yerde park imkanı yoksa ne yapacak dedi.

HANGİ ARAÇLAR ÇEKİLEBİLİR

Ağaoğlu, Bir aracın çekilebilmesi için okul, ambulans, itfaiye, kamu binaları gibi giriş çıkışı engellenmemesi gereken yerlere park etmiş olmalı ya da trafiği engelleyecek ikinci sıra yapılan araçlar çekilebilir. Yangın musluklarının yanına park edilmemeli. Kavşaklar , otobüs durakları gibi önem arz eden yerlere park edilmemeli dedi.

SADECE TRAFİK CEZASI KESİLİR ,ARACI ÇEKİLEMEZ

Her aracın çekilemeyeceğini belirten Aydın Ağaoğlu, Örneğin park yasağı olay yere park etmiş araca sadece trafik cezası uygulanır araç kaldırılıp götürülmez . Bu ikinci kez cezalandırma olur ki böyle bir durumda tüketici çekiciye ödediği bedeli Tüketici Hakem Heyetine başvurarak iadesi talep edebilir ve sonuç alabilir kanaatindeyim. Trafik ihlali yapılan yerde ceza kesmek için bir trafik polisine ihtiyaç var. Çekici kendi başına aracı kaldıramaz. Çekici öncelikle yetkili kurumlardan belge alacak ve yanında o aracın çekilmesine imkan sağlayacak bir trafik görevlisi bulunması lazım. Kurallara aykırı park etmiş aracı kaldırılması için kara vermesi için polis gerekli ifadelerini kullandı. Ağaoğlu, Yangın musluklarının önüne park etmiş araçlar var burada. Elbette ki bu araçlar buradan kaldırılıp çekilebilir. Bir yangın durumunda itfaiye personelinin kullanacağı malzemeler burada. Bu araçlar bunu engellemiş durumda dedi.

YERİNDE BİR KARAR OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM

Ortaköy'de bir vatandaş ise, Aracım defalarca çekildi. Haksız yere çekildiği de oluyor. Ancak uğraşacak bir merci olmadığı için boş veriyorsun. Yerinde bir karar olduğunu düşünüyorum. Bu kararı doğru bir şekilde emniyette uygular. Umarım halk için yararlı olur. Yasak olmayan bir yere park ettiğim halde otomobilim çekildi. Otomobillerin seçilerek çekildiğini düşünüyorum. Özellikle boğaz hattında bazı otomobiller çekilmiyor. Rumelihisarı'nda ve Ortaköy'de bunları görebilirsiniz. Bu haksızlık umarım bir anca giderilir ifadelerini kullandı.

İstanbul'da hizmet veren çekicilerin iş yerlerine ait vale hizmetlileriyle işbirliği yaptığını iddia eden bir başka kişi ise, Çekicilerin yol kenarlarında, özellikle restoran ve kafelerin yoğun olduğu yerlerde valeler vasıtasıyla işbirliği yaparak otomobilleri çektiklerini düşünüyorum. Bunun ortasını bulmak lazım şeklinde konuştu.

YORUMLAR 6
 • gökhan ay 2 yıl önce Şikayet Et
  Aracı çekmekte pek mahiriz.çözüm nedir yeraltı otopark yapmak.alibeyköyde kaç defa çekildi.kul hakkı değilmi bu.
  Cevapla
 • SAİD 2 yıl önce Şikayet Et
  Elbistandan maraşa gittim kisa sureligine biraktigim aracimi çekicinin 100 mt. ilerideki kalenin dibindeki parka cektiklerini ögrendim gittigimde aracimin parkin kapisindan girmedigini aracin benim oldugunu soyledim park ucretini vermeden aracimi alamadim. halki maduriyetlerden kurtaranlara teşekkürler.
  Cevapla
 • adem 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu çekiciler genelde çekmesi gerekeni değil. yani yolu kapatan ikinci şerit yapan değil . tamamen maduriyet yaratmak adına bu görevi yapıyorlar. vale terörü yapanlara karışmıyorlar. park yasağı olan yere trafik cezası kes arabayı niye alıyorsun. nasıl madur ediyorsanız rabbım size 2 katı sıkıntısını versin inşallah.
  Cevapla
 • yy888 2 yıl önce Şikayet Et
  1.vale mafyacılığını kaldır 2,özel çekici hizmetini sonlandır. 3. çekilen araca otopark parasını kaldır
  Cevapla
 • seyfi 2 yıl önce Şikayet Et
  bakir köyde benim arabami çok cektiler cekici otopark parasi aldular ayriyettende trafik cezasi geliyordu gelde çik bu isin icinden iyioldu cekicilerin kaldirilmasi devlete giden parayi hellal ediyorum ama cekiciyle otoparkcilara kesinllikle hellal ermiyorum
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle