Son dakika: Erdoğan'dan asgari ücret açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan asgari ücret ile ilgili son dakika açıklaması yaparak "Jestimizi yaparız. Tarafları memnun edecek bir adım atarız." dedi.

Son dakika: Erdoğan'dan asgari ücret açıklaması
Son dakika: Erdoğan'dan asgari ücret açıklaması
GİRİŞ 20.12.2019 14:28 GÜNCELLEME 21.12.2019 00:54
Bu Habere 44 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malezya’da gazetecilerle gerçekleştirdiği söyleşide ekonomiye dair önemli açıklamalarda bulundu. 

Erdoğan, 'Asgari ücret konusunda müjdeniz olacak mı?' sorusuna "İnşallah jestimizi yaparız da burada yapmayalım daha. Bakalım son geldikleri nokta nedir, onu da bir kendilerinden görelim. İnşallah, tarafları memnun edecek bir adımı atarız." yanıtını verdi.

Erdoğan'ın yapmış olduğu açıklamalardan satır başları;

2020 TÜRKİYE'NİN SIÇRAMA YILI OLACAK

2020 içinde inşallah tek haneliye gidiyoruz. Tek haneliye gidiş zaten olumlu gelişmelerin alametidir. Türkiye şu anda zaten faiz ve enflasyondaki gelişmeleri ile bu toparlanmaların neticelerini almaya başladı. Faiz bu şekilde düşünce şu anda yatırımlar da artmaya başladı. Gerek kamu bankaları gerekse özel bankalar kredi musluklarını girişimciye açıyorlar, açmaya devam ediyorlar. İnşallah 2020 yatırımlarda da Türkiye’nin sıçrama yılı olacak. Bundan eminim. Tüm bunlarla beraber şunu da göreceğiz; uluslararası girişimciler, yatırımcılar inşallah ülkemize yeniden gelmeye başlayacaklar. Bu yatırımlarla beraber Türkiye’nin yeniden yatırımın arttığı dönemleri yakalayacağına inanıyorum. Bu konuda hiç endişem yok. Şu anda zaten ekonomideki gelişmeleri gayet emin gayet güzel bir şekilde takip ediyoruz. Elhamdülillah sıkıntılar büyük oranda aşılmış vaziyette. Şu anda asgari ücretle ilgili çalışmalar da süratle bitirilecek. Onlar da bitirildikten sonra zaten 2020 çok daha parlak bir yıl olacak. Bundan hiç endişe etmeyin. Biz bunların çoğunu aştık.

FAİZLER CİDDİ ORANDA DÜŞTÜ

Evet, faizde de enflasyonda da... Hani diyorum ya bunlar doğru orantılıdır. Faiz tek haneye geldiğinde enflasyonun da tek haneli olduğunu göreceğiz. Zaten enflasyon tek haneyi yakaladı ama şimdi biz yıl olarak da tek haneli olduğunu inşallah göreceğiz. Şu anda politika faizi olarak yüzde 12’yi gördük. Bu tabi çok ciddi manada Merkez Bankası’nın kararlılığını gösterdi ve bu kararlılıkla şu an itibarıyla çok ciddi oranlarda faizi düşürdüler. 2020’de de bunun aynı kararlılıkla devam ettiğini inşallah göreceğiz.

ASGARİ ÜCRET İÇİN JESTİMİZİ YAPARIZ

 

Jestimizi yaparız. Tarafları memnun edecek bir adım atarız. Şu anda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız yaptıkları çalışmaları döner dönmez bize bir getirsinler. Bakalım son geldikleri nokta nedir, onu da bir kendilerinden görelim. İnşallah, tarafları memnun edecek bir adımı atarız.

100 BİN KONUTUN ADIMINI ATTIK

E-devletten 128 bin, bankadan 150 bin bin civarında müracaat oldu. Bu rakamlar bu konuda halkımızın ne kadar yüksek bir beklentisi olduğunu, TOKİ’ye ne kadar güvendiğini gösteriyor. Şimdi bunu yaptığımızda ortaya bir şey çıkacak. Konut sektörü birçok sektörü hareketlendiriyor. En az 250 kalem. Burada bir hareketlenme meydana gelecek.

Bunun yanında özel sektör noktasında inşallah müteahhit firmalarımızın da bir hareketliliği olmaya başlayacak. Yani bu bizim için önem arz ediyor ve her yıl asgari 100 bini planlıyoruz ama bu 100 binin üzerine de çıkabilir. Mesela şu anda Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız “Biz bunu 200 bine çıkaralım” dedi. "Önce 100 bini şöyle bir oturtalım, 100 bini süratle sahiplerine zamanında teslim edelim. Ondan sonraki süreci ayrıca değerlendirme durumuna geliriz” dedim.

GEREKLİ ADIMLARI ATIYORUZ

Personel noktasında biz sürekli alımları devam ettiriyoruz. Şu anda Sağlık Bakanlığı ciddi bir personel alımına yönelik adım attı. Aynı şekilde Milli Eğitim’de yine ciddi sayılabilecek bir sayı planlandı. Yalnız dedik ki takvimi iyi ayarlayalım. Diğer bakanlıklarda da yine benzer şeyler var. Sözleşmeli personel olarak niye bunu değerlendiriyoruz? Sebebi şu; bir tarafta aldığımız elemanın “Ben nasılsa artık kadroluyum, yan gel yat” mantığıyla hareket etmesi var. Ama diğer tarafta da işi sıkı tutma anlayışı var. Bunlara dayalı olarak bu tür adımları atıyoruz. Ama personel alımında bir taraftan tabi emeklilik süreci, emeklilikten doğan o boşlukları doldurma süreci de söz konusu. Buralarda bizler insanımızı değerlendirme açısından gerekli adımları atmaya devam edeceğiz.

 

 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 44
 • VATANDAŞ 7 ay önce Şikayet Et
  En az 2900 tl olmalı reis sonuna kadar arkandayız
  Cevapla
 • Nesrin Kurnaz 7 ay önce Şikayet Et
  Emeklilikte yasa takilanlara da JesT var mi?
  Cevapla
 • Bayram Rize 7 ay önce Şikayet Et
  Af yarabbi bizi af eyle
  Cevapla
 • zafer gülten 7 ay önce Şikayet Et
  rahmetli Erbakan biliyorsunuz nerdeyse asgari ücrete 100 de yüze varan zam yapmıştı...ne oldu,Türkiye mi battı,ekonomi mi çöktü,işyerleri mi kapandı---hayır- demekki istenirse verilebiliyor.kendim şahsen 20-25 sene sanayinin içinde yaşadım,bizim işveren asgari ücrete gelince ağlar ağlar ama kendine gelince puro içer,kumar masalarına para basar,son model lüx arabalar alır,işyerini büyütür,ama vermeye gelince ağlar.
  Cevapla
 • Davetsiz 7 ay önce Şikayet Et
  Reisin jestine jestle karsilik vermemiz gerekir.2250 tl..
  Cevapla
 • kodumun 7 ay önce Şikayet Et
  2250 diyen şahıs para çok geliyorsa sana bana azıcık yolla o zaman.
  Cevapla
 • Okuyucu 7 ay önce Şikayet Et
  2499 TL neden olmasın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle