Köyüne dönene devletten 100 bin TL

Tarım Bakanlığı, genç çiftçi projesinin sona ermesinin ardından bu defa ‘Uzman Eller’ projesiyle gençleri kırsalda üretim yapmaya yönlendirecek. Tarım ve Orman Bakanlığı, üretimde verimliliği ve kaliteyi yükseltmek için kırsalda yaşamayı taahhüt eden, tarım, hayvancılık ve gıda alanlarında eğitim veren meslek yüksekokulu veya üniversite mezunlarının projelerine 100 bin lira hibe desteği verecek.

Köyüne dönene devletten 100 bin TL
Köyüne dönene devletten 100 bin TL
GİRİŞ 18.12.2019 07:22 GÜNCELLEME 18.12.2019 07:24
Bu Habere 52 Yorum Yapılmış

Dün Resmî Gazete’de yayımlanan Tebliğ ile hayata geçirilecek proje, ilk etapta Amasya, Düzce, İzmir ve Mardin’de uygulanacak. Destekten yararlanmak için projeler, hayvansal, bitkisel, su ürünleri, yöresel tarım ürünleri ve tıbbi aromatik bitkilerin üretimine, depolanmasına ve paketlenmesine yönelik olacak. Projeyle genç nüfusun kırsalda istihdamı sağlanacak. Bu doğrultuda tarım ve hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri sektörlerinde girişimcilik desteklenecek. Aynı zamanda üretimin uzman kişiler tarafından yapılmasını teşvik edilmesi sağlanarak, üretim miktarı ve kalite artırılacak. Kırsala yönlendirilen gençler, yapacağı sürdürülebilir yatırımlarla işletmelere örnek olacak.

 

 

GENÇLERE 1,4 MİLYAR LİRA
Gençler kırsala yönlendirilirken, onların ihtiyaçlarını karşılayacak imkanlar konusunda adımlar da atılacak. Kırsalda riskli tek bir kerpiç ev kalmayacak. Köylerin hemen yanı başında güvenli konutlar inşa edilecek.  Tarım Bakanlığı 48 bin genç çiftçiye, büyükbaş ve küçükbaş projeleri için 1,1 milyar, arıcılık ve kanatlı projeleri için 182 milyon lira, bitkisel üretim projeleri için ise 134 milyon lira olmak üzere toplam 1 milyar 433 milyon lira hibe desteği verdi.

BİR MİLYON DEKARLIK ARAZİ 16 BİN ÇİFTÇİYE DAĞITILDI
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, arazi dağıtım projeleri kapsamında bugüne kadar 16 bin 151 çiftçi ailesine hazine arazisi dağıtıldığını bildirdi. Pakdemirli, yaptığı yazılı açıklamada “Konya, Karaman, Aksaray, Mersin, Şanlıurfa, Eskişehir, Edirne, Aydın, Ankara, Yozgat, Iğdır, Kayseri, Kırklareli, Tekirdağ ve Çankırı olmak üzere toplam 15 ilde, 38 ilçede, 199 köy ve kasabada 1 milyon 43 bin 620 dekar hazine arazisini 16 bin 151 çiftçi ailesine çiftçilik yapmak şartıyla dağıttık” ifadelerini kullandı. Hâlen Konya, Karaman, Aksaray, Mersin, Şanlıurfa, Eskişehir ve Edirne’de 28 köy ve mahallede, 253 bin 32 dekar arazi için dağıtım çalışmalarının sürdürüldüğünü belirten Pakdemirli, şunları kaydetti: Dağıtılan topraklar bölünemez ve kamu yararı hariç tarımsal üretim dışında kullanılamaz. Bu araziler başkalarına devredilemez.

 

 

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
devlet
YAZDIR
YORUMLAR 52
 • vatandaş 9 ay önce Şikayet Et
  Devlet ivedililikle tarım toplumunu yeniden oluşturmalıdır 1950 1960 lı yıllarda olduğu gibi daha öncesi de sayılabilir.Hızla artan sanayi-teknolojiyle beraber insanlar tembelleşti,tüke tim toplumu haline geldik.Hatta dışarıdan sebze meyve et vs.alır olduk.Bu üretemediğimiz anlamına geliyor.Çiftçiliği hayvancılığı tarımı özendirecek daha cazip projeler üretilmeli büyükşehirlere göçen çiftçiyi köyüne alıp iş sahaları oluşturmak lazım.Bir Hollanda kadar olamıyoruz!!!..Doğal olmayan ürünlerle beslenip çaresiz hastalıklara yakalanmamız da cabası.
  Cevapla
 • tarık 9 ay önce Şikayet Et
  destek para olarak verilmesin parayı alır tekrar şehre döner şehirde yaşayan ekmediği tarlasından devletten para desteği alan çok insan var
  Cevapla
 • ali 9 ay önce Şikayet Et
  bu güzel bir uygulama köylerde üretim yapaçak insan kalmadı tüketim toplumu olduk
  Cevapla
 • Eren 9 ay önce Şikayet Et
  Elazığ ve Karakoçan ilçesi için olsun , Ne varsa yoksa Batıya veriliyor...
  Cevapla
 • Malazgirt....71 9 ay önce Şikayet Et
  Köye dönmek için çok "şeyler" değişmesi lâzım.....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle