Hilelere karşı uyarı geldi: Bundan sonra baklava denilmeyecek

Yeni yıla sayılı günler kala Gaziantep'teki baklavacılarda yoğunluk yaşanmaya başlandı. Türkiye'nin tamamı dünyanın ise birçok ülkesinden baklava siparişi alan üreticiler, hummalı şekilde çalışmaya devam ederken, tüketicilere de uyarıda bulundu.

Hilelere karşı uyarı geldi: Bundan sonra baklava denilmeyecek
Hilelere karşı uyarı geldi: Bundan sonra baklava denilmeyecek
GİRİŞ 16.12.2019 10:26 GÜNCELLEME 16.12.2019 11:21
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Piyasada ucuza satılan baklavaların içine boyanmış yer fıstığı, ekmek kırıntısı, bezelye ve glikoz şurubu konularak maliyetinin düşürüldüğünü söyleyen ustalar, ucuz baklavalara kanılmaması ve ürünlerin bilindik yerlerden alınmasını tavsiye etti. Öte yandan Gaziantepli baklavacılar İl Gıda ve Tarım Müdürlüğü ile görüşme yaptı, bundan sonra ucuz baklavaya baklava denilmeyecek.

 

 

Yaklaşan yeni yıl öncesinde, içine konulan Antep fıstığı ve sadeyağ ile Gaziantepli ustaların ellerinden çıkan baklavaları almak isteyenler günler öncesinden siparişlerini verdi. Türkiye'nin tamamı dünyanın ise birçok ülkesinden baklava siparişi alan üreticiler, ürünleri yetiştirmek için çalışmalarına hız verirken tüketicileri de ucuz baklavadaki hilelere karşı uyardı.

Baklavanın içine boyanmış yer fıstığı, ekmek kırıntısı, bezelye ve glikoz şurubu konularak maliyetinin düşürüldüğünü söyleyen ustalar, ürünlerin bilindik yerlerden alınmasını tavsiye etti. Baklava ustaları, gerçek baklavanın boğazı yakmayıp ağızda fıstık tadı verdiğini hileli şekilde yapılan ürünlerin ise boğazı yakıp, yenildiğinde tat vermediği için ayrımının kolay olduğunu söyledi.

 

 

"Boyanmış yer fıstığı koyuyorlar"

Kentte aile mesleği baklavacılığı 40 yıldır sürdüren Muzaffer Boztoprak, yeni yılın yaklaşması ile siparişlerin arttığını söyledi.

Baklavanın her türlü kutlama için tavsiye edilen tatlı olduğunu dile getiren Boztoprak, piyasada ucuza satılan baklavaların içine çeşitli katkı malzemeleri konulduğunu ifade ederek, "Şimdi bir mal hem kaliteli hem ucuz olmaz. Tabi maliyetini düşürmek için yağ kalitesini düşürüyorlar. Ayçiçek veya mısır yağı kullanıyorlar. Fıstığın yerine boyanmış yer fıstığı kullanıyorlar, ekmek kırıntısı koyanlar olduğu söyleniyor. Maliyeti düşürmek için her şeyi yapıyorlar. Kaliteli olmuyor merdiven altında üretiliyor. Bizim ürettiğimiz ürünler çeşitli kurumlar tarafından denetleniyor. Bu hilelere denk gelmemek için müşteri damak tadına dikkat edecek. Bildiği güvendiği yerden alışveriş yapacak. İyi baklava yediğin zaman fıstığın sadeyağın, işçiliğin verdiği o hışırtı sesi, şekerin boğazını yakmadan aşağı inmesi, ağızda belli olur" dedi.

"Ucuz baklavaya baklava denilmeyecek"

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye'nin her yerine ve dünyanın birçok ülkesine baklava gönderdiklerini söyleyen baklava ustası Levent Aktaş ise ucuza satılan baklavaya bundan sonra baklava denilemeyeceğini söyledi.

Kaliteli baklavanın kilosunun 110 liradan başladığını buna karşın 20-25 liradan satılan baklavalar olduğunu belirten Aktaş, "Bilmeyen şehre yeni gelen insanlar bakıyor fiyat farklılığı var. Bunun sebebini anlatmakta zorluk yaşıyoruz. Bundan sonra bu ürünlere baklava denilmeyecek, tatlı veya şekerli hamur denilecek. Bu konuyla ilgili İl Gıda ve Tarım Müdürlüğü ile görüşme yaptık, yılbaşından sonra bu konu üzerinde çalışılacak" diye konuştu.

"Kaliteli baklava boğazınızı yakmaz"

Baklava ustası ve restoran işletmecisi Burhan Çağdaş da, baklavanın maliyetini düşürmek için şeker yerine glikoz şurubu konulduğunu belirterek, "Baklavada sağlık açısından en önemli şey glikoz şekeri dediğimiz vücuttaki çözülme sürecinin çok uzun zaman alması ve şeker hastalığına davetiye çıkaran şeker türü. O nedenle şeker pancarından elde edilmiş doğal malzemelerden yapılan baklava olması lazım. Bu şekilde yapılan baklava şekerlenir fakat tadı bozulmaz, lezzeti değişmez. Yediğiniz zaman boğanızda yakma olmaz. Ama diğer şekilde maliyeti azaltmak için yapılan baklavanın görüntüsü, rengi değişmez. Hiç bayatlamaz. Ama yenildiğinde fark edilir" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
fıstık fiyatları
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  iyi bir fıstıklı baklavanın fiyatı 70 tl olur. bu fiyata satanlar var istanbulda tabi malum zincir markalardan değil. bu marka işi bu tatlının fiyatını 100 tl lere cıkardı. gunahtır almayın. alınmassa bu adamlar mecbur fiyatı arttıramaz
  Cevapla
 • a.d 2 yıl önce Şikayet Et
  Ulan utanmazlar 110 TL ye tatlımı olur. Hiç utanmıyormusunuz onu satarken birisi küfreder diye.
  Cevapla
 • Abidin 2 yıl önce Şikayet Et
  Şekerli baklava ve glikozlu baklava olarak ayrılsın
  Cevapla
 • noel 2 yıl önce Şikayet Et
  Bitter cukulata alırım da 110 tl vermem size.
  Cevapla
 • Demir Ersoy 2 yıl önce Şikayet Et
  Ne denecekmiş merak ediyorum kazıksız baklavamı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle